شهید حسین ترکمانی‌

حسین ترکمانی‌
  • نام : حسین ترکمانی‌
  • تاریخ تولد : 1349/3/9
  • محل تولد : شهرستان بیجار
  • تاریخ شهادت : 1365/6/23
  • محل شهادت : فاو عراق

 شهید حسین ترکمانی‌

 

 نام مادر: قدمخیر ■نام پدر: قاسم

 تاریخ تولد: 1349/3/9

 محل تولد: شهرستان بیجار

 تحصیلات: پایان دوره ابتدایی‌

 وضعیت شغل: کارگر

 وضعیت تأهل: مجرد

 ارگان اعزام کننده: بسیج

  تاریخ شهادت: 1365/6/23

 محل شهادت: فاو عراق

 نحوه شهادت: اصابت ترکش

 محل دفن: گلزار شهدای‌ زادگاهش


 

درنگ:

 

 شهید با سلام بر امام حسین و امام خمینی‌ و رزمندگان اسلام وصیت خود را آغاز می‌کند و با معرفی‌ خود از آرزوی‌ شهادت سخن می‌گوید و از اینکه برای‌ خداوند به جبهه آمده است. در ادامه از پدرش می‌خواهد که بدهی‌ او را به دیگران پرداخت کند و بازماندگانش را به صبوری‌ بر شهادت خود دعوت می‌کند. شهید با اشاره به آیه 169 سوره آل عمران و دعا برای‌ طول عمر امام وصیت را به پایان می‌برد.


 

وصیت نامه شهید حسین ترکمانی

 

حسین ترکمانی‌

 

 بسمه تعالی1

 

 با سلام بر حسین شهید سرور آزادگان و درود و سلام2 به رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی و با سلام بر رزمندگان اسلام که با خون خود درخت اسلام را آبیاری می کنند وصیت نامه خود را شروع می کنم.

 

 این جانب حسین ترکمندی پسر قاسم ترکمندی از شهرستان بیجار3 که سه[ ماه است] به جبهه های حق علیه باطل آمدم و آرزوی شهادت4 دارم. ایشالله روزی برسد که به آرزوی خود برسم. و من که این وصیت نامه را در کاروان چهار نوش[ ت] م و بعد به جبهه آمدم. و ای پدرم و مادر عزیزم، من برای پول به جبهه نیامدم برای خدا آمدم. خداوند یک روز5 مرا به دنیا آورد و یک روز باز خواهم گشت به سوی خدا.

 

 پدر جان من، یک نفر 50 تومان پول پیراهن از من می‌ خواهد، اگر به آرزویم رسیدم خودت آن 50 تومان را بده. و من وصیت می کنم که به پدر و مادرم و برادرم و تمام آشنایان می گویم که اگر شهید شدم گریه نکنند6 و خداوند7 فرموده است که آنانکه شهید می شوند در راه خدا مرده نپندارید8 بلکه آنها زنده اند و در درگاه خداوند روزی می خورند9.

 

 خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار

 

 و من این وصیت نامه خود را به برادر خود جعفر خدام دادم تا به شما بدهد.

 

  1 . وصیت با خودکار آبی‌ و در دو برگ خط دار نوشته شده و ممهور به مهر بنیاد شهید شهرستان بیجار است. بالای‌ برگه اول با خط دیگری‌ نوشته شده: حسین ترکمندی‌ و در بین خطوط با خط دیگری‌ آمده: 65/8104

 2 . در اصل وصیت : سلام و

 3 . شهرستان بیجار در بخش باختری‌ استان کردستان واقع شده و بعد از شهرکرد بلندترین شهر ایران است.

 4 . در اصل وصیت: شهادت را

 5 . در اصل وصیت: روزه

 6 . در اصل وصیت: نکند

 7 . در اصل وصیت: پیامبر

 8 . در اصل وصیت: ندارید

 9 در اصل وصیت: می‌ خوردند.( جملة مذکور معنی‌ آیه ی‌ شریفه 169 از سوره ی‌ آل عمران است. ولا تحسبن الذین قتلو فی‌ سبیل الله امواتاً بل احیاء عند ربهّم یرزقون/ البته نپندارید که شهیدان راه خدا مردند بلکه زنده به حیات ابدی‌ شدند و در نزد خدا متنعّم خواهند بود.)

 

اصل سند