شهید شاهو یوسفی

شاهو یوسفی
  • نام : شاهو یوسفی
  • تاریخ تولد : 1343/8/18
  • محل تولد : سنندج
  • تاریخ شهادت : 1357/6/6
  • محل شهادت : خیابان فردوسی سنندج

شهید شاهو یوسفی

 

شهید شاهو یوسفی در روز هجدهم آبان ماه سال 1343 در شهر سنندج پا به عرصه وجود نهاد. پدر شهید شاهو یوسفی راننده ماشین سنگین بود و شبانه روز در جاده ها زحمت می کشید و برای اهل و عیالش روزی حلال به دست می آورد و مادرش به کار خانه داری می پرداخت.

 

شاهو اولین فرزند خانواده بود و در کانون گرم خانواده و در محیطی با صفا و تحت سرپرستی پدر و مادری دلسوز ایام کودکی اش را سپری می کرد.

 

شهید یوسفی در محله آغه زمان سنندج از محله های قدیمی شهر در مدرسه ثبت نام کرد و دوره های تحصیلی را در دبستان و مدرسه راهنمایی با موفقیت به اتمام رسانید و با رسیدن به سن نوجوانی با شرکت در کلاس های روخوانی و روان خوانی قرآن که تابستان ها در مسجد محل برگزار می شد، روخوانی قرآن را یاد گرفت.

 

شهریور ماه سال 1357 که تظاهرات مردمی بر علیه حکومت پهلوی به اوج خود رسیده بود و هر روز در گوشه ای از ایران پهناور عده ای از مردم با چماقداران حکومت درگیر می شدند و اخبار این قیام مردمی خیلی زود در کشور می پیچید، فصل جدیدی در زندگی شاهو بود.

 

چهارده بهار از عمر شاهو سپری شده بود و علی رغم اینکه در مقطع اول متوسطه درس می خواند و در عنفوان جوانی قرار داشت، حین تظاهرات علیه طاغوتیان زمان بر اثر اصابت گلوله در روز ششم شهریور ماه سال 1357 توسط مزدوران رژیم شاه در خیابان فردوسی سنندج شدیداً مجروح و بعد از تحمل درد و رنج فراوان در روز هفدهم شهریور ماه همان سال مظلومانه شربت گوارای شهادت را سر کشید و پیکر پاکش در قبرستان تایله در کنار سایر شهدای دوران انقلاب آرام گرفت.

 

مزدوران حکومت پهلوی در کمال بی شرمی هزینه چهار گلوله ای را که به شهید یوسفی اصابت کرده بود را از خانواده اش سپس جنازه را تحویل ما دادند.

 

مزدوران حکومت پهلوی از تحویل جنازه شهید یوسفی به خانواده اش ممانعت به عمل می آورند. مأموران ساواک در کمال بی شرمی با دریافت هزینه چهار گلوله ای که به بدن شهید یوسفی اصابت کرده بود حاضر به تحویل پیکر مطهر شهید به خانواده اش می شوند.