شهید حبیب الله عزیزی

حبیب الله عزیزی
  • نام : حبیب الله عزیزی
  • تاریخ تولد : 1302/9/6
  • محل تولد : روستای گلیان از توابع شهرستان کامیاران
  • تاریخ شهادت : 1365/5/7
  • محل شهادت : محور گشکی شهرستان کامیاران

شهید حبیب الله عزیزی

 

تاریخ تولد: 1302/9/6

محل تولد: روستای گلیان از توابع شهرستان کامیاران

تاریخ شهادت: 1365/5/7

محل شهادت: محور گشکی شهرستان کامیاران

جانشین فرمانده گردان جندالله کامیاران

 

شهید حبیب الله عزیزی در روز ششم آذرماه سال 1302 در خانواده ای اهل دین در روستای گلیان از توابع شهرستان کامیاران به دنیا آمد. وقتی دوران طفولیت را پشت سر گذاشت، به دلیل نبود مدرسه در روستا و نداشتن بضاعت مالی، از تحصیل محروم شد و از همان دوران کودکی با دستان کوچکش به مصاف مشکلات بزرگ رفت و در کنار خانواده به کار پرداخت.

 

تیز بینی، شهامت و داشتن اهداف والا، از همان بدایت دوران نوجوانی، او را از همسالانش متمایز کرده بود. خیلی جوان بود که به عنوان معتمد، مورد وثوق مردم بود و به دلیل صداقت و دیانتش، بسیار مورد قبول و پذیرش اهل روستا قرار گرفته بود. در شروع خیزش مردم علیه رژیم پهلوی همراه و همدوش آنان بود.

 

با پیروزی انقلاب اسلامی و حضور عناصر ضد انقلاب در منطقه به رویارویی با آنان برخاست و یکه و تنها در برابر انبوه دشمنان انسان نما ایستاد. دشمن که در برابر منطق این انسان متعهد، سپر انداخته بود، ایشان را دستگیر و به مدت 23 ماه زیر سخت ترین شکنجه های قرون وسطایی خود قرار داد.

 

بعد از آزادی عاشقانه تر از پیش، پروانه وار گرد شمع نورانی انقلاب اسلامی به طواف پرداخت و به خیل پیشمرگان مسلمان کُرد پیوست. ضد انقلاب که از این مرد خداترس، کینه به دل گرفته بود، فرزند جوانش ـ جلال ـ را دستگیر و تیر باران کرد؛ اما شهید حبیب الله عزیزی برای مقابله با دشمن عزمش دو چندان شد.

 

او که هنوز نشان گام های استوارش بر دشت ها و کوه های منطقه کامیاران می توان دید، سرانجام پس از عمری مجاهدت، زمانی که در کسوت جانشینی فرماندهی گردان جندالله کامیاران، انجام وظیفه می کردند، در روز هفتم مردادماه سال 1365 در محور گشکی ردای سرخ شهادت را بر تن کرد و به یاران شهیدش پیوست.