شهید محمدرضا حبیبی‌

محمدرضا حبیبی‌
  • نام : محمدرضا حبیبی‌
  • تاریخ تولد : 1337/5/1
  • محل تولد : بیجار
  • تاریخ شهادت : 1362/2/18
  • محل شهادت : جاده بیجار- سنندج

 شهید محمدرضا حبیبی‌ 

 

 نام مادر: هاجر ■نام پدر: علی‌ حسین

  تاریخ تولد: 1337/5/1

 محل تولد: بیجار

 تحصیلات: کارشناس رشته دامپروری‌

 وضعیت شغل: سرباز ارتش

 وضعیت تأهل: مجرد

 ارگان اعزام کننده: ارتش جمهوری‌اسلامی ‌ایران

  تاریخ شهادت: 1362/2/18

 محل شهادت: جاده بیجار- سنندج

 نحوه شهادت: بر اثر شکنجه و اصابت گلوله در اسارت گروهک کومله

 محل دفن: گلزار شهدای‌ زادگاهش


 

درنگ:

 

 شهید وصیت خود را با شهادتین آغاز می‌کند و به رهبر انقلاب اسلامی‌ ایران و شهدا و رزمندگان درود می‌فرستد. شهید دفاع از کیان اسلامی‌ را بر هر فرد مسلمان واجب دانسته و شهادت را زندگی‌ جاوید معرفی‌ می‌کند. وی‌ بازماندگان را به ادامه راه شهدا فرا خوانده و آنها را به تبعیت از امام دعوت می‌کند. شهید با قدردانی‌ از زحمات پدر و مادر خود آنها را به صبر و تقوی‌ سفارش نموده و از آنها می‌ خواهد تا بدهی‌های‌ شهید را بپردازند. شهید لذت واقعی‌ را در جهاد می‌داند و همه انسانها را امانتدار خدا معرفی‌ می‌کند. وی‌ بازماندگان را به اخلاق و رفتار زینب وار توصیه نموده و بر این عقیده است که شهید شمع تاریخ است.


 

وصیت نامه شهید محدرضا حبیبی‌ ­

 

 بسمه تعالی1

 

 اَشهَدُ اَن لَا اله2 الا الله وَ اَشهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً رَسُولُ الله وَ اَشهَدُ اَنَّ عَلیَّ وَلی الله3

 

با سپاس و ستایش به درگاه خداوند متعال و با درود و سلام به رهبر انقلاب اسلامی ایران و مرجع تقلید شیعیان جهان و سلام و درود بر شهدای انقلاب اسلامی و رزمندگان جبهه های نور علیه ظلمت و تمامی شهدای حق در طول تاریخ و تمام کسانی که در هر لباسی و در هر مکانی به اسلام و انقلاب و این مردم مسلمان خدمت میکنند.

 

 ( اَلَّذینَ جَاهَدُوا فینا لنهدینهم سبلنا)4 و خدای بزرگ مرا هدایت کرد که راهم را انتخاب کنم که به گفته معلم انقلاب شهادت، حضور همیشه در صحنه حق و باطل تاریخ است وگرنه هرجا میخواهی باش. ب[ ه] سر سجاده نماز یا در حال می نوشیدن. و شهادت پیامیست . به همه عصرها و همه نسلها در طول تاریخ، که اگر می توانی بمیران و اگر نمی توانی بمیر5 و امروز نام اسلام در کشور ایران زنده شده و واژه های اسلامی دوباره معنی و مفهوم واقعی خود را پیدا می کند همانند صدر اسلام و اسلام می رود تا ب[ ه] عنوان یک مکتب راهنمای مستضعفین در جهان معرفی گردد و زمینه حکومت عدل و آزادی به رهبری حضرت مهدی( عج) فراهم گردد و من در حالی این راه انتخاب نمودم که ایران اسلامی مورد هجوم کفر جهانی قرارگرفته و بنا به فتوای اماممان دفاع از کیان اسلامی بر هر فرد مسلمان که توانایی این کار دارد6 واجب است و اگر شهید شدم امیدوارم کسانی که در صحنه کارزار می مانند برای پیاده کردن اسلام واقعی و ادامه راه شهیدان حداکثر7 کوشش خود را بکنند و گرچه به قیمت جانشان تمام بشود. و خدایا خودت می دانی که فقط به خاطر تو قیام کرده ایم و به خاطر تو به ندای اماممان لبیک گفته ایم و به خاطر رسیدن به تو به استقبال مرگ می رویم، هما نطوریکه خودت در قرآن وعده دادی8 و در روایت است که با ریختن اولین قطره خون

 

 1 . وصیت تایپی‌ در یک برگ نوشته و ممهور به مهر بنیاد شهید شهرستان بیجار است.

