شهید محمدعلی‌ بشارت

محمدعلی‌ بشارت
  • نام : محمدعلی‌ بشارت
  • تاریخ تولد : 1339/3/5
  • محل تولد : روستای‌ پیرباباعلی‌ از توابع شهرستان قروه
  • تاریخ شهادت : 1366/5/9
  • محل شهادت : مکه مکرمه

شهید محمدعلی‌ بشارت

 نام مادر: نجابت ■نام پدر: اسماعیل

  تاریخ تولد: 1339/3/5

 محل تولد: روستای‌ پیرباباعلی‌ از توابع شهرستان قروه

 تحصیلات: پایان دوره متوسطه

 وضعیت شغل: معلم

 وضعیت تأهل: متأهل

 ارگان اعزام کننده: --

 تاریخ شهادت: 1366/5/9

 محل شهادت: مکه مکرمه

 نحوه شهادت: شرکت در راهپیمایی‌ برائت از مشرکین توسط نیروهای‌ سعودی‌

 محل دفن: گلزار شهدای‌ زادگاهش


 درنگ:

 شهید با اشاره به آیه 169 سوره آل عمران وصیت خود را آغاز نموده و با درود بر مهدی‌ موعود و امام خمینی‌ از موقعیت های‌ مختلف خود در جبهه های‌ جنگ گفته است. ایشان از حضور گروهک ها و فجایعی‌ که در کردستان آفریدند مطالبی‌ را آورده و از هیئت حسن نیت و خیانتی‌ که بازرگان، بنی‌ صدر و رجوی‌ بر مردم مظلوم کردستان روا داشتند مواردی‌ را بیان کرده است. شهید خانواده را به گریه نکردن بر شهادت خود توصیه نموده و از فرزندش می‌خواهد که ادامه دهنده راه او که همان راه حسین است، باشد.


وصیت نامه شهید محمدعلی بشارت

محمدعلی‌ بشارت

 بسم الله الرحمن الرحیم1

 612/ 12/ 6

 ولاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتاً بل احیاء عندربهم یرزقون3

 آنان که در راه خدا کشته می شوند مرده نیستند بلکه زنده اند و نزد خدای خود روزی می خورند بلکه ما کران و کوران نمی دانیم.

 درود و سلام به منجی انسان ها مهدی موعود( عج)

 و با درود و سلام بر رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی

 و با درود و سلام بر شهداء گرانقدر انقلاب اسلامی که با خون خود درخت اسلام را آبیاری کردند و برای بار دیگر اسلام را در یک نقطه از خاک جهان یعنی ایران برافراشتند و همچنین رزمندگان حق علیه باطل که عاشقانه در راه رسیدن به پیروزی اسلام به لقاء الله می پیوندند و هر لحظه برگی از صفحه تاریخ را با خون سرخ شان که دنباله رو راه حسین است رنگین می کنند.

 کردستان یکی‌ از منطقه های ایران یا استانی از ایران اسلامی است که گروهک های آمریکایی4 به نوکری از استعمار غرب در آنجا به خونریزی و قتل برادرانمان ( چه کردستانی و چه پاسداران) پرداختند در این درگیری ها جای بازرگان5 و بنی صدر6 و مسعود رجوی7 هم خالی نب[ و] د چرا چون با هیئت حسن نیت8 باز باعث شدند که گروهک ها در کردستان رخنه کنند و باز هم عده دیگری را بجرم مسلمان بودن و پاسداری کردن اسلام

 1 . وصیت در دو برگ نوشته شده و ممهور به مهر بنیاد شهید انقلاب اسلامی‌ شهرستان قروه است.

 2 . وصیت نامه مربوط به دورن جنگ کردستان که در جبهه حضور داشته است اما شهید در سفر مکه به شهادت رسیده است به این دلیل تاریخ وصیت نامه و تاری‌ هادت پنج سال اختلاف دارد .

 3 . ( سوره آل عمران، آیه 169 / البته نپندارید که شهیدان راه خدا مردند بلکه زنده به حیات ابدی‌ شدند و در نزد خدا متنعّم خواهند بود.)

 4 . در اصل وصیت: آمریکائی‌ ( اشاره به گروهک های‌ ضدانقلاب: کومله، دمکرات، رزگاری‌، توده و ...)

 5 . مهندس مهدی‌ بازرگان از سیاستمداران ایران است. ایشان از موسسین نهضت آزادی‌ بود و پس از پیروزی‌ انقلاب اسلامی‌ ایران عهده دار مسئولیت ریاست دولت موقت بود. ایشان در سال 1373 در سوئیس درگذشت.

 6 . ابوالحسن بنی‌ صدر از سیاستمداران ایران است. پس از پیروزی‌ انقلاب اسلامی‌ در سالهای‌ 58-60 رئیس جمهوری‌ ایران را برعهده داشت. وی‌ از طرف مجلس شورای‌ اسلامی‌ به دلیل عدم کفایت سلب مسئولیت شد. پس از آن با تغییر چهره به همراه مسعود رجوی‌ در سال 1360 از ایران گریخت.

 7 . مسعود رجوی‌ از سران سازمان مجاهدین خلق است.

 8 . در اصل وصیت : نیت و نیت ( در پی‌ شلوغی‌ های‌ کردستان به دستور امام خمینی‌ هیئت حسن نیت برای‌ حل و فصل مشکلات منطقه عازم کردستان شدند. از آنجا که پیشمرگان کرد حاضر به صحبت نشدند. هیئت با گروهکهای‌ ضدانقلاب وارد مذاکره شد و آنان متعهد شدند به شرط بیرون رفتن پاسدارها از شهرها امنیت و آرامش را به منطقه برگردانند و با خروج پاسدارها از منطقه اتفاقاتی‌ بر مردم کردستان رفت که شرحش جانگداز است.)

ادامه وصیت نامه

و مسلین به خاک و خون بکشند سرزمین کردستان با خون هزاران نوجوان مؤمن و مسلمان رنگین است بعضی وقت[ ها] جسد این عزیزان [ را] حتی می سوزاندند و اگر هم اسیر می کردند در زیر شکنجه با درآوردن چشم و بریدن گوش و... آنها را مخفیانه به شهادت می رسان[ د] ند ولی آنچه مسئله بود مبارزة این عزیزان پاسدار و بسیجی و سرباز و... گروه های مومن بود که آنها را بیرون راند و حال هم ادامه دارد. اینجانب محمدعلی بشارت که مدت یک سال نیم سرپرست بنیادشهید انقلاب اسلامی قروه کردستان بودم با سفرهای مکرر به کردستان دریافته بودم که وضع بنیاد سنندج و شهرهای آن به آن اندازة کافی خوب نیست لذا هرچند خانواده شهداء قروه مخالفت با رفتن اینجانب از بنیاد قروه نمودند قبول نکردم و این بار سنگین را بر دوش خودم احساس می کردم که باید به کردستان رفت و یا وضع آنجا را خوب کرد یا اینکه مثل بقیه جوانان پرپر شده این دیار پرپر شد این بود که از طرف مرکز در تاریخ 61/11/30 به عنوان بازرس و نماینده بنیاد مرکز در کردستان انتخاب شدم و سفرم را به این شهرهای به طاغوت زده شروع کردم که [؟]1 به امید خداوند تعالی و با رهبری نائب امام زمان خمینی عزیز در آن وظیفه [ موفق و پیروز شویم] و اگر هم به شهادت رسیدم که رویمان در پیش خدا و ائمه در قیامت سفید خواهد بود لازم است در این مأموریت ب[ ه] شهادت رسیدم وصیتم را اجرا کنند.

 پدر و مادر با رنج و بی‌ چیزی‌ مرا بزرگ نمودندو فرزند ب[ ه] بار آوردند که بتوانم خونم را در راه اسلام فدا کنم. به مادرم می گویم که برای من گریه نکند بلکه شاد باشد تا من هم شاد باشم و خدا هم یار برادران و خواهرانم خواهد بود. به فرزندم علی سلام می رسانم و امیدوارم که راه من را که راه حسین( ع) است ادامه دهند و برابر قانون و ضوابط بنیاد زندگی نمایند و مادرم و همسرم و برادر جعفر بیاتی می توانند فرزندم را سرپرستی نمایند به تمام اهل خانه و فامیل و همسایه ها و... را سلام می رسانم و آرزوی موفقیت و پیروی از رهبر برای آنها دارم ان شاالله موفق و پیروز باشید و امام را دعا کنید.

- خواهرم  همسرم  فرزندم خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار

- امام را دعا کنید و برای شهادت[؟] باشید.

  کوچک شما محمدعلی بشارت [ محل امضاء] 61/12/6

 1 . در اصل به دلی‌ پاک شدگی‌ ناخواناست.

اصل سند