شهید جعفر طالبی

جعفر طالبی
  • نام : جعفر طالبی
  • تاریخ تولد : 1361/9/25
  • محل تولد : بخش سریش آباد از توابع شهرستان قروه
  • تاریخ شهادت : 1336/1/1
  • محل شهادت : جاده موچش به طرف دهگلان

شهید جعفر طالبی

فرمانده عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بخش موچش کردستان

شهید جعفر طالبی در سال 1336 در بخش سریش آباد از توابع شهرستان قروه تولد یافت. تا پایان سال پنجم ابتدایی به تحصیل ادامه داد و به دلیل کمبود ها و مشکلات  مالی تحصیل را رها ساخت و همراه پدر بزرگوارش به کار مشغول شد. در زمان اوجگیری شعله های انقلاب به خدمت سربازی فرا خوانده شد. در زمان سربازی به خاطر فعالیت های سیاسی علیه رژیم منفور پهلوی و پخش اعلامیه های امام خمینی(ره) به شش ماه حبس محکوم شد. در سال 1358 یعنی اندکی پس از تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عضویت این نهاد مقدس در شهرستان قروه در آمد.

بعد از ایفای وظیفه در سمت های مختلف؛ فرمانده عملیات در بخش موچش ـ یکی از مناطق تابعه استان کردستان ـ شد. ایشان در عملیات پاکسازی شهرستان سنندج از وجود ضدانقلاب، از ناحیه گردن مجروح شد. در تاریخ 25/9/1361 هنگام بازگشت از عملیات، در کمین گروهکهای ضد انقلاب افتاد و به شهادت رسید.

از شهید طالبی یک فرزند پسر به یادگار مانده است.

شهید طالبی ظاهری آرام و قلبی مهربان داشت؛ وقتی که به صورت او نگاه می کردی سادگی و مهر بانی را می دیدی. تواضع و فروتنی در وجود او موج می زد. آرام بود کمتر حرف می زد. مهربان بود به کسی بی احترامی نمی کرد. از کمک به تهیدستان لذت می برد. در جنگ و درگیری هم از نماز غافل نمی شد. در کارهای خود مشورت می کرد و از دیگران راهنمایی می خواست به مال دنیا چندان اهمیتی قائل نمی شد و بیشتر به آخرت می اندیشید. شجاع بود؛ از دشمنان اسلام نمی هراسید. خدمت به قرآن و اسلام را افتخار می دانست همیشه برای شهادت آماده بود و هرگاه که برای عملیات اعزام می شد غسل شهادت می کرد؛ از آشنایان و خانواده می خواست که برای شهادت او دعا کنند. به مطالعه کتابهای مذهبی بالاخص کتابهای شهید مطهری و شهید بهشتی علاقه خاصی نشان می داد. به حضرت امام (ره )عشق می ورزید و به سربازی ایشان افتخار می کرد. رعایت حجاب و تمام شئونات اسلامی را توصیه می فر مود. نابودی دشمنان اسلام و برقراری عدل و برابری را از بزرگترین آرزو های خود می دانست. شهید طالبی در سایه پدری پرورش یافت که او نیز در تاریخ 9/2/1366 در محل سلمانیه عراق بر اثر اصابت ترکش خمپاره شهید شد.