شهید بهزاد اردلان

بهزاد اردلان
  • نام : بهزاد اردلان
  • تاریخ تولد : 1344/9/4
  • محل تولد : شهر سنندج
  • تاریخ شهادت : 1357/11/22
  • محل شهادت : شهر سنندج

دانش آموز شهید بهزاد اردلان

 

تاریخ تولد: 1344/9/4

محل تولد: شهر سنندج

تاریخ شهادت: 1357/11/22

محل شهادت: شهر سنندج

 

شهید بهزاد اردلان در روز چهارم آذرماه سال 1344 در شهر سنندج پا به عرصه وجود نهاد. دوران کودکی و خردسالی را در دامان خانواده ای مذهبی، متدین و پر از محبت پشت سر نهاد، سپس برای فراگیری علم و معرفت وارد مدرسه شد. بیش از سایر هم کلاسی هایش مورد توجه معلمش قرار می گرفت. بهزاد با توجه به سن و سال اندکش، ویژگی های اخلاقی و اجتماعی بارز و بی نظیری در وجودش موج می زد. شهید پس از پشت سر نهادن دوران دبستان وارد مدسه راهنمایی شد و تا پایان دوره راهنمایی به تحصیلش ادامه داد، این دوران مصادف بود با اوج گیری مبارزات مردم مسلمان ایران به رهبری امام خمینی (ره) علیه رژِم منحوس پهلوی.

 

شهید همراه دیگر انقلابیون در تظاهرات ها علیه رژیم شرکت می کرد و به پخش اعلامیه و تصاویر رهبر آزادگان جهان حضرت امام خمینی (ره) در مدرسه و بین دانش آموزان می پرداخت. مردم سنندج هیچ گاه یاد و خاطره این شهید معظم را از یاد نخواهند برد؛ بخصوص روزی که مردم سنندج مجسمه شاه خائن را در میدان اصلی شهر پایین کشیدند و شهید اردلان کلاه مجسمه شاه را به موتور سیکلتش بست و ضمن عبور از خیابان های شهر، همراه با مردم شعار مرگ بر شاه و استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی؛ را سر می داد.

 

علاقه شهید به حضرت امام خمینی(ره) در بین خانواده و دوستانش زبانزد بود و این علاقه وافر را به طرق مختلف از جمله گوش دادن به نوار سخنرانی های حضرت امام و پخش اعلامیه در سطح شهر و مدرسه و شرکت در تظاهرات علیه رژیم نشان می داد.

 

شهید بهزاد اردلان در تاریخ بیست و دوم بهمن ماه سال 1357 پا به پای دیگر انقلابیون برای سرنگونی ساواک شهر سنندج؛ این دژخیمان وطن فروش را مورد حمله قرار داد ولی به هنگام شکستن درب ساواک مورد اصابت تیر این از خدا بی خبران قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نائل آمد و خونش همچون سیلی خروشان جوشید و مردم سنندج پیکر پاک او را روی دست ها گرفته و در برابر عمال رژیم که سرسختانه مقاومت می کردند خروشیدند و به رگبار مسلسل های آمریکایی وقعی ننهادند و به ساواک هجوم بردند و آنجا را به تصرف خود درآوردند.