شهید سید هادی مشهدی بقمچ

سید هادی مشهدی بقمچ
  • نام : سید هادی مشهدی بقمچ
  • تاریخ تولد : 1341/6/1
  • محل تولد : روستای بقمچ از توابع خراسان رضوی
  • تاریخ شهادت : 1359/11/3
  • محل شهادت : سقز

شهید سید هادی مشهدی بقمچ

 

پاسدار شهید سید هادی مشهدی بقمچ در اولین روز از شهریور ماه سال 1341 در روستای بقمچ از توابع خراسان رضوی در خانواده ای از سلسله جلیله سادات دیده به جهان گشود. پدرش سید سلیمان و مادرش بانو زینب نام داشتند.

 

سید هادی در شهریورماه سال 1359 آموزش های نظامی را در ستاد بسیج خراسان رضوی پشت سر می گذارد و بعد از آن برای مقابله با گروهک های ضدانقلاب راهی کردستان می شود. سید هادی زمانی راهی جبهه های کردستان می شود که پدرش میرزا سید سلیمان مشهدی نیز در جبهه های حق علیه باطل در حال مبارزه با متجاوزان بعثی بود.

 

سید هادی در بدو ورود به کردستان به شهرستان سقز منتقل می شود. سید هادی در سومین روز از بهمن ماه سال 1359 در حالیکه فرماندهی دسته عمل کننده را بر عهده داشته، به اتفاق همرزمانش به محور عملیاتی ترجان اعزام می شود. چند ساعتی بعد از حمله رزمندگان سپاه اسلام به قله ای سوق الجیشی در منطقه ترجان سقز که در اختیار نیروهای ضدانقلاب بوده، مهمات رزمندگان سپاه اسلام تمام می شود و سید هادی تصمیم می گیرد به عقب برگردد و از پایین قله مهمات کافی به نیروها برساند.

 

سید هادی در میانه راه از روی صخره بزرگی به پایین برتاب می شود و مچ پایش آسیب می بیند. اما سید هادی تسلیم نمی شود و پای مصدومش را با چفیه ای که همراه داشته محکم می بندد و جعبه های مهمات را به همرزمانش می رساند. بعد از فتح قله، سید هادی در بالاترین نقطه قله برای خود سنگر محکمی درست می کند.

 

صبح روز بعد سید هادی تمام جیره جنگی اش را در میان دوستانش تقسیم می کند. وقتی دوستانش دلیل این کار سید هادی را از او می پرسند، پاسخ می دهد: شب در عالم رؤیا زنی را دیدم که به من گفت: « فردا ساعت ۹ صبح میهمان ما خواهی بود».

 

سنگر سید هادی ساعت ۸/۴۵ دقیقه هدف گلوله خمپاره نیروهای ضدانقلاب قرار می گیرد و شهید سید هادی مشهدی بقمچ رأس ساعت ۹ به درجه رفیع شهادت نائل می آید. شهید سید هادی مشهدی اولین شهید آن قله بود و همرزمانش بعد از شهادت ایشان، نام قله هادی را برای قله معروف انتخاب می کنند.