تاریخ ارسال : پنجشنبه 20 مهر 1396 / 08:30|کد خبر : 1584

خبر » عملیات شهید محمد هادوی و پاکسازی روستاهای منطقه سرشیو

عملیات شهید محمد هادوی و پاکسازی روستاهای منطقه سرشیو

 

بعد از هماهنگی های لازم در قرارگاه شهید شهرامفر، تیپ ویژه شهدا و گردان های جندالله سپاه تکاب و سقز با همکاری یک گردان از لشکر 23 نیروی مخصوص ارتش، عملیات پاک سازی منطقه مرزی سرشیو را آغاز کردند.


 

به گزارش پیشمرگ روح الله، منطقه سرشیو بین شهرهای بانه، سقز و مریوان در مجاورت دشت شیلر عراق قرار دارد و کوه های مرتفعی روستاهای این منطقه را فرا گرفته اند. این منطقه  کوهستانی تا چند سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کنترل گروهک های ضد انقلاب قرار داشت و تعدادی از نیروهای گروهک دموکرات، کومله، چریک های فدایی خلق و منافقین در این منطقه مستقر بودند و ضمن ایجاد ناامنی و مزاحمت برای مردم کردستان، برای ارتش بعث عراق نیز جاسوسی می کردند.

 

این در حالی بود که با پیروزی عملیات بزرگ ولفجر 4 در منطقه شیلر و پنجوین و هم چنین استقرار رزمندگان سپاه اسلام در مناطق تصرف شده از خاک عراق در دره شیلر، پاک سازی مناطق منتهی به مرز در محدوده  دره ی شیلر بیش از پیش اهمیت یافته بود.

 

در چنین وضعیتی قرارگاه حمزه سید الشهدا (س) برای سرکوب نیروهای ضد انقلاب و تأمین امینت مرز در این منطقه، عملیاتی با عنوان شهید محمد هادوی طراحی کرد و قرارگاه شهید شهرامفر مسئول هماهنگی و اجرای آن شد.

 

بعد از هماهنگی های لازم در قرارگاه شهید شهرامفر، تیپ ویژه شهدا و گردان های جندالله سپاه تکاب و سقز با همکاری یک گردان از لشکر 23 نیروی مخصوص ارتش و پشتیانی 10 فروند بالگرد هوا نیروز، عملیات پاک سازی منطقه مرزی سرشیو را در اوایل خرداد ماه سال 1363 از دو محور آغاز کردند:

 

در محور اول روستاهای هنگ چینه و مام سیف الدین و حاجی عبدل و هرمیدل و در محور دوم روستاهای شیپانجو، سیف طاله، کاومله و دگاگا پاکسازی شدند.

 

در این عملیات که یک هفته به طول انجامید، علاوه بر پاکسازی هشت روستا، ارتفاعات کلک جار، کته رش، سپنور، توسی وار و آسمان بلاغی به تصرف رزمندگان سپاه اسلام در آمدند و امنیت کامل در منطقه سرشیو برقرار شد و پس مانده های گروهک های ضد انقلاب به داخل خاک عراق متواری شدند.

 

در این عملیات غرور آفرین، مقدار قابل توجهی سلاح سبک و نیمه سنگین گروهک های ضد انقلاب به عنوان غنیمت به دست رزمندگان سپاه اسلام افتاد. گروهک های ضد انقلاب با دادن تلفات سنگین ـ کشته، زخمی و اسیر ـ مجبور به فرار از منطقه شدند و مردم روستاهای بخش سرشیو برای همیشه از شر گروهک های ضد انقلاب خلاص شدند.