شهید محمدرضا ترابیان

محمدرضا ترابیان
  • نام : محمدرضا ترابیان
  • تاریخ تولد : 1339/8/10
  • محل تولد : شهرستان بیجار
  • تاریخ شهادت : 1363/1/12
  • محل شهادت : سقز

 شهید محمدرضا ترابیان

 

 نام مادر: صدیقه ■نام پدر: محمدابراهیم

 تاریخ تولد: 1339/8/10

 محل تولد: شهرستان بیجار

 تحصیلات: دیپلم اقتصاد

 وضعیت شغل: پاسدار

 وضعیت تأهل: مجرد

 ارگان اعزام کننده: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌

 تاریخ شهادت: 1363/1/12

 محل شهادت: سقز

 نحوه شهادت: اصابت گلوله

 محل دفن: زادگاهش


 

 درنگ:

 

 شهید دو وصیت در دو تاریخ متفاوت نوشته است. در اولین وصیت با به کارگیری‌ واژه های‌ ادبی‌ حضور امام خمینی‌ را چون دستی‌ بیرون آمده از آستین آل نبی‌ برای‌ پایان دادن به هرچه سیاهی‌ و ظلمت است می‌داند. ایشان بازماندگان را به خواندن نماز اول وقت توصیه نموده و از آنها حلالیت طلبیده و پیروی‌ از امام را به آنها گوشزد می‌کند. وی‌ با اشاره به فرمان 8 ماده ای‌ امام خمینی‌ و یاری‌ امام را از بازماندگان خواسته و از آنها می‌خواهد کسانی‌ که با جمهوری‌ اسلامی‌ ناسازگارند و با آمریکا هم نظرند بر مزار وی‌ حاضر نشوند و برای‌ وی‌ قرآن نخوانند.


 

وصیت نامه شهید محمدرضا ترابیان ­

 

بسمه تعالی‌1

 

61/ 10/ 7 ساعت 10 شب

 

 با ظلمت و سیاهی‌ تاریخ مسلسل خون گرفته سرخ به ستیز برخاست و شراره های‌ جان در رگ تاریخ غنچه گل لاله رویانده در کمرکش تباهی‌ و فساد دستی‌ از آستین آل نبی‌ بیرون آمد و حلقوم شب سیاه را به پنجه ایمان شرر با نثار جان جوش و خروش خلق را در متن هستی‌ فزونی‌ بخشید و در اوج تاریکی‌ شب [ قاصد]2 افق سرخ راهیان راه گشت.

 

  باری‌ برادران و مادرم و پدرم من در تاریخ 61/10/7 این وصیت نامه [ را] برای‌ اینکه  [ حکم] شرع3 و خدا و پیامبر خدا را انجام داده باشم این چند سطر برای‌ شما می‌ نویسم. و از برادران می‌ خواهم که نماز و دعا را فراموش نکنند و همیشه در اول وقت نماز را برپا دارند و نماز خود را پاکیزه بخوانند. مادر جان مرا حلال4 کن زیرا تمام زحمت های‌ من در دوران زندگی‌ بر دوش شما بوده است و این حقیر نمی‌ داند که چگونه از شما حل[ ال] یت بخواهد. پدر جان خداوند به شما توف[ ی] ق دهد تا بتوانید دیگر برادران مرا چون من تربیت نمایید5 . برادرم [؟] جان خود می‌ دانید که من چقدر تو را دوست می‌ دارم [ و از] تو [ به خاطر] زحماتی‌ که در طول زندگی‌ برای‌ من کشیده اید سپاسگزاری‌ می‌ کنم.

 

 در پایان چند کلمه برای‌ دوستان و آشنایان می‌ نویسم برادران من، شما راه حق و اسلامی‌ واقعی‌ را درست شناخته اید و همان طور که تا من زنده بودم امام را تنها نگذاشته اید و گوش به فرمان او بوده اید، [ بعد از این همین طور] باشید و گوش به حرف افرادی‌ که شما را به عناوین مختلف محکوم می‌ کردند ندهید. همان طوری‌ که خود می‌ دانید امام عزیز در فرمان 8 ماده اخیر فرمان دادند6 که شما هم آن چیز را می‌ خواهید

 

 1 . وصیت اول در چهار برگ خط دار نوشته شده و بدون مهر است و بالای‌ صفحات شماره صفحه خورده است.

 2 . در اصل وصیت: غاسق

 3 . اشاره به حدیث نبوی‌: قال رسول الله: الوصیه حق علی‌ کل مسلم ( المقنعه، ص 666 / وصیت بر هر مسلمانی‌ واجب است)

 4 . در اصل وصیت: هلال

 5 . در اصل وصیت: نمائید

 6 . در فرمان هشت ماده ای‌ امام خمینی‌ آمده است: تهیه قوانین شرعیه و تصویب و ابلاغ آن ها با دقت و سرعت انجام گیرد/ به صلاحیت قضات و دادستان ها و دادگاه ها با سرعت و دقت رسیدگی‌ شود/ آقایان قضات واجد شرایط اسلامی‌ بدون ملاحظه از مقامی‌ احکام اسلام را صادر کنند/ هیچ کس حق ندارد بدون حکم قاضی‌ که از روی‌ قوانین شرعیه باشد کسی‌ را توقیف یا احضار کند/ هیچ کس حق ندارد در مورد حق کسی‌ دخل و تصرف کند یا توقیف و مصادره نماید/ هیچ کس حق ندارد بدون اذن صاحب وارد حریم خصوصی‌ دیگران ( خانه، مغازه، محل کار شخصی‌) شود/ آنچه ممنوع اعلام شد در غیر مواردی‌ است که در رابطه با توطئه ها و گروهک های‌ مخالف اسلام و نظام جمهوری‌ اسلامی‌ است.... لکن با آنها طبق ضوابط شرعیه و موافق دستور دادستانها و دادگاه ها رفتار شود/ جناب آقای‌ موسوی‌ اردبیلی‌ رئیس دیوان عالی‌ کشور و جناب آقای‌ نخست وزیر شرعاً موظفند از امور خلاف شرع و دین و قانون درباره خانه های‌ تیمی‌ و مراکز جاسوسی‌ و افساد علیه نظام جمهوری‌ اسلامی‌ با سرعت و قاطعیت جلوگیری‌ نمایند. و با تشکیل هیئت هایی‌ که مورد اعتمادند به شکایات مردم رسیدگی‌ کنند....

