شهید عثمان امینی

عثمان امینی
  • نام : عثمان امینی
  • تاریخ تولد : 1336/8/6
  • محل تولد : روستای كندكوره بانه
  • تاریخ شهادت : 1369/5/29
  • محل شهادت : روستای سرسونج بانه

شهید عثمان امینی

 

پیشمرگ مسلمان کرد شهید عثمان امینی در ششمین روز از آبان ماه سال 1336 در یكی از روستاهای مرزی بانه به نام كندكوره متولد شد. پدرش کاک صالح به باغداری مشغول بود و از طریق تولید و فروش محصولات باغی زندگی اش را اداره می کرد.

 

به علت كوهستانی بودن منطقه زمین آنچنانی برای زراعت و کشاورزی در اختیار مردم روستای كندكوره وجود نداشتند و به همین خاطر شغل غالب مردم روستا باغداری بود. انواع میوه های سر درختی در این منطقه تولید می شد و مردم روستا با فروش محصولات خود زندگی اشان را اداره می کردند.

 

عثمان در همان روستا نزد روحانی محله به شیوه‌های سنتی روخوانی قرآن را آموخت و در اصطلاح مردم روستا قرآن را ختم كرد. عثمان که در انجام فرائض دینی بسیار كوشا بود و زهد و پارسایی اش زبان‌زد همه بود، خیلی زود مورد اعتماد مردم روستا قرار گرفت، به گونه ای که اهالی روستا ایشان را جوانی قابل اعتماد می پنداشتند.

 

با شروع غائله کردستان و بعد از آن آغاز جنگ تحمیلی، ساكنین روستاهای مرزی غرب کشور بیشترین آسیب را دیدند و غالباَ از خانه و كاشانه خود آواره شدند. همزمان با بمباران روستاهای مرزی، شهید عثمان امینی به شهر بانه نقل مكان كرد و در اواخر سال 1365 به عضویت سازمان پیشمرگان مسلمان كرد درآمد.

 

حاصل زندگی‌ مشترک کاک عثمان و همسر وفادارش سه فرزند قد و نیم‌ قد بود. کاک عثمان از همان روزی كه سلاح به دوش گرفته بود سخت می‌كوشید تا وظیفه‌اش را صادقانه به انجام برساند. در طول خدمتش در سازمان علاوه بر شركت فعال در عملیات‌هایی كه در تعقیب ضدانقلاب صورت می‌گرفت، دو بار داوطلبانه به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل در جبهه جنوب اعزام شد و رشادت و مجاهدت فراوانی از خود به یادگار گذاشت.

 

شهید عثمان امینی پس از سال‌ها مجاهدت و خدمت صادقانه در زیر پرچم سه رنگ کشورمان در حالی كه فرزند خردسالش به نام ابراهیم تنها هفت ماه از ولادتش می‌گذشت، در روز بییست و نهم مردادماه سال 1369 در روستای سرسونج بانه در مصاف گروهک های ضدانقلاب به شهادت رسید و پیکر پاک و مطهرش در گلزار شهدای شهر بانه به خاک سپرده شد.