شهید ملا صلاح الدین معاضدی

ملا صلاح الدین معاضدی
  • نام : ملا صلاح الدین معاضدی
  • تاریخ تولد : 1302/4/5
  • محل تولد : روستای طاء از توابع دهستان ژاورود شهرستان کامیاران
  • تاریخ شهادت : 1360/1/10
  • محل شهادت : روستای طاء از توابع دهستان ژاورود شهرستان کامیاران

شهید ملا صلاح الدین معاضدی

 

شهید ملا صلاح الدین معاضدی در روز پنجم تیرماه سال 1302 در روستای طاء از توابع دهستان ژاورود شهرستان کامیاران دیده به جهان گشود. پدرش عبدالکریم به کار کشاورزی مشغول بود و مادرش حنیفه خانه داری می کرد.

 

مرحوم عبدالکریم ـ پدر شهید ملا صلاح الدین معاضدی ـ اهل علم و فضیلت بود و صلاح الدین روخوانی و تلاوت قرآن کریم را نزد پدر آموخت، اما خیلی زود سایه پدر از سر ملا صلاح الدین رخت بر بست و صلاح الدین در حالیکه کودکی بیش نبود داغ یتیمی را کشید.

 

صلاح الدین به منظور فراگیری علوم دینی و مذهبی، نزد ماموستا سید علی در مریوان رفت و سپس محضر ملا عثمان را در حلبچه درک کرد. روح جستجو گر و تشنه دانش ملا صلاح الدین عاقبت در کلاس درس ماموستا ملا محمود ملقب به ( درمان کت) سیراب شد. ملا صلاح الدین بعد از آن به زادگاهش بازگشت و امامت جماعت روستای طاء را عهده دار شد.

 

ملا صلاح الدین با رسیدن به سن بیست و پنج سالگی سنت حسنه ازدواج را به جای آورد و صاحب 4 پسر و دو دختر شد.

 

شهید معاضدی در سنگر مسجد به ارشاد خلق الله مشغول بود؛ آن ها را به تقوای اللهی توصیه می کرد و از محرمات برحذر می داشت. مردم را نسب به حق و حقوقشان آگاه می ساخت و از اینکه حکومت ستم شاهی نسبت به مسائل دینی بی توجه است و یا اینکه در پی محو آثار اسلامی در ایران است سخت ناراحت بود و مردم را نسبت به جنایت رژیم پهلوی روشن می ساخت.

 

ملا صلاح الدین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به همراه تعدادی از برادران مؤمن و انقلابی خود به زیارت امام خمینی(ره) رفت. بعد از ملاقات بود که قوه قلبی ایشان فزونی یافت و امیدش به آینده کشور بیشتر شد و به همین خاطر به نشر اهداف و مبانی حکومت اسلامی پرداخت. همین فعالیت های ملا صلاح الدین سبب شد که افراد ضد انقلاب ایشان را مانعی بر سر راه عوام فریبی و تفرقه افکنی های خود بدانند.

 

گروهک های ضد انقلاب چند بار اقدام به اذیت و آزار ملا صلاح الدین کردند، اما ایشان همچون کوهی استوار ایستادگی کرد و هنگامی که افراد گروهک ها در یکی از روستاها نسبت به قرآن کریم بی حرمتی کردند، ایشان مردم روستاهای هم جوار را به قیام فرا خواند و همراه مردم به دشمنان اسلام، قرآن و انقلاب حمله ور شد.

 

اعضای گروهک ضد انقلاب آن روز به ناچار گریختند، ولی کینه آن روز را در دل داشتند تا اینکه شب دهم فروردین ماه سال 1360 به منزل ملا صلاح الدین معاضدی حمله ور شدند و ایشان را به همراه فرزندش شهاب الدین به شهادت رساندند.