شهید ملا عمر رامیاری

ملا عمر رامیاری
  • نام : ملا عمر رامیاری
  • تاریخ تولد : 1363/12/17
  • محل تولد : روستای پیران کهن از توابع شهرستان مریوان
  • تاریخ شهادت : 1364/4/15
  • محل شهادت : شهر پیرانشهر

شهید ملا عمر رامیاری

 

شهید ملا عمر رامیاری در روز پانزدهم تیرماه سال 1346 در روستای پیران کهن از توابع شهرستان مریوان به دنیا آمد. از همان کودکی تحت تعلیم پدرش مرید رامیاری قرار گرفت و مقدمات صرف و نحو عربی و قرائت قرآن کریم را در کنار گلستان و بوستان سعدی شیرازی را در همان روستای پیران کهن فرا گرفت.

 

شهید رامیاری برای یافتن گمشده خویش بی تاب بود و دمی از آموختن آرام ننشست، هر جا گمان می کرد نکته تازه ای می تواند بیاموزد بی درنگ بدان جا روی می نهاد.

 

شهید رامیاری بعد از مدتی برای کسب علوم دینی به روستای سیاناو رفت. ملا عمر همچنان جویای علم و حکمت بود که به روستای قلعه جی و درگاه شیخان رفت، سپس به شهرهای سنندج و مهاباد رفت و از مهاباد به پیرانشهر رفت و از محضر ماموستا ملا ابوبکر کسب فیض کرد و اجازه افتاء و تدریس در مذهب امام شافعی را از ایشان دریافت کرد.

 

شهید ملا عمر رامیاری پس از این توفیق الهی می خواست به زادگاهش باز گردد و به نشر دستاوردهای  علمی خود بپردازد که دشمن بعث امان نداد و بر اثر بمباران ترمینال مسافربری شهر پیرانشهر، ملا عمر رامیاری نیز به شهادت رسید؛ روز هفدهم اسفند ماه سال 1363 بود که بر اثر بمباران 90  نفر از مردم بی گناه در شهر پیرانشهر به شهادت رسیدند و سفیدی رنگ زمستانی را به سرخی لاله های رنگی شهید و شهادت درآوردند و اکنون همه این حوادث بعنوان برگ زرینی از دوران حیات این مردم غیور در دفتر زمان ثبت شده است. پیکر پاک ملا عمر رامیاری پس از انتقال به مریوان در روستای توتوندره به خاک سپرده شد.