تاریخ ارسال : شنبه 24 تیر 1396 / 10:07|کد خبر : 1440

خبر » آذین بندی مسجد جامع سنندج در استقبال از پیشمرگان مسلمان کرد

آذین بندی مسجد جامع سنندج در استقبال از پیشمرگان مسلمان کرد

 

من هرگز شور و اشتیاق مردم مسلمان سنندج در استقبال از فرزندان پیشمرگ خود را فراموش نمی کنم؛ مردم تمام صحن مسجد جامع را با پارچه های رنگا رنگ آذین بندی کرده و گلدسته های مسجد را چراغانی کرده بودند.


 

به گزارش پیشمرگ روح الله، فرمانده سابق سازمان پیشمرگان مسلمان کرد مرحوم رحیم احمدی ـ مامو رحیم ـ خاطره ای از نقش مردم بومی در پاکسازی کردستان را اینگونه نقل می کند:

 

آزاد سازی کردستان از لوث وجود گروهک های ضدانقلاب، ابعاد و جهات مختلفی دارد و باید از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گیرد. یکی از ابعاد آزادسازی کردستان که سزاوار است مورد بررسی قرار گیرد، همکاری مردم با رزمندگان سپاه اسلام، علی الخصوص نیروهای سازمان پیشمرگان مسلمان کرد است.

 

به جرأت می توانم ادعا کنم، اگر مردم کردستان با نیروهای سازمان پیشمرگان مسلمان کرد همکاری نمی کردند، ما هیچ وقت نمی توانستیم با آن قدرت و سرعت کردستان را از لوث وجود نیروهای ضد انقلاب پاکسازی کنیم.

 

حضرت امام خمینی(ره) در این زمینه بیانات جالبی دارند؛ از جمله اینکه می فرمایند: « ما در کردستان با کفر می جنگیم، نه با کُرد». ایشان با دریات خاصی که داشتند در همان ابتدا صف مردم کردستان را از صف گروهک های ضدانقلاب جدا کردند و خطاب به پیشمرگان مسلمان کرد فرمودند:« کردستان مال شماست، خود شما آنجا را تصفیه کنید».

 

مردم کردستان نیز پیام امام خمینی(ره) را به خوبی دریافت کردند و از همان ابتدا صفشان را از صف نیروهای ضدانقلاب جدا کردند و هیچ گاه در راستای خط فکری نیروهای ضدانقلاب حرکت نکردند. مردم کردستان علی رغم اینکه مدت ها در چنگال نیروهای ضدانقلاب گرفتار بودند، اما هیچ گاه تسلیم زیاده خواهی های نیروهای ضد انقلاب نشدند و از همان آغازین روزهای اشغال کردستان، در برابر کفر سینه سپر کردند.

 

پس از اعلام موجودیت سازمان پیشمرگان مسلمان کرد، سیل تماس های مردم کردستان از نقاط مختلف با ما آغاز شد. مردم به صراحت از ما می خواستند بدون هیچ تعللی وارد عمل شویم و منطقه را از لوث وجود نیروهای ضدانقلاب پاک نماییم. مردم با جان و دلشان قول حمایت و مساعدت می دادند و ما را تشویق می کردند و از سازمان پیشمرگان مسلمان کرد و برنامه های آن اعلام حمایت می کردند.

 

یکی از کارهای ارزشمندی که سازمان در انجام آن پیشقدم بود، کار در زمینه اقدامات فرهنگی بود. سازمان با اطلاع رسانی به موقع زمینه لازم به منظور حمایت و پشتیبانی نیروهای مردمی از انجام عملیات ها را فراهم می آورد و مردم نیز از این مسئاله استقبال می کردند.

 

اقشار مختلف مردم از اهداف و برنامه های سازمان حمایت می کردند و هر کس به اندازه توان خود در این حمایت شریک می شد. حمایت بازاریان و کسبه و کمک های مالی آن ها محسوس تر از سایر حمایت ها بود. تمام پارچه هایی که برای تهیه لباس متحد الشکل محلی نیروهای سازمان استفاده می شد، توسط بازاریان و به صورت رایگان در اختیار سازمان پیشمرگان مسلمان کرد قرار می گرفت.

 

در زمان حاکمیت گروهک ها، مسجد جامع سنندج تعطیل شده بود. نیروهای ضدانقلاب به مردم اجازه نمی دادند که وارد مسجد جامع شوند و نماز جمعه و جماعت را اقامه نمایند. مردم مسلمان سنندج نیز از این بابت به شدت نگران بودند. وقتی ما وارد شهر سنندج شدیم، اولین جایی که رفتیم مسجد جامع سنندج بود.

 

من هرگز شور و احساس مردم مسلمان سنندج در مسجد جامع در استقبال از فرزندان پیشمرگ خود را فراموش نمی کنم؛ مردم تمام صحن مسجد را با پارچه های رنگا رنگ آذین بندی کرده و گلدسته های مسجد را چراغانی کرده بودند، در حالیکه در آن روزها حکومت مرکزی هیچ گونه تسلطی بر شهر سنندج نداشت و تمام این اقدامات با کمک های مردمی صورت پذیرفته بود.

 

ما وقتی با این استقبال بی نظیر ـ که نشان دهنده عِرق دینی مردم سندج بود ـ رو به رو شدیم، در گام اول امام جمعه شهر را برای برپایی نماز جمعه و جماعت تعیین کردیم، سپس استاندار را به کردستان آوردیم و بعد از آن به پاس همکاری و همراهی مردم سنندج با نیروهای انقلابی، از هیچ تلاش و کوششی برای برطرف کردن مشکلات مردم دریغ نکردیم.

 

از همان ابتدا به مردم قول دادیم که هر هفته در روز جمعه و قبل از برپایی نماز، گزارش پیشرفت برنامه های سازمان پیشمرگان مسلمان کرد را به مردم ارائه دهیم. اگر یک روز جمعه و آن هم به دلیل مشغله کاری در مسجد حاضر نمی شدم، مردم معترض می شدند و می گفتند: چرا مامو رحیم به مسجد نیامده است؟

 

به این ترتیب و به مرور زمان یک رابطه بسیار صمیمی بین نیروهای سازمان و مردم کردستان شکل گرفت و همین رابطه دوستانه و برادرانه دلیلی برای به دست آوردن پیروزی ها و فتوحات بعدی شد.

 

از سمت راست: شهید داریوش چاپاری، ابراهیم سیف پناهی، یدالله رحیمی، زنده یاد رحیم احمدی