شهید اردشیر قادر خان زاده

اردشیر قادر خان زاده
  • نام : اردشیر قادر خان زاده
  • تاریخ تولد : 1347
  • محل تولد : شهر پنجوین عراق
  • تاریخ شهادت : 1363/3/15
  • محل شهادت : بانه

شهید اردشیر قادر خان زاده

 

پیشمرگ مسلمان کرد شهید اردشیر قادر خان زاده در سال 1347 در شهر پنجوین عراق دیده به جهان گشود. پدرش حاج مجید از بزرگان شهر بانه بود. پدر بزرگ اردشیر ـ محمد رشید خان ـ در دوره رضا شاه در مقابل ظلم و ستم پهلوی اول قیام کرد و در نهایت پس از شکست قیام به عراق مهاجرت کرد و در کردستان عراق سکنی گزید.

 

اردشیر و برادرانش پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و برپایی حکومت اسلامی به کشورشان بازگشتند و به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمدند و در کنار رزمندگان سپاه اسلام در مقابل زیاده خواهی مزدوران استکبار جهانی سینه سپر کردند.

 

اردشیر تا پایان دوره راهنمایی به تحصیلش ادامه داد و پس از بازگشت به ایران و شریط خاصی که در اغلب شهرهای کردستان در سال های اول انقلاب به وجود آمده بود، از ادامه تحصیل بازماند و برای همیشه با درس و مدرسه خداحافظی کرد.

 

شهید اردشیر قادر خان زاده در زمان حضور نامشروع گروهک های ضد انقلاب در منطقه و آغاز جنگ تحمیلی دوازده سال داشت. با وجود اینکه شهید قادر خان زاده در سنین نوجوانی قرار داشت و سن و سال زیادی هم نداشت، همواره از انقلاب، اسلام و رزمندگان سپاه اسلام دفاع می کرد و نهایت همکاری را با رزمندگان سپاه اسلام داشت.

 

شهید قادر خان زاده همزمان با استقرار رزمندگان سپاه اسلام در شهرهای کردستان و پاکسازی منطقه از لوث وجود گروهک های ضد انقاب به عضویت سازمان پیشمرگان مسلمان کرد درآمد و در چندین عملیات و درگیری با نیروهای ضد انقلاب حاضر شد.

 

شهید اردشیر قادر خان زاده در سن شانزده سالگی و در حالیکه لباس رزم به تن داشت در راهپیمایی روز پانزدهم خردادماه سال 1363 شرکت کرد و بر اثر بمباران بمباران هوایی پارک شهر بانه توسط جنگنده های بعثی به شهادت رسید.

 

شش فرزند حاج مجید در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیدند و یک فرزندش نیز به درجه جانبازی نائل آمد. شهید بختیار قادر خان زاده در روز بیست و پنجم آذرماه سال 1359 در پنجوین عراق، شهید کامیار قادر خان زاده در روز بیست و دوم مهرماه سال 1361 در روستای حسن سالاران سقز، شهیدان اردشیر، بهنام و کورش قادر خان زاده در روز پانزدهم خردادماه سال 1363 در بمباران هوایی شهرستان بانه و شهید دلاور قادر خان زاده در روز سی ام فروردین ماه سال 1364 در شهرستان بانه به درج رفیع شهادت نائل آمدند.

 

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی الامام خامنه ای (مدظله العالی) در وصف فداکاری و جان فشانی این خانواده ایثارگر فرمودند: «من در سفر قبلی به سنندج، پدر خانواده ای را زیارت کردم که شش فرزندش شهید شده بودند. من این را در کمتر جایی از کشور دیده ام. شش فرزند! سه تن از این فرزندان در میدان های نبرد و سه تن دیگر در حال راهپیمایی با بمباران دشمن بعثی. شش پاره تن به شهادت برسند...».