شهید ملا عبیدالله محمدی

ملا عبیدالله محمدی
  • نام : ملا عبیدالله محمدی
  • تاریخ تولد : 1319/7/4
  • محل تولد : روستای نستان از توابع شهرستان مهاباد
  • تاریخ شهادت : 1365/10/29
  • محل شهادت : سقز

شهید ملا عبیدالله محمدی

 

شهید ملا عبیدالله محمدی در روز چهارم مهرماه سال 1319 در روستای نستان از توابع شهرستان مهاباد به دنیا آمد. پدرش ملا محی الدین محمدی امام جماعت روستا بود و کشاورزی می کرد. قرائت قرآن کریم را از پدرش آموخت، آنگاه به مهاباد رفت و از دانش استادان آن شهر استفاده کرد، سپس به شهر بوکان رفت و موفق به دریافت اجازه افتاء و تدریس در مذهب امام شافعی شد. سپس به زادگاهش بازگشت و ازدواج کرد که حاصلش چهار فرزند پسر و دو فرزند دختر است. ملا عبیدالله پس از آغاز جنگ تحمیلی، جوانان و فرزندان خود را به حضور در جبهه تشویق می کرد.

 

ملا عبیدالله محمدی انسانی مهربان و مردم دوست بود و با همگان به مهربانی و عطوفت برخورد می کرد، مردم را به رعایت اخلاق و انجام دادن فرائض دینی تشویق می کرد. هیچ وقت از امر به معروف و نهی از منکر غفلت نکرد، صادق و درستکار بود، بیشتر وقت به تلاوت قرآن و مطالعه تفسیر قرآن مشغول بود.

 

ملا عبیدالله محمدی برای ارشاد و هدایت مردم و انجام مسائل مذهبی مدتی در شهر سقز ساکن شد؛ در بیست و نهم دیماه 1365 در محله بلوار شهرستان سقز، مقابل درب منزلش بر اثر ترکش بمباران هوایی نیروهای عراقی به شهادت رسید و پیکر پاکش در گلزار شهدای شهر بوکان به خاک سپرده شد.