تاریخ ارسال : دوشنبه 12 بهمن 1394 / 09:57|کد خبر : 135

خبر » روحانیون و ماموستاهای اهل سنت کردستان، نقش بارزی در پیروزی انقلاب اسلامی داشته اند

روحانیون و ماموستاهای اهل سنت کردستان، نقش بارزی در پیروزی انقلاب اسلامی داشته اند

 

نقش روحانیون و ماموستاهای اهل سنت کردستان، در پیروزی انقلاب اسلامی بر کسی پوشیده نیست. روحانیون و ماموستاهای اهل سنت، پیشاپیش مردم در مساجد و منابر حضور داشته اند و همواره مردم را به رویارویی با رژیم پهلوی دعوت کرده اند.


 

به گزارش پیشمرگ روح الله، نقش روحانیون و ماموستاهای اهل سنت کردستان، در پیروزی انقلاب اسلامی بر کسی پوشیده نیست. شهادت 53 نفر از روحانیون کردستان، مؤید این مطلب است که آنان پیشاپیش مردم در مساجد و منابر حضور داشته اند و همواره مردم را به رویارویی با رژیم پهلوی دعوت کرده اند.

 

با توجه به این که اولین شهید کردستان بر اساس اسناد بنیاد شهید و امور ایثارگران از روحانیون اهل سنت می باشد ـ شهید ملا رشید علومی ـ، لذا می توان نقش روحانیون را در مقطع زمانی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مورد بررسی قرار داد. این روحانی برجسته سال ها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی توسط مزدوران ساواک به شهادت رسید.

 

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، روحانیون و ماموستاهای اهل سنت در کنار جوانان انقلابی کردستان، اعلامیه ها و پیام های حضرت امام خمینی (ره) را در میان آحاد مردم توزیع می کردند و از کوچکترین فرصت ها برای آشنا ساختن مردم با آرمان های امام خمینی(ره) استفاده می کردند.

 

روحانیون و ماوستاهای اهل سنت کردستان در نظم دادن و ساماندهی به تظاهرات و اعتراضات مردمی نقش برجسته ای داشته اند. در بسیاری موارد، روحانیون خود جلودار و پیش قراول حرکت های مردمی بوده اند و خود در مقابل دژخیمان پهلوی سینه سپر می کردند.

 

هم چنین با توجه به روحیه دینی و تقیّدی که اقشار مختلف جامعه نسبت به مسائل دینی و مذهبی داشته اند، لذا می توان گفت: حضور ماموستاها در هدایت و راهبری مردم بسیار پر رنگ بوده است. کردستان به خاطر روحیه معنوی و گرایش مردم آن سامان به مسائل دینی به سرزمین مساجد و مناره ها مشهور بوده است و همین ویژگی مثبت دلیلی بوده برای حضور روحانیون و ماموستاها در منابر و تبلیغ بر علیه حکومت ستم شاهی.

 

هم چنین کردستان به دلیل محروم بودن از بسیاری از امکانات رفاهی می توانست محل مناسبی باشد برای روحانیونی که بر علیه رژیم پهلوی تبلیغ می کردند. بسیاری از روحانیون انقلابی از سایر شهرها به استان کردستان تبعید می شدند و مساجد شهرها و روستاها را سنگر مناسبی برای تبلیغات ضد پهلوی خود قرار می دادند. با توجه به اینکه جای جای استان کردستان نیز از لحاظ دارا بودن مساجد و تکیه ها بسیار غنی بوده است، لذا به خودی خود سنگر مناسبی برای روحانیون و ماموستاها ایجاد می شد.

 

کردستان به دلیل ضعف های زیرساختی و نبود امکانات آموزشی، به عنوان استانی عقب افتاده تلقی می شد. در واقع بسیاری از مردم کردستان حتی نام آیت الله خمینی را نشنیده بودند و این روحانیون و ماموستاها بودند که به واسطه حضور در سایر شهرها، نام و نشان حضرت امام خمینی (ره) را در کردستان زنده کردند و افکار اسلامی ـ انقلابی این روحانی برجسته را در دل مردم کردستان زنده کردند.

 

ظلم و فساد رژیم پهلوی باعث شده بود مردم کردستان به لحاظ آموزشی و تربیتی در سطح پایینی قرار گیرند و بسیاری از مردم از نعمت سواد محروم باشند، ولی لوح سفید و بدون زنگار روح و روان مردم این دیار باعث شد که افکار و اعتقادات امام خمینی(ره) بر دل و جانشان بنشیند و در صف مبارزان و مدافعان انقلابی اسلامی قرار گیرند.

 

امام خمینی(ره) همواره به نقش مردم، روحانیون و ماموستاهای استان کردستان توجه ویژه ای داشته اند. امام خمینی(ره) در پیامی خطاب به علما و اهالی کردستان در روز 24 دیماه سال 57 می فرمایند: « در این موقع که وطن ما حساس ترین مراحل تاریخ را می گذراند و ملت مسلمان ایران با وحشی ترین دژخیمان روبرو هستند بر تمام طبقات محترم کشور است که با وحدت کلمه از کشور و اسلام عزیز دفاع کنند و دست خائنان و جانیان را از آن قطع کنند که غفلت از وظیفه، موجب سستی نهضت اسلامی و خدای نخواسته شکست آن می شود».

 

حضرت امام (ره) در بخش دیگری از این پیام تاریخی خود ضمن تشکر از اهالی محترم کردستان که دِین خود را به اسلام و مسلمین به نحو شایسته ادا نموده اند می فرمایند: « از قول اینجانب به دهقانان و کشاورزان محترم تذکر دهید که گول تبلیغات بی اساس را نخورید. اسلام و حکومت اسلامی برای شما احترام زیاد قائل است و با شما به بهترین وجه رفتار می کند».

 

از این پیام ارزشمند امام(ره) می توان این گونه برداشت کرد که اولاً حضرت امام (ره) به نقش و جایگاه روحانیون و مردم کردستان تأکید داشته اند. دوم این که ایشان به ظلم، ستم و تبعید پهلوی در حق مردم این خطه و عقب نگه داشتن مردم کردستان کاملاً واقف بوده، سوماً این که ایشان شروع فتنه ها و دسیسه های گروهک ها را پیش بینی کرده بودند.