شهید علی‌ اصغر بهاری‌

علی‌ اصغر بهاری‌
  • نام : علی‌ اصغر بهاری‌
  • تاریخ تولد : 1342/8/2
  • محل تولد : روستای‌ برجگه از توابع شهرستان بیجار
  • تاریخ شهادت : 1365/5/4
  • محل شهادت : جزیره مجنون

 شهید علی‌ اصغر بهاری‌

 نام مادر: نارنج ■نام پدر: اسدالله

 تاریخ تولد: 1342/8/2

 محل تولد: روستای‌ برجگه از توابع شهرستان بیجار

 تحصیلات: دوم راهنمایی‌

 وضعیت شغل: کارگر کارخانه نوشابه سازی‌

 وضعیت تأهل: متأهل

 ارگان اعزام کننده: بسیج

 تاریخ شهادت: 1365/5/4

 محل شهادت: جزیره مجنون

 نحوه شهادت: اصابت ترکش

 محل دفن: زادگاهش


 درنگ:

 شهید در آغاز از خدا می‌خواهد که شهادت در راهش را روزی‌ او گرداند. ایشان در ادامه با رازونیاز به درگاه خداوند انتخاب راه شهادت را آگاهانه دانسته و شهادت را سعادتی‌ عظیم می‌داند. شهید به بازماندگان جنایات امریکا و شوروی‌ و اسرائیل را در کشورهایی‌ چون ویتنام، فیلیپین، لبنان، فلسطین، و افغانستان یادآور شده و به آنها توصیه می‌کند که با داشتن ایمان می‌توان به هر دشمنی‌ پیروز شد وی‌ مسئولیت در قبال خون شهدا را گوشزد کرده و از بازماندگانش می‌خواهد که پیرو و پشتیبان ولایت فقیه باشند. ایشان خانواده اش را به صبر بر شهادت خود و گریه نکردن بر وی‌ فراخوانده و حفظ حجاب را کوبنده تر از خون شهدا دانسته است. شهید با اشاره به بخشی‌ از آیه 29 سوره فتح وصیت خود را به پایان می‌برد.


وصیت نامه شهید علی اصغر بهاری

بسم الله الرحمن الرحیم1

 « اَللَّهُم ارزُقنَا تُوفیقَ الشَّهادَه فِی سَبیلِک »2

 خدایا از تو می خواهم که در لحظه مرگ مرا از تمامی وابستگی ها جز3 وابستگی خودت، و از تمامی علایق جز4 عشق به تو آزاد سازی، خدایا شهادت سعادت عظیم، هدیه ای است که به عاشقان خود عطا می فرمایی و از تو می خواهم اگر کشته شدم شهیدی از تبار شهدای پاک اسلام محسوبم کنی.

 بار پروردگارا در جایی که دین و دنیای ما به فساد تهدید شود دنیای ما را در راه دین فدا ساز تا آنچه ناپایدار است در راه حقیقتی جاوید قربانی شود.

 پروردگارا تو خود شاهدی که کورکورانه به این راه نیامده ام و هدفم تنها رضای تو و خدمت به مومنین درگاهت بوده و خواهد بود. پروردگارا از تو طلب آمرزش می کنم.

 وقتی جسدم در خون غوطه ور شود و به اولیاءالله بپیوندم به آرزوی دیرینه ام رسیده ام.

 وقتی شعار مرگ بر آمریکا و [ مرگ بر] شوروی و [ مرگ بر] اسرائیل... سر می دهید جنایت این جانیان را در ویتنام، ف[ ی] لیپین، لبنان، فلسطین، افغانستان زجر کشیده را ب[ ه] یاد آورید.

 ایمان داشته باشید که دشمنان شما کوچکتر از آنند که بتوانند بر شما ایرانیان دلیر و قهرمان پیروز شوند.

 خدایا ببخش گناهانی که بر اثر بی اطلاعی مرتکب شدم.

 [ برای‌ لذات]5 زودگذر دنیوی‌ قلب یکدیگر را نیازارید و دنیا را که همانا غافلانند واگذارید [؟]6 در اثر ناملایمات زندگی به دین بدبین شوید.

 همیشه پشتیبان ولایت فقیه7 باشید و این را بدانید در مقابل خون شهدا مسئول هستیم. با سلام [ و] درود بر شما پدر و مادرم، چند وصیتی به شما برادر و خواهرم، پدر و مادرم به شما دارم.

 1 . وصیت در دو برگ خط دار نوشته شده و ممهور به مهر بنیاد شهید انقلاب اسلامی‌ شهرستان بیجار است.

 2 . پروردگارا روزیمان گردان توفیق شهادت در راهت را.

