شهید طاهر خراج

طاهر خراج
  • نام : طاهر خراج
  • تاریخ تولد : 1320/1/3
  • محل تولد : شهرستان قوچان
  • تاریخ شهادت : 1360/9/29
  • محل شهادت : روستای‌ خوش مقام بیجار

شهید طاهر خراج

 

پاسدار شهید طاهر خراج در سومین روز از فروردین ماه سال 1320 در یکی از روستاهای شهرستان قوچان به نام«کهنه اوغاز» در خانواده­ای متدیّن متولّد شد. پدرش کریم و مادرش کبری نام داشت. طاهر با پشت سر نهادن دوران طفولیّت تحصیلات ابتدائی را با موفّقیّت به اتمام رسانید و با اخذ مدرک ششم نظام قدیم، به علّت فقر مالی و مشکلاتی که خانواده اش با آن مواجه بود از ادامه­ تحصیل بازماند.

 

طاهر دوازده سال بیشتر نداشت که روستا را به قصد کار کردن در شهر گنبد ­کاووس ترک کرد و در آنجا مشغول به کار شد و بعد از مدّتی در همان شهر در یک کارگاه مکانیکی شروع به فعالّیّت نمود.

 

طاهر با رسیدن به سن سربازی عازم خدمت شد و خدمت نظام وظیفه را در ارتش به پایان رسانید. طاهر پس از اتمام دوره­ سربازی به عنوان درجه­ دار به استخدام ارتش درآمد. با وجود چند سال خدمت و سابقه­ کار در ارتش همواره به عملکرد تبعیض آمیز و به دور از عدالت فرماندهان اعتراض می کرد و به همین دلیل از ارتش اخراج شد و به شهر گنبد کاووس بازگشت و به شغل قبلی خود ادامه داد، به گونه ­ای که در حرفه مکانیکی مهارت کامل پیدا کرد.

 

سال 1346 طاهر برای تعمیر ماشین­آلات کشاورزی از جمله کمپایین به کردستان سفر کرد و در شهر بیجار ماندگار شد. طاهر به جهت داشتن روحیه­ ظلم ­ستیزی و فعّالیـّت­های مذهبی همواره تحت نظر بود و توسط عمال رژیم ­ستم ­شاهی مورد اذیّت و آزار قرار می گرفت.

 

طاهر سال 1351 در شهرستان بیجار ازدواج کرد که ثمره­ آن دو فرزند پسر به نام­ های حمیدرضا و علیرضا می باشد.

 

با اوج­گیری قیام مردمی به رهبری حضرت امام خمینی(ره)، طاهر در تظاهرات مردم انقلابی علیه حکومت پهلوی حضور فعّال داشت و با پیروزی انقلاب جزء اولین کسانی بود که در کمیته­ انقلاب اسلامی از دست ­آوردهای انقلاب پاسداری می کرد و با شکل ­گیری جهاد سازندگی به منظور جبران عقب­ ماندگی­ ها و ایجاد رفاه نسبی برای مناطق محروم به ویژه ساکنین روستا که از امکانات رفاهی از جمله آب و برق و ... محروم بودند به عضویّت جهاد سازندگی درآمد و مدّتی به عنوان سرپرست و نماینده­ جهاد سازندگی در شهرستان انجام وظیفه کرد.

 

با آغاز جنگ تحمیلی و تجاوز رژیم بعث عراق به مرزهای ایران اسلامی و از سویی فشار گروهک ­های ضدّ انقلاب در منطقه کردستان که امنیّت را از مردم سلب کرده بودند مجدداً احساس مسئولیّت کرد تا در کنار کار مکانیکی در سپاه به عنوان پاسدار از دست ­آوردهای انقلاب اسلامی که ثمره­ هزاران شهید گلگون کفن بود پاسداری نماید.

 

شهید طاهر خراج سرانجام در راه حراست و پاسداری از میهن اسلامی در روستای خوش­ مقام به دست گروهک ­های ضدّ انقلاب شربت گوارای شهادت را نوشید و به حیات ابدی دست یافت.