شهید ایوب دده جانی‌

ایوب دده جانی‌
  • نام : ایوب دده جانی‌
  • تاریخ تولد : 1351/1/1
  • محل تولد : شهر سریش آباد - قروه
  • تاریخ شهادت : 1361/9/1
  • محل شهادت : بیمارستان تهران پس از مجروحیت

 

 شهید ایوب دده جانی‌

 

 نام مادر: قدم خیر ­ نام پدر: عیسی‌

 تاریخ تولد: 1351/1/1

 محل تولد: شهر سریش آباد - قروه

 تحصیلات: دوم ابتدایی‌

 وضعیت شغل: دانش آموز

 وضعیت تأهل: مجرد

 ارگان اعزام کننده: بسیج

 تاریخ شهادت: 1361/9/1

 محل شهادت: بیمارستان تهران پس از مجروحیت

 نحوه شهادت: اصابت گلوله

 محل دفن: گلزار شهدای‌ زادگاهش


 

 درنگ:

 

 شهید وصیت خود را با اشاره به آیه شریفه 169 سوره مبارکه آل عمران آغاز می‌کند. وی‌ در ادامه از ارزش خون شهیدی‌ که در راه خدا ریخته می‌شود و پیروزی‌ از راه حسین سخن می‌گوید. شهید پدر را به صبر بر مرگ خود و افتخار به تربیت چنین فرزندی‌ خوانده و از او برای‌ امام طلب دعا می‌کند. وی‌ در ادامه مادرش را به صبر دعوت کرده و او را به یاری‌ امام و انقلاب با رفتار خود سفارش می‌کند. شهید بازماندگان را به رفتاری‌ همچون حضرت عباس( ع) خوانده و آنها را به پشتیبانی‌ از امام توصیه می‌کند. وی‌ در انتها با آرزوی‌ طول عمر برای‌ امام وصیت را خاتمه می‌دهد.


 

وصیت نامه شهید ایوب دده جانی‌

 

وصیت نامه1

 

 بسمه تعالی

 

 بسِمِ رَبِّ الشُّهَداءِ وَالصِدیقین2                  وصیت نامه برادر ایوب دده جانی‌

 

« وَلاتَحسَبَنَ الَّذینَ قُتِلوُا فِی سَبیلِ اللهِ اَمواتاً بَل اَحیاء عِندَ رَبِّهِم یُرزَقُون3»

 

 آنان که در راه خدا کشته می شوند مرده نپندارید بلکه زنده اند و نزد خدای خود روزی می خورند.

 

 هیچ قطره خونی در نزد خدا از خونی که در راه خدا ریخته شود بهتر نیست و من می خواهم با این قطره خون به عشقم برسم که خداست و مگر می‌ شود پشت سر حسین را خالی گذاشت و خط و حرکت او را تقویت نکرده و خود را مطیع و پیرو حسین دانست.

 

 پیام من به پدر عزیزم

 

 [ اگر] من در راه خدا کشته شدم، حق ندارید برای من گریه و زاری کنید و به جای گریه و زاری به امام دعا کنید [ تا] باعث ناراحتی من نگردید، چون در راه خدا شهید شدم و شما هم باید افتخار کنید که این چنین فرزندی تربیت کرده اید و به این راه داده اید.

 

 پیام من به تو ای مادر

 

 [ اگر] مادر عزیز من در این راه شهیدم شدم گریه نکنید، مگر عزیزتر از علی اکبر و یا [ علی‌] اصغر [ امام حسین ( ع)] هستم و به جای گریه نقل بپاش و جشن بگیر تا دشمن ستمگر به شما نخندد و دشمن [ تاب] دیدن این صحنه [ را ندارد]4 و مشت محکمی بر دهانش است. اگر ما این انقلاب اسلامی مان را حفاظت5 نکنیم که این انقلاب و امام [ را] یاری می کند؟ ماها هستیم که باید پشتیبان این انقلاب باشیم، چون خون بهشتی ها و

 

 1 . وصیت با خودکار آبی‌ در دو برگ سفید فرم که در قسمت بالای‌ سمت راست آن آمده ، به: از: موضوع:، نوشته شده است. در بین خطوط با خط دیگری‌ عدد 94 نوشته شده و دور آن خط کشیده شده است. وصیت ممهور به مهری‌ است که به دلیل پاک شدگی‌ خوانا نیست و دارای‌ امضاء نیز می‌ باشد.

 2 . در اصل وصیت: بسم رب شهدا و [؟] ین. ( به نام خداوند شهیدان و راستگویان)

 3 . در اصل وصیت: و لا تحسبن الذین قتلوا فی‌ سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون  ( سوره آل عمران  آیه 169 / البته نپندارید که شهیدان راه خدا مردند بلکه زنده به حیات ابدی‌ شدند و در نزد خدا متنعّم خواهند بود.).

 4 . در اصل وصیت : نتوان گردد

 5 . در اصل وصیت: حافظت

 

ادامه وصیت نامه

 

رجائی ها1 و باهنرها2 و صدها شهید دیگر در راه این انقلاب ریخته شده است و ما هم باید بجنگیم3 و خون ریخته شود، و مرا حلال کنید.

 

 اگر من شهید شدم4 از خون من سوءاستفاده نکنید [ و] بگو[ ی] ید ما شهید داده ایم. من5 شهید شدم به راه خدا و برای‌ حفظ دین و نه برای‌ دنیا و باید شما بگویید به راه اسلام شهید داده ایم و شما بگو[ ی] ید خداوند یک امانت داده [ و حالا] گرفته است و ما هرگز ناراحت نمی شویم که پسر ما [ را] می کشند، بلکه کشته شده در راه اسلام عزیز [ است].

 

 و اما شما ای برادران حزب ا[ ل] لهی

 

 جان را در این راه از دست می‌ دهید ولی‌ در عوض شاهد نابودی دشمنان اسلام بوده و خواهید بود و شما هم همچون حضرت عباس( ع) پا در آن نبرد حق علیه باطل گذاشته و تا آخرین قطره خون خود از اسلام پشتیبانی نموده امام امت را تنها نگذارید. اول خدا بعد امام؛ امید است که خداوند عمر پربرکت و با عظمت امام را به [ عمر] طولانی آفتاب زیاد کرده [ و] تا انقلاب مهدی او را نگه دارد تا صاحب اصلی این انقلاب بیاید.

 

 خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار. ایوب دده جانی

 

 1 . محمدعلی‌ رجایی‌ ( 1360-1321 ) در قزوین متولد شد. وی‌ پس از اخذ لیسانس در کسوت معلمی‌ مشغول به کار شد. ایشان از مبارزین انقلابی‌ بود. در تاریخ1360/6/8 در بمب گذاری‌ دفتر نخست وزیری‌ در سمت رئیس جمهور به شهادت رسید.

 2 . محمدجواد باهنر ( 1360 - 1312 ) در کرمان متولد شد و برای‌ تحصیل علوم دینی‌ راهی‌ قم شد و در رشته الهیات دکترا گرفت وی‌ در مسیر شکل گیری‌ انقلاب از مبارزین انقلابی‌ بود. وی‌ در انفجار دفتر نخست وزیری‌ در تاریخ1360/6/8  در سمت نخست وزیر به شهادت رسید.

 3 . در اصل وصیت : به جنگیم

 4 . در اصل وصیت: شدم و

 5 . در اصل وصیت: طوریست من

 

اصل وصیت نامه