شهید حمید ایزدخواه ­

حمید ایزدخواه ­
  • نام : حمید ایزدخواه ­
  • تاریخ تولد : 1339/5/5
  • محل تولد : شهرستان بیجار
  • تاریخ شهادت : 1361/5/1
  • محل شهادت : سرپل ذهاب

 شهید حمید ایزدخواه ­

 نام مادر: حوری‌ ■نام پدر: سیف الله

 تاریخ تولد: 1339/5/5

 محل تولد: شهرستان بیجار

 تحصیلات: کاردانی‌ رشته عمران

 وضعیت شغل: سرباز

 وضعیت تأهل: مجرد

 ارگان اعزام کننده: ارتش جمهوری‌ اسلامی‌ ایران

  تاریخ شهادت: 1361/5/1

 محل شهادت: سرپل ذهاب

 نحوه شهادت: انفجار مین

 محل دفن: گلزار شهدای‌ زادگاهش


 درنگ:

 شهید با درود به شهدای‌ کربلای‌ ایران و بیان مختصری‌ از زندگی‌نامه خود و چگونگی‌ اعزام به مناطق مختلف، از اسارت خود به دست گروهک کومله در مدت 28 روز سخن می‌گوید وی‌ پس از آزادی‌ به زیارت مشهدالرضا ( ع) رفته و دوباره به جبهه اعزام می‌شود و با اراده تر از قبل و با آرزوی‌ شهادت، در راه پیروزی‌ لشکر اسلام می‌جنگد. سرباز امام زمان در توصیه به خانواده خود می‌خواهد که به او افتخار کنند، راهش را ادامه دهند و اسلام را یاری‌ نمایند. شهید بازماندگانش را به دفاع از مملکت اسلامی‌ و انجام وظیفه شرعی‌ تا گسترش سایه اسلام بر سر مستضعفان جهان دعوت می‌کند.


وصیت نامه شهید حمید ایزدخواه

بسم الله الرحمن الرحیم

 وصیت نامة سرباز شهید حمید ایزدخواه1

 با درود [ به] روان2 پاک شهدای کربلاهای ایران که با نثار خون خود درخت پربار اسلام را آبیاری نمودند.

 اینجانب حمید ایزدخواه فرزند سیف الله با پشت سر گذاشتن دوران تحصیل و فارغ التحصیل در رشته فوق دیپلم راه و ساختمان با تمام وجود قصد داشتم تا [ در زمانی‌ که]3 دشمن کافر به کشورم حمله نمود به هم میهنانم و کشورم خدمت نمایم و با مراجعه به ژاندارمری اصرار داشتم هرچه زودتر من را اعزام نمایند. بالاخره در اردیبهشت ماه 1360 به خدمت مقدس سربازی رفتم و پس از سپری نمودن دوران آموزشی در تهران و بروجرد تقسیم شدیم به منطقه کرمانشاه و از آنجا هم به جبهه سرپل اعزام و در خنثی نمودن مین های[ ی‌] که از طرف دشمن غاصب در4 خاکم کار گذاشته اند فعالیت دارم و گاهگاهی که [ به] مرخصی5 می آمدم آرزو می کردم هرچه زودتر مرخصی تمام [ شود و] به جمع دوستان در جبهه بپیوندم. یکدفعه هم در اسفندماه 1360 بین جاده بیجار سنندج که به مرخصی می آمدم گرفتار اسیر گروهک کومله6 شدم و مدت 28 روز در این اسارت بودم و پس از آزادی به زیارت ثامن الائمه رفتم و بلافاصله دوباره به جبهه رفتم و مانند همیشه بلکه پر اراده تر به جان و دل برای پیروزی لشکر اسلام بر کفر از جان و مال می گذشتم و در این راه آرزوی شهادت دارم.

 تنها وصیت من، سرباز امام زمان به والدینم این است اگر چنانچه در این راه مقدس به فیض شهادت رسیدم برایم گریه و زاری نکنند بلکه افتخار نمایند و به7 برادرانم توصیه می کنم بعد از من راهم را دنبال نموده و اسلام را یاری نمایند و به فرموده امام امت این امید مستضعفان که می فرماید ( جوانان به جبهه ها بروند تا آنهایی که آنجا هستند خسته نشوند)8 احترام گذاشته و راهم را ادامه دهند و دفاع از مملکت اسلامی [ را] که مورد هجوم جهانخواران گردیده است وظیفة شرعی دانسته در این راه کوتاهی نکنند تا اسلام سایة گسترده خود را بر سر مستضعفان جهان بیفکند.

 1 . وصیت نامه تایپی‌ بوده و ممهور به مهر بنیاد شهید شهرستان بیجار است.

 2 . در اصل وصیت: بروان

 3 . در اصل متن پاک شده است.

 4 . در اصل وصیت: در در

 5 . در اصل وصیت: بمرخصی‌

 6 . گروهک کومله ( سازمان انقلابی‌ زحمتکشان کردستان ایران) به عنوان جنبش روشنفکران شهری‌ کرد یا دانشجویان کرد با گرایشات مائوئیستی‌ بود. این گروهک واقعه ی‌ سنندج – تحریم رفراندوم جمهوری‌ اسلامی‌ – واقعه ی‌ مریوان و اختلافات میان شیعه و سنی‌ را دامن زد.

 7 . در اصل وصیت: له

 8 . امام خمینی‌ فرمودند: باید داوطلب ها زیادتر باشند و بروند و نگذارند که در آنجا جوان هایی‌ که هستند خسته بشوند. (در جمع ستاد نماز جمعه تهران 1360/9/18؛ صحیفه امام، جلد 15 ، صفحه 416)

اصل سند