تاریخ ارسال : جمعه 18 خرداد 1397 / 09:44|کد خبر : 1912

خبر » شهیدان شبلی نماد مقاومت مردم کردستان در برابر زیاده خواهی های استکبار جهانی هستند

شهیدان شبلی نماد مقاومت مردم کردستان در برابر زیاده خواهی های استکبار جهانی هستند

 

به گزارش پیشمرگ روح الله، برادران شهید محمد مهدی، محمدی هادی و محمد معروف شبلی به ترتیب در سال های 1323، 1329،1331 در یک خانواده مذهبی و متدین در شهرستان سنندج به دنیا آمدند. پدرشان محمد نواب و مادرشان بانو بهیه نام داشت.

 

محمد مهدی ـ برادر بزرگتر ـ تا پایان دوره راهنمایی در تحصیلش ادامه داد و بعد از آن وارد ارتش شد. محمد مهدی با دیدن ظلم و ستم عمال حکومت پهلوی در حق مردم رنج دیده و ستم کشیده ایران، به مخالفت با رژیم پهلوی برخاست و به همین دلیل از ارتش متواری شد و زندگی مخفیانه اش را آغاز کرد.

 

محمد مهدی علی رغم اینکه نیروی کادر ارتش شاهنشاهی بود، اما به خاطر فطرت پاک اسلامی و انسانی که داشت، نمی توانست ظلم و ستم عمال حکومت پهلوی را در حق مردم ببیند و حرفی نزند. محمد مهدی در طول مدتی که متواری بود، گاهی به صورت مخفیانه به منزل پدرش در شهر سنندج سر می زد و جویای حال پدر و مادر پیر و خواهر و برادرانش می شد.

 

محمد هادی ـ برادر دوم ـ تا پایان دوره دبیرستان تحصیلش را ادامه داد و موفق به اخذ مدرک دیپلم در رشته طبیعی شد و بعد از آن به استخدام سازمان آب شهرستان سنندج در آمد. محمد هادی که جوانی آرام و سر به زیر بود، فقط در فکر ارایه خدمات به مردم بود.

 

محمد معروف برادر کوچک خانواده تا پایان دوره ابتدایی به تحصیلش ادامه داد و بعد از آن مشغول به کار شد. محمد معروف به همراه یکی از دوستانش شهید نعمت الله سهراب نژاد به کار گچ کاری مشغول بود و بعد از فراغت از ساعات طولانی کار به زورخانه گیو در خیابان فردوسی سنندج می رفت و مشغول ورزش می شد.

 

محمد معروف که همواره مدافع حق و حقوق مردم مظلوم و ستم کشیده سنندج بود، بارها به همراه دوستش شهید نعمت الله سهراب نژاد برای دفاع از حقوق تضییع شده مردم با نیروهای شهربانی درگیر و کتک مفصلی به آن ها زده بود.

 

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، محمد معروف به عنوان نماینده کارگران در شورای یازده نفره شهر سنندج انتخاب و به دفاع از حقوق مردم پرداخت. ایشان علی رغم اینکه می توانست به واسطه نماینده مردم بودن، از حقوق و مزایای قابل توجهی بهره ببرد، اما هیچ گاه به خودش اجازه نداد که زندگی اش قبل و بعد از نمایندگی تفاوت داشته باشد.

 

بعد از حضور ناموجه گروهک های ضد انقلاب در کردستان و مهاجرت جوانان انقلابی کردستان به استان های هم جوار، شهید محمد معروف شبلی که مسئولیت نمایندگی مردم در شورای یازده نفره سنندج را بر عهده داشت، به مخالفت با گروهک های ضد انقلاب پرداخت.

 

مخالفت های محمد معروف با گروهک های ضد انقلاب روز به روز بیشتر می شد و ابعاد تازه تری به خود می گرفت. یک روز بعد از اینکه گروهک های ضد انقلاب در مقابل ساختمان باشگاه افسران سابق رگبار گلوله را به سوی مردم بی گناه سنندج نشانه می گیرند و موجب شهادت یک کودک خردسال می شوند، شهید محمد معروف شبلی با مراجعه به سازمان صدا و سیمای سنندج و در یک گفت و گوی زنده رادیویی ضمن محکوم کردن این اقدام تروریستی، نقشه های شوم گروهک های ضد انقلاب را برای مردم بر ملا می کند.

 

عناصر گروهک کومله چند روز بعد از سخنرانی آتشین محمد معروف در رادیو سنندج ـ هجدهم خردادماه سال 1359 ـ برای انتقام گیری از ایشان به زور اسلحه وارد مسجد شیخ غیاثیان محله وکیل سنندج می شوند. مردم ابتدا اجازه نمی دهند که نماینده شهرشان مورد اذیت و آزار نیروهای کومله قرار گیرد، اما بعد از اینکه اسلحه نیروهای کومله را روی پیشانی خود می بینند، از مسجد خارج می شوند.

 

شهید محمد معروف شبلی در روز هجدهم خردادماه سال 1359 (بر اساس اسناد بنیاد شهید) در مسجد غیاثیان سنندج بعد از تحمل شکنجه فراوان توسط نیروهای کومله به شهادت می رسد. بعد از گذشت چند ساعت و انتشار خبر شهادت محمد معروف شبلی در سطح شهر، برادرش محمد هادی نیز در اعتراض به جنایت گروهک کومله و شهادت برادرش در محل کار خود در ابتدای خیابان شهید شبلی فعلی به شهادت می رسد.

 

شهید محمد مهدی شبلی بعد از اینکه از خبر شهادت برادرانش مطلع می شود، به سنندج می آید، اما در مسