شهید نازدار براز

نازدار براز
  • نام : نازدار براز
  • تاریخ تولد : 1343
  • محل تولد : روستای قدیم خان از توابع بخش چنگ الماس بیجار
  • تاریخ شهادت : 1362
  • محل شهادت : بمباران مریوان

شهیده نازدار براز

 

"نازدار براز "فرزند ابراهیم و خاور در سال 1343 در روستای قدیم خان از توابع بخش چنگ الماس بیجار دیده به جهان گشود و در سال 1362 در بمباران هوایی مریوان در حالی که آخرین ماه بارداری خود را می گذراند به فیض عظیم شهادت نائل آمده و در حال حاضر مزار وی در روستای محل تولدش میعادگاه عاشقانی است که امنیت خود را مدیون خون شهیدانی ماننده شهیده نازدار براز می دانند.


پدر شهیده نازدار براز با داشتن 80 سال سن با دقت به سوالات ما پاسخ داد که مشروح آن را در ادامه می خوانید.


-لطفا خودتان را به طور کامل معرفی کنید؟


ابراهیم براز(پارسافر) هستم دارای 80 سال سن متولد روستای قدیم خان،حاصل زندیگم با مرحومه همسرم سه دختر و سه پسر است،که نازدار دومین دختر من بود.


-آقای براز لطفا در خصوص دختر شهیدتان برایمان بگوید؟


پدر شهیده با چشمانی که اشک در آن حلقه بسته بود،گفت:نازدار بسیار مهربان و خاکی بود،از همان دوران طفولیت رفتار وی با سایر فرزندانم فرق داشت،احترام خیلی خاصی برای من و مرحوم مادرش قائل بود،خواندن نماز اول وقت،کمک به مادرش در انجام کارهای منزل،کمک به همسایگان از خصوصیات بارز وی بود،در کل دخترم همیشه هیچ چیز را برای خودش نمی خواست و دیگران برای او در اولویت بودند.


- لطفا در مورد نحوه شهادت دخترتان توضیحی بدهید؟


نازدار در سال 1360 با یکی از اقواممان که ساکن روستای قلر بود ازدواج کرد و همسرش بعد از گذشت یکسال به عنوان کارمند جهاد سازندگی در کردستان مشغول به خدمت شد و همان سال به شهر سنندج کوچ کردند.


دخترم و همسرش بعد از گذشت یکسال زندگی در سنندج به شهر مریوان انتقال یافتند،در همان جا به علت مهارت در صنعت فرش بافی به عنوان سرپرست در یک کارگاه قالی بافی مشغول کار شد.


پدر شهیده براز گفت:دخترم در سال 1362 در اولین بمباران هوایی شهر مریوان در حالی که 19 سال بیشتر سن نداشت و آخرین ماه حاملگی خویش را می گذراند به فیض عظمای شهادت نائل شد.


-چگونه از نحوه شهادت فرزنداتان مطلع شدید؟


تقریبا آخرین روزهای برداشت گندم بود و مشغول بار دادن گندم بودیم که پسر بزرگم گفت،رادیو بمباران هوایی شهر مریوان را اعلام کرده است.


با شنیدن این خبر من و مادرش بسیار نگران شدیم و به دلیل اینکه هیچگونه وسایل ارتباطی جهت تماس با مریوان در روستا نبود،با تراکتور سریع خود را به بیجار رساندیم و با همسرش تماس گرفتیم ، وی گفت،که نازدار در حال رفتن به کارگاه قالی بافی بوده که مورد اصابت گلوله قرار گرفته و به شهادت رسیده است.


همان روز در خصوص شهادت دخترم چیزی به همسرم نگفتم و به وی گفتم که نازدار ترکش خورده و در حال حاضر در بیمارستان سنندج است و باید به آنجا بروم.


پس از اینکه همسرم را به روستا برگرداندم،همراه پسرم بزرگم عازم سنندج شدیم و پس از انجام کارهای قانونی جسد دختر شهیدم را به زادگاهش روستای قدیم خان انتقال دادم.


در حال حاضر مزار دخترم در روستای خودمان است.


- آقای براز به عنوان خانواده شهید انتظارتان از مسئولین چیست؟


پدر شهید نازدار براز ابتدا با کمی تامل گفت: برای بار اول است که با خبرنگاری در خصوص دختر شهیدم صحبت می کنم و فکر نکنم هیچکدام از شهروندان دیار گروس بدانند در یکی از روستاهای این شهر شهیده ای است.


وی بیان داشت: تنها انتظارم از مسئولین این است که حرمت خون شهیدان حفظ شود،و کارهایشان را بی منت برای مردم انجام دهند،زیرا اگر امروز امنیتی در این کشور داریم به برکت خون شهیدان است و باید در مسیر آنها حرکت کنیم.


آری شهیده "نازدار براز "نمونه بارزی از صدها هزار بانوی شهیده انقلاب اسلامی ایران است،که بازگو کردن زندگی ساده وی برای نسل جوان ما توسط مسئولین،جای دوری نمی رود.