تاریخ ارسال : دوشنبه 20 فروردین 1397 / 10:26|کد خبر : 1801

خبر » روایتی از زندگانی «صیاد دل‌ها»

روایتی از زندگانی «صیاد دل‌ها»

امیر سپهبد علی صیاد شیرازی از فرماندهان برجسته در 21 فروردین 1378 خورشیدی به وسیله گروهک منافقان به شهادت رسید. دلاورمردی که در جبهه های حق علیه باطل با جانفشانی های فراوان نام خویش را در تاریخ دفاع مقدس ماندگار ساخت.

-------------------------------------------------------

به گزارش خبرنگار پیشمرگ روح الله، امیرسپهبد علی صیاد شیرازی در سال 1323 در کبود گنبد مشهد دیده به جهان گشود. پدرش که از عشایر فارس بود، به استخدام ژاندارمری درآمد و سپس به ارتش منتقل شد. پدر از جاذبه‌ای خاص برخوردار بود، از این رو علی تحت تأثیر پدر از کودکی به ارتش علاقمند شد. وی به همراه پدر و خانواده، مانند دیگر خانواده‌های نظامیان، از شهری به شهری مهاجرت می‌کرد. شهید صیاد شیرازی در سال 1343 در کنکور دانشکده افسری شرکت کرد و پذیرفته شد.

 

شهید علی صیاد شیرازی در تیرماه 1365 با پیشنهاد آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به فرمان امام خمینی(ره) به عضویت شورای عالی دفاع منصوب شد و در 18 اردیبهشت 1366 به درجه سرتیپی ارتقا یافت. عمده شهرت سرتیپ صیاد شیرازی در دنیا به واسطه حضور در عملیات مرصاد به عنوان فرمانده است. در سال 67 که مجاهدین خلق (منافقین) با حمایت نیروهای عراقی مرزهای غرب ایران را مورد هجوم قرار گرفته داده بودند، صیاد شیرازی آن‌ها را در عملیاتی تحت عنوان مرصاد شکست داد و ضربه‌ای سخت به آنان وارد کرد. تمام رزمندگانی که در این عملیات حضور داشتند، حضور موثر صیاد را عاملی اصلی در پیروزی ایران در عملیات مرصاد می‌دانند. دلیل اصلی ترور این فرمانده در سال 78 توسط منافقین نیز توسط خود آن‌‌ها حضور فعال شهید صیاد در عملیات مرصاد که نتیجه آن کشته شدن بسیاری از منافقین بود برشمردند.

 

آری دشمن زبون چنین عنصر برجسته و مؤثر و شخصیت کم نظیر و سرمایه عظیمی را از امت اسلام گرفت و نظام را از گرمی وجودش بی بهره ساخت و کوردلان شب پرست، خناسان روزگار و پس مانده های زخم خورده مرصاد در صبح روز 21 فروردین 78، فاتح بزرگ فتح المبین و بیت المقدس را آماج تیرهای کینه خود قرار دادند و قامت استوار امیر ارتش اسلام را به خاک افکندند.

 

علی صیاد شیرازی برای خاتمه دادن به غائله کردستان به عنوان فرماندهی عملیات مشترک ارتش و سپاه علیه ضدانقلاب در سوم اردیبهشت 1359 خورشیدی وارد این شهر شد و با ارایه طرح هایی با عنوان «بستن مرزها» و «محاصره سنندج»، پس از 20 روز محاصره، این شهر را در 23 اردیبهشت همان سال آزاد کرد و پس از آن ستاد مشترک ارتش و سپاه را در سنندج تشکیل داد و در این ستاد طرح های آزادسازی شهرهای دیگر کردستان را نیز به اجرا درآورد.

پس از تحقق و اجرای موفق این طرح‌ها، شهید صیادشیرازی با 2 درجه ارتقاء با عنوان سرهنگ تمامی به فرماندهی عملیات غرب کشور منصوب شد. وی با آغاز جنگ تحمیلی، عملیات های بسیاری را برعهده گرفت و پیروزی های فراوانی را در تاریخ دفاع مقدس رقم زد که هرکدام از آنها در پیشبرد اهداف مهم جنگ تحمیلی موثر بوده است.

 

انتهای پیام/