 

ادامه وصیت نامه

 

که امام عزیزمان می خواهد در پایان از تمام برادران سپاه که در این مدت 4 سال با هم بوده و شب و روزها را با هم سپری کرده معذرت می خواهم که نتوانستم برادر خوبی برای یکایک آنها باشم. در انتها این نامه از تمام برادران هم شهری که مرا می شناسند طلب بخشش کرده و توفیق آنها را از خداوند رحمان و جبار خواستارم1  برادر یادتان2 باشد که هرگز امام [ را] در دعاهایتان فراموش نکنید و تمام دوستانی که مرا می شناسند دو رکعت نماز برایم [ ب] خوانند بیشتر از این مزاحم وقت شریف شما نمی شوم خداوند یار و نگهدار امام عزیز و کبیر و شما برادران باشد.

 

 الاحقر محمدرضا ترابیان

 

 خدایا خدایا تا انقلاب مهدی حتی کنار مهدی خمینی را نگهدار آمین یا رب العالمین

 

 در این جا من از تمام افرادی که با جمهوری خونی اسلامی ایران سر ناسازگاری دارند می خواهم که بر سر مزار3 من نیایند زیرا که آنها خون 150 هزار شهید و صدها هزار زخمی و معلول را پایمال کرده اند و در خط امریکای جهان خوار می باشد و اگر جنازه مرا [ تشییع]4 کردند بخواهم افرادی بدنام [ که] در بالا خصوصیات آنها را گفتم در [ تشییع]5 جنازه من شرکت کند دوست ندارم که [؟]6 افرادی که همیشه با او همکاری می کنند بر من قرآن بخوانند. حد الامکان مرا نزدیک برادرم ابول منصوری دفن کنند قبر مرا هم کف زمین باشد[؟]7 حق ندارد در مجلس من حرف بزند چون من او را خوب می شناسم. خداحافظ.

 

 [ وصیت نامه ای‌ دیگر]

 

 ب[ ه] نام خداوند بخشنده مهربان8 ، درهم کوبنده ستمگران و نابودکننده کاخ های قارون ها و جالوت ها فرعون ها و شاهان و یاری‌ دهنده راست قامتان تاریخ و مستضعفان

 

1 . در اصل وصیت: خواستوارم

 2 . در اصل وصیت: یتادان

 3 . در اصل وصیت: مظار

 4 . در اصل وصیت: تشریح

 5 . در اصل وصیت: تشریح

 6 . در اصل وصیت دو کلمه ناخواناست.

 7 . در اصل وصیت دو کلمه ناخواناست.

 8 . وصیت دوم نوشته شده در یک برگ فرم مخصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌ نوشته شده و بدون مهر است.

 

ادامه وصیت نامه

 

جهان در تمام دوران بشریت و پیروز[ ی‌] دهنده کسانی که دل در گرو [ او] نهاده و همه را در برابرش کوچک و ناچیز شمردند و آنان که عشق رسیدن به او را در تک تک سلول های وجود خود احساس کرده و دیگر جز یار چیزی را احساس نمی کنند و وجود خود را در راه او نهاده و در راه او همچنان پیش می روند تا [؟]1 می رسند.

 

 سلام بر منجی عالم بشریت و بر پادارنده عدل و قسط و نائب بر حقش امام عزیز خمینی کبیر.

 

 طبق وظیفه شرعی2 در این لحظات آخر می خواهم چند سطری به عنوان وصیت نوشته باشم از روزی که وارد سپاه شدم هدفم یاری بوده و همیشه از خدا می خواستم که شهادت در راه خودش [ را] نصیب من گرداند و اگر در این راه من به خون خود در غلتیدم 3 شاید خداوند [ از گناهان]4 من درگذشته باشد.

 

 مقداری پول در کمد من می باشد که تمام آن مربوط به بیت المال می باشد و مال گردان می باشد. [ دوست دارم]5 قبر من در کنار دوستانم باشد. از مادر و پدرم می خواهم در مرگ من گریه نکنند چون من به محبوبم رسیده ام و [ از آنها] می خواهم که همچنان از یاران امام باشند و گوش ب[ ه] فرمان او. از امت شهادت طلب ایران می خواهم که جبهه ها را همچنان پر [ کنند] در پایان از تمامی دوستان و فامیل و همسنگرانم می خواهم که من را حلال کنند.

 

 جنگ تا پیروزی

 

  المحقر محمدرضا ترابیان63/1/4 [ محل امضاء]

 

 خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار امین. [ محل امضاء]

 

 1 . در اصل وصیت یک کلمه ناخواناست.

 2 . اشاره به حدیث نبوی‌: قال رسول الله: الوصیه حق علی‌ کل مسلم ( المقنعه، ص 666 / وصیت بر هر مسلمانی‌ واجب است)

 3 . در اصل وصیت: غلطیدم

 4 . در اصل وصیت یک کلمه پاک شده است.

 5 . در اصل وصیت دو کلمه پاک شده است.

 

اصل سند