تاریخ ارسال : دوشنبه 5 بهمن 1394 / 08:53|کد خبر : 103

خبر » تقدیم 35 شهید قبل از 22 بهمن 1357 نشان دهنده حمایت مردم کردستان از انقلاب است

تقدیم 35 شهید قبل از 22 بهمن 1357 نشان دهنده حمایت مردم کردستان از انقلاب است

 

تقدیم 35 شهید والامقام تا قبل از 22 بهمن 1357 نشان از حمایت بی دریغ مردم کرد زبان از انقلاب اسلامی و مخالفتشان با حکومت پهلوی دارد. آمار شهدای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نشان می دهد که در تمام شهرستان های استان کردستان، موج تنفر و مخالفت با ظلم و جور رژیم پهلوی، مردم مسلمان کردستان را به صحنه مبارزه کشانده است.


 

به گزارش پیشمرگ روح الله، انقلاب اسلامی ایران، شهره مجاهدت ها و پایمردی مردمی است که با پیروی از پیر و مراد خویش؛ حضرت امام خمینی (ره) در مقابل رژیم استبدادی و ستم شاهی پهلوی ایستادند و با فداکاری و اخلاص، طومار حکومت 2500 ساله شاهنشاهی را در هم پیچیدند.

 

انقلابی که ریشه در قیام حضرت اباعبدالله الحسین (ع) داشت و رهبری نهضت را بزرگ مردی از تبار رسول الله (ص) و تربیت یافته مکتب سید الشهدا امام حسین (ع) بر عهده داشت که به خوبی توانست فرهنگ ایثار و شهادت را دوباره احیا نماید و در کمال شجاعت و تدبیر از حقوق مردم ستم دیده و مسلمان ایران دفاع نماید.

 

بهمن ماه یاد آور پیروزی خون بر شمشیراست و در این میان زنان و مردان، جوانان و نوجوانان و همه و همه در مقابل مزدوران رژیم سینه سپر کردند و خون پاک خویش را نثار نهال نوپای انقلاب نمودند.

 

در استان کردستان ـ سرزمین مجاهدت های خاموش ـ نیز مردم غیور پا به پای مردم سایر شهرها و روستاها از همان روزهای آغازین نهضت از اسلام، انقلاب و آرمان های امام خمینی(ره) دفاع کردند و همواره یار و یاور نهضت و انقلاب بودند.

 

تقدیم 35 شهید والامقام تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی(22 بهمن 1357) در این استان فرهنگی، کینه و عداوت دشمنان قسم خورده انقلاب را نسبت به این استان شعله ور ساخت. دشمنان انقلاب علی رغم انتظارات غلطی که از کردستان داشتند، با دلاور مردی ها و از جان گذشتگی های مردم مسلمان کردستان روبرو شدند و مجموع این عوامل دلیلی شد برای انتخاب کردستان و مردم مسلمان آن به عنوان سپر انسانی برای مقابله با انقلاب اسلامی.

 

این آمار شهدا، نشان از حمایت بی دریغ مردم کرد زبان از انقلاب اسلامی و مخالفتشان با حکومت پهلوی دارد. آمار شهدای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نشان می دهد که در تمام شهرستان های استان کردستان، موج تنفر و مخالفت با ظلم و جور رژیم پهلوی، مردم مسلمان کردستان را به صحنه مبارزه کشانده است.

 

شهید ملا محمد رشید علومی در سال 1341 در زندان ساواک شهرستان سقز به شهادت رسید. شهید ملا امین حیدری در سال 1349 در منطقه اورامانات مریوان به دست ساواک به شهادت رسید. شهید داریوش دانش پایه از اهالی شهرستان سنندج در شهریور ماه سال 3157 در تهران به شهادت رسید. شهید خیرالله مؤمنی در آذرماه سال 1357 در روستای سریش آباد از توابع شهرستان قروه به شهادت رسید. شهید حبیب الله لطفی از اهالی شهرستان دیوارندره در دیماه سال 1357 در سنندج به شهادت رسید. شهید وجیه طهماسب پور از اهالی شهرستان بیجار در دیماه سال 1357 در سقز و توسط ساواک به شهادت رسید. شهید احمد احمدی در دیماه سال 1357 در شهرستان بانه به شهادت رسید.

 

مردم مسلمان ایران در آن روزها در حالی به خیابان ها می آمدند و تظاهرات مردمی را به راه می انداختند که هیچ کس انتظار پیروزی خون بر شمشیر را نداشت. پشتیبانی بی چون و چرای دولت های مستکبر از حکومت ستم شاهی پهلوی نشان دهنده پایه های قوی و مستحکم حکومت پهلوی بود، اما مردم مسلمان ایران اسلامی بدون اندک توجهی به این حمایت ها و پشتیبانی های دولت های مستکبر و در رأس آنها آمریکای جهان خوار و با توکل به اراده خداوند، توانستند بنیان حکومت 2500 ساله شاهنشاهی را در هم بپیچند.