شهید امیر جوانمردی

امیر جوانمردی
  • نام : امیر جوانمردی
  • تاریخ تولد :
  • محل تولد : روستای تموته از توابع شهرستان سقز
  • تاریخ شهادت : 1363/9/18
  • محل شهادت : شهرستان سقز

شهید امیر جوانمردی

 

شهید امیر جوانمردی برادر بزرگتر شهید احمد جوانمردی نیز سال ها بعد از شهادت برادرش در شهر بانه مورد سوء قصد گروهک های ضد انقلاب قرار گرفت و به شهادت رسید.

 

هر گاه به ایشان ـ شهید امیر جوانمردی ـ مأموریتی محول می‌شد، با روحیه بالا به انجام آن اهتمام می ورزید و هیچ گاه خوف و ترسی به دل راه نمی داد و با تمام وجود از نظام اسلامی و آرمان‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی دفاع می‌کرد. ایشان جزء آن دسته از افرادی بود که با مال و جانش از حکومت نوپای اسلامی حمایت می‌کرد و در این راه سختی‌های زیادی را متحمل می شد.

 

شهید امیر جوانمردی مدتی به اسارت گروهک‌های به اصطلاح فدایی خلق درآمد و بعد از تحمل شکنجه‌های فراوان توانست از دست آنان فرار کند و به شهر سقز برگردد. امیر بعد از شهادت برادرش احمد مصمم تر از گذشته علیه گروهک های از خدا بی خبر و وابسته به استکبار جهانی فعالیت می‌کرد و با استقرار سپاه در منطقه سقز  و تشکیل سازمان پیشمرگان مسلمان کرد به عضویت این سازمان در آمد.

 

شهید امیر جوانمردی در مدت دوران خدمتش در سازمان پیشمرگان مسلمان کرد به خوبی درخشید و در هر عملیاتی حضور پیدا می‌کرد عرصه را بر ضد انقلاب تنگ می‌نمود و به همین دلیل گروهک ها از ایشان کینه فراوان به دل داشتند و چندین بار در صدد ترورش برآمدند؛ تا اینکه در نهایت در روز هجدهم آذرماه سال 1363 در شهرستان سقز در یک اقدام تروریستی توسط یکی از عوامل ضد انقلاب به شهادت رسید و پاداش سال‌ها مجاهدت در راه خدا را به دست آورد.