تاریخ ارسال : دوشنبه 5 بهمن 1394 / 12:30|کد خبر : 106

خبر » شهید کردستانی که در تظاهرات جمعه سیاه تهران، رو سفید شد

شهید کردستانی که در تظاهرات جمعه سیاه تهران، رو سفید شد

 

شهید معظم داریوش دانش پایه در تظاهرات خونین روز 17 شهریور ماه سال 1357 که رسوایی بزرگی را برای رژیم پهلوی به دنبال می آورد، به مقام رفیع شهادت نائل می آید و پیکر پاکش با انتقال به سنندج در قبرستان شیخان به خاک سپرده می شود.


 

به گزارش پیشمرگ روح الله، شهید داریوش دانش پایه در روز پانزدهم آذرماه سال 1328 در شهرستان سنندج دیده به جهان گشود و تحت سرپرستی پدری مهربان به نام شریف و مادری دلسوز به نام زهرا کوثری قرار گرفت.

 

داریوش با رسیدن به سن هفت سالگی در یکی از دبستان های شهر سنندج ثبت نام کرد و در خردادماه سال 1342 با شرکت در امتحانات دبستان دولتی پیام، موفق به اخذ گواهینامه پایان ششم ابتدایی شد، ولی به دلیل تنگناهای اقتصادی و مشکلات مالی از ادامه تحصیل بازماند و برای تأمین معاش خانواده وارد بازار کار شد.

 

شهید دانش پایه بعد از مدتی به خدمت سربازی فراخوانده شد و بعد از اتمام خدمت سربازی به تهران مهاجرت کرد و بعد از مدتی کار در تهران در اولین روزهای سال 1355  به امر مقدس ازدواج اهتمام ورزید و با خانم خدیجه جبرییلی زندگی مشترکش را آغاز نمود.

 

در بیست و پنجمین روز از بهمن ماه همان سال، خداوند فرزندی به این زوج مؤمن و متعهد عطا نمود که شهید دانش پایه و خانم جبرییلی نام زیبای مریم را برای فرزندشان انتخاب کردند.

 

شهید دانش پایه در تهران با آرمان های امام خمینی (ره) آشنا می شود و به صف مبارزین انقلاب اسلامی می پیوندد و با تمام وجود از آرمان های امام راحل دفاع می کند. شهید دانش پایه با حضور در مراسم عزاداری محرم و صفر به هویت آرمان های انقلابی امام خمینی (ره) پی می برد و درس ایثار و شهادت طلبی را می آموزد.

 

شهید دانش پایه که خوب می دانست انقلاب اسلامی نشأت گرفته از عاشورای امام حسین (ع) است، در گروه مدافعین جان بر کف انقلاب اسلامی قرار می گیرد و به همراه دوستان مبارزش در درگیری مسلحانه با عوامل رژیم شاه و ساواک شرکت می کند.

 

شهید معظم داریوش دانش پایه که قبلاً یک بار در درگیری با عمال رژیم پهلوی مجروح شده بوده، خود را برای شهادت آماده می کند و سرانجام در تظاهرات خونین روز 17 شهریور ماه سال 1357 که رسوایی بزرگی را برای رژیم پهلوی به دنبال می آورد، به مقام رفیع شهادت نائل می آید و پیکر پاکش با انتقال به سنندج در قبرستان شیخان به خاک سپرده می شود.

 

هرچند تشییع پیکر شهید دانش پایه در فضای کاملاً امنیتی برگزار می شود و مردمی که برای وداع با پیکر آن شهید آمده بودند، در محاصره ساواک و نیروهای امنیتی وابسته به رژیم طاغوت قرار داشتند، اما بعد از دفن این شهید بزرگوار، مردم انقلابی هم چون سیل خروشان به خیابان ها آمدند و بر علیه شاه و عوامل مزدورش شعار سر دادند.