 2 . در اصل وصیت: الله

 3 . در اصل وصیت: ( شهادت می‌ دهم خدایی‌ جز اله نیست و شهادت می‌ دهم همانا محمد( ص) فرستاده خداست و شهادت می‌ دهم همانا علی‌ ولی‌ خداست.)

 4 . در اصل وصیت: الذین جاهدوا و فینا لنهدینهم سبلنا...( سوره عنکبوت، بخشی‌ از آیه 69 / و کسانیکه در راه ما تلاش کنند قطعاً به راه های‌ خود رهنمونشان خواهیم کرد...)

 5 . اشاره به سخن دکتر علی‌ شریعتی‌ در کتاب شهادت.

 6 . در اصل وصیت: دارند ( اشاره به سخن امام خمینی‌: مسئله دفاع از اسلام و کشور اسلامی‌ و اموال و نوامیس مسلمین از واجبات کفایی‌ است./ صحیفه امام، جلد 18 ، صفحه 332)

 7 . در اصل وصیت: حدااکثر

 8 . اشاره به بخشی‌ از آیه 156 سوره بقره که می‌ فرماید: انا لله و انا الیه راجعون. / ... ما به فرمان خدا آمده ایم و باز بسوی‌ او رجوع خواهیم کرد.

 

ادامه وصیت نامه

 

شهید تمام گذشته او محو م یشود.1 و خدایا من دیدم که با زنده ماندنم نمی توانم خدمتی قابل قبول در راهت انجام دهم، کشته شدن در راه تو را انتخاب نمودم که شاید خون من بتواند2 و به صدام و صدامیان با خونم پیام دهم « انَِّ الدینَ عِندَالله الاِسلام » خدمتی به اسلام نماید، که که ما از مرگ هراسی نداریم. زیرا که مکتب ما شهادت است زندگی جاوید می داند ( ا ناَلدّارَ الاخِرَه بَقیَی...)3 همانا دنیای آخرت که جاوید و پایدار است نه این دنیای پست و ناچیز که ارزش یک گیاه کوچک را هم ندارد فقط محلی برای آزمایش این موجود دوپاست که تا چه اندازه قابلیت رشد به طرف کمال مطلق خدایی4 را دارد.

 

 و پیام بدهم که استعمار و استثمار و استبداد نابود است زیرا که این سنت همیشه تاریخ است. ان الباطل کان ذهوقا5 و رسالت مسئولین اکنون ایجاب میکند که مردم را با اسلام و قوانین آزادی بخش قرآن آشنا نمایند که بعد از آنها بتوانند راهشان را ادامه دهند. و بر دولت است که دست سرمایه داران و فئودالها و دلالهای جور واجور از سر مردم محروم کوتاه کند، تا اینقدر ظلم به مردم نکنند و خون مردم را نَمَکَند و باق یمانده اینها و دستشان در اقتصاد کشور با بازگذاشتن خیانت به اسلام است و بر مسئولین و دست اندر کاران است که در حذف مسلمانان صادقی که به غرض یا مرض کنار گذاشته شده و یا کنار نشسته اند کوشش کنند. و در این راه از خط مشی بزرگوارانی چون حجت الاسلام رفسنجانی6 و[ آیت الله] خامنه ای7 تبعیت نمایند و بر تمام مردم است که تا آخرین قطره خونشان با استکبار جهانی و عوامل سرسپرده داخلی و خارجی و رژیم های ارتجاعی سرسپرده به هر صورت ستیز کنند. و امام را یاری نمایند زیرا که اسلام بعد از چهارده قرن تازه پا گرفته و ما در برابر پیاده کردن قوانین آن مسئولیم و تا ظلمی در هر نقطه جهان است و مظلومی وجود دارد رسالت ما پایان یابد و سعی نمایید8 تا با ایجاد عدالت و آزادی اسلامی زمینه را برای رشد استعدادهای خدادادی مردم

 

 1 . اشاره به حدیث نبوی‌/ کشف الاسرار، جلد 1 ، صفحه 417.

 2 . در اصل وصیت : انالدین عندالله الاسلام( اشاره به بخشی‌ از آیه 91 سوره آل عمران: ئدر حقیقت دین نزد خدا همان اسلام است...).

 3 . در اصل وصیت: ان الدارالاخره یقیی‌( احتمالا شهید به این آیات نظر داشته است: آیه 17 سوره اعلی‌: و الآخره خیر و ابقی‌ - بخشی‌ از آیه30 سوره نحل: ... والدار الآخره خیر و لنعم دار المتقین)

 4 . در اصل وصیت: خدائی‌

 5 . اشاره به آیه شریفه: و قل جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا ( سوره اسرا، آیه 81 / و بگو حق آمد و باطل نابود شد که باطل نابودشدنی‌ است.)

 6 . آقای‌ اکبر هاشمی‌ بهرمانی‌ معروف به اکبر هاشمی‌ رفسنجانی‌ از مبارزان انقلاب اسلامی‌ ایران است. ایشان پس از پیروزی‌ انقلاب در سالهای‌ 68- 59 رئیس مجلس شورای‌ اسلامی‌ بود و در سالهای‌ 68-76 ریاست جمهوری‌ را برعهده داشت. ایشان اکنون از اعضای‌ مجلس خبرگان و رئیس مجلس تشخیص مصلحت نظام است.

7 . آقای‌ علی‌ حسینی‌ خامنه ای‌ از مبارزان انقلاب اسلامی‌ ایران است. ایشان در سالهای‌ 60-68 ریاست جمهوری‌ را برعهده داشت. و از سال 1368 پس از رحلت بنیانگذار جمهوری‌ اسلامی‌ ایران امام خمینی‌، با رأی‌ مجلس خبرگان به رهبری‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران انتخاب شد. آیت الله خامنه ای‌ یکی‌ از مراجع شیعه است.

 8 . در اصل وصیت: نمائید

 

ادامه وصیت نامه

 

فراهم نمایید1 و بی تفاوت نباشید که خیانتی بزرگ است و سخنی هم با پدر و مادرم دارم.

 

  پدر و مادر خوبم سلام علیکم و رحمه الله و برکاته. شما که برای بزرگ کردنم یک عمر زحمت کشیدید و چه شبها و روزها که ب[ ه] خاطر من خواب به چشمتان نرفت و من نتوانستم به حق ذره ای از خوبی های شما را جوابگو باشم. اگر جنازه من گم شد یا به هر صورت پیدا نشد گریه نکنید، صبر و تقوی را پیشه کنید و با این کارتان نشان دهید که واقعاً در خط الله و خط خدا هستید اگر توانستید گوسفندی در پای جنازه ام قربانی کنید و هر کسی از من طلبی دارد بپردازید و هرچه از لباس و... دارم در راه خدا انفاق کنید. و شما هم دعا کنید که این قلیل قربانی را از پیروان حسین( ع) به شایستگی قبول فرماید. و امیدوارم شما در برابر خدای تبارک و تعالی و ائمه معصومین روسفید باشید.

 

 پدر و مادر خوبم می خواستم که شما از دست من راضی باشید ولیکن من خدا را از شما بیشتر دوست دارم و برای همین که برای جبهه رفتن از شما اجازه نگرفتم و امیدوارم که مرا به خاطر خدا ببخشید و من لذت واقعی را در آن می دانم که تمام عمر را در راه خدا جهاد کنم و اکنون با جهاد اصغر و چه هر موقع با جهاد اکبر و اکنون تمام ذرات وجودم فریاد می زند، جنگ جنگ تا پیروزی. و همه ما امانتدار خدا هستیم. و ب[ ه] سوی او بازمی گردیم و به خواهران خوبم می گویم که من نتوانستم برای شما برادر خوبی باشم. امیدوارم زینب وار با اخلاق و حجاب اسلامیتان تداوم بخش انقلاب اسلامی باشید.

 

 [ از کسانی‌ که] اذیت و آزاری دیده اند تقاضا دارم مرا ببخشند، بلکه به این وسیله خدا هم از سر تقصیرات ما بگذرد. به من ناکام نگویید2 چراکه شهید شمع تاریخ است3 و شهداء غسل و کفن نمی خواهند و شهید زنده و جاوید است.

 

 و فرق من و پروانه همان بود در تاریخ که او بال و پرش سوخت ولی من جگرم سوخت.

 

 و چه خوش است سوی دیار یار دویدن                 سوی دیار عاشقان به سر دویدن

 

 ملکا ذکر تو گویم شب و روز               چه کنم که عاشق روی حسینم

 

 خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار

 

 شهید محمدرضا حبیبی

 

 تاریخ شهادت 61/8/27( بیجار)

 

 والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

 1 . در اصل وصیت: نمائید

 2 . در اصل وصیت: نگوئید

 3 . اشاره به سخن آیت الله مطهری‌.

 

اصل سند