 3 . در اصل وصیت: جزء

 4 . در اصل وصیت: جزء

 5 . در اصل وصیت دو کلمه ناخواناست.

 6 . در اصل وصیت پنج کلمه ناخواناست.

 7 . در اصل وصیت: فقبیه

ادامه وصیت نامه

سلام خداوند بر شما پدر و مادرم که هرگاه ب[ ه] یاد زحماتتان می افتم اشکم سرازیر می گردد و اینکه نتوانستم دِینم را نسبت به شما ادا کنم خجل می شوم. امیدوارم مرا ببخشید اگر فرزندتان لیاقت شهادت را پیدا کرد، ناراحتی ب[ ه] دل راه ندهید و افتخار کنید. نگویید که جوانمان را از دست داده ایم. بلکه حضرت زینب[ س] را به خاطر بیاورید و صبر پیشه کنید که خدا صابران را دوست دارد.1

 هر وقت به یاد من افتادید حضرت علی اکبر[ ع] را ب[ ه] یاد آورید. کودکان معصوم و مردم ستمدیده لبنان را درنظر بگیرید که در دست صهیونیستها قتل عام می شوند را ب[ ه] یاد آورید بهشتی2 ها و باهنر3 ها و رجایی4 ها را ب[ ه] یاد آورید.

 اگر شهید شدم مرا حلال کنید، گرچه زحمات زیادی برای5 من کشیده اید و من ذره ای آنها را جبران نکرده ام، و خواهرم می دانم شما به اندازه مادرم برای من زحمت کشیده ای در موقع کار. امیدوارم که حلال کنی و از دیگران برای من حلالیت بطلبید.

 و این را بدانید که مرگ سرخ راه و روش دیرینه من است و می روم تا به آرزوی همیشگی ام دست یابم. و اگر نوشته ام که برایم یک قطره اشک نریزید برای این است که شهادت در راه خدا را درک کرده ام.

 امّا خواهرم این پیام را مثل زینب[ س] ابلاغ کن: خواهر حجاب[ ت] را حفظ کن زیرا حجاب تو کوبنده تر از خون رنگین من است.

«حتماً این وصیت نامه بعد تش[ ی] یع [ جنازه ام] خوانده شود و اگر در روستا خوانده شد به زبان کردی خوانده شود».

همیشه بعد از نماز امام را دعا کنید: خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار

 اَشِّداء عَلی الکُفّار رُحَماءُ بَینَهُم6 این شعار را همیشه به یاد داشته باشید و به آن عمل کنید. علی اصغر بهاری مورخه 65/4/17

 1 . اشاره به آیه شریفه: والله یحب الصابرین( سوره آل عمران، بخشی‌ از آیه 146 / خدا صابران را دوست دارد)

 2 . محمد حسینی‌ بهشتی‌ ( 1307- 1360 ) در اصفهان متولد شد و برای‌ تحصیل علوم دینی‌ راهی‌ قم شد و پس از ورود به دانشگاه در رشته الهیات به درجه ی‌ دکتری‌ نائل آمد. وی‌ با شرکت در مناسبت های‌ سیاسی‌ و مبارزاتی‌ بر علیه رژیم پهلوی‌ شرکت جست و پس از پیروزی‌ انقلاب به ریاست مجلس انتخاب گردید وی‌ در تاریخ 1360/4/7 در انفجار دفتر مرکزی‌ حزب جمهوری‌ به همراه جمعی‌ از نمایندگان مجلس به شهادت رسید.

 3 . محمدجواد باهنر ( 1312-1360 ) در کرمان متولد شد و برای‌ تحصیل علوم دینی‌ راهی‌ قم شد و در رشته الهیات دکترا گرفت وی‌ در مسیر شکل گیری‌ انقلاب از مبارزین انقلابی‌ بود. وی‌ در انفجار دفتر نخست وزیری‌ در تاریخ  1360/6/8  در سمت نخست وزیر به شهادت رسید.

4 . محمدعلی‌ رجایی‌ ( 1312-1360 ) در قزوین متولد شد. وی‌ پس از اخذ لیسانس در کسوت معلمی‌ مشغول به کار شد. ایشان از مبارزین انقلابی‌ بود. در تاریخ 1360/6/8 در بمب گذاری‌ دفتر نخست وزیری‌ در سمت رئیس جمهور به شهادت رسید.

 5 . در اصل وصیت: برای‌ برای‌

 6 . بخشی‌ از آیه 29 سوره فتح ( وَالذینَ معه اشداءُ علی‌ الکُفّار رُحَماءُ بینهم/ )

اصل سند