شهید محمد رضایی

محمد رضایی
  • نام : محمد رضایی
  • تاریخ تولد : 1316/11/13
  • محل تولد : روستای یازی بلاغی از توابع شهرستان سقز
  • تاریخ شهادت : 1361/10/30
  • محل شهادت : اطراف شهر سقز

شهید محمد رضایی

 

به گزارش پیشمرگ روح الله، پیشمرگ مسلمان کرد شهید محمد رضایی در سیزدهمین روز از بهمن ماه سال 1316 در روستای یازی بلاغی از توابع شهرستان سقز در خانواده معتقد به احکام اسلام ناب محمدی(ص) دیده به جهان گشود. به دلیل نبود امکانات آموزشی در روستا، محمد هیچ گاه نتوانست وارد مدرسه شود و به همین خاطر خیلی زود مشغول به کار کشاورزی و دامداری شد.

 

ماه مبارک رمضان که از راه می‌رسید محمد نیمه‌های شب از خواب بیدار می شد و با کوبیدن بر طبل و هم چنین خواندن اشعار مذهبی اهالی روستا را برای خوردن سحری و گرفتن روزه ماه مبارک رمضان از خواب بیدار می‌کرد. محمد بعد از دو سال خدمت سربازی در زادگاهش با دختر مورد علاقه اش ازدواج کرد که ثمره زندگی اش دو فرزند پسر و دو فرزند دختر است.

 

محمد کشاورزی می کرد و تمام عمر خود را در زادگاهش ـ روستای یازی بلاغی ـ پشت سر نهاده بود. محمد در کنار کار کشاورزی به کار نجاری هم اشتغال داشت؛ اگرچه در حد خواندن و نوشتن سواد داشت اما از آگاهی بسار بالایی برخوردار بود و در انجام فرایض دینی بسیار کوشا بود و دیگران نیز به انجام واجبات تشویق می‌کرد.

 

در روزهایی که برف همه جا را فرا گرفته بود و سرمای استخوان سوز منطقه، عرصه را بر همه تنگ کرده بود، مردمان خوب روستای یازی بلاغی سلاح به کف گرفتند تا به عنوان پیشمرگ مسلمان کرد از نظام نوپای اسلامی و عزت و امنیت مردم کردستان دفاع کنند.

 

خیلی از روستاهای کردستان محل تاخت و تاز گروهک های ضد انقلاب بود که با حضور نامشروع خود آسایش و امنیت را از مردم سلب کرده بودند و به نام خدمت به خلق کُرد در حق مردم ستمدیده کُرد جفا می‌کردند.

 

دختر خردسال محمد شش ماه داشت که پدرش با وضو از اهل خانه خداحافظی کرد و راهی میدان نبرد شد و در زمستانی سرد در میان انبوه برف که بر روی زمین‌ جا خوش کرده بود با شوق به استقبال شهادت رفت تا به دشمنان ثابت کند ملتی که شهادت دارد اسارت ندارد و مرگ سرخ در راه خدا برای آنان زندگی ابدی است و با استقبال از مرگ آگاهانه که همانا شهادت در راه خداست باید با وضو به میدان کارزار رفت.

 

پیشمرگ مسلمان کرد شهید محمد رضایی در سی امین روز از دیماه سال 1361 در اطراف شهر سقز طی یک درگیری با نیروهای ضد انقلاب به شهادت رسید و پیکر پاک و مهطرش در روستای یازی بلاغی به خاک سپرده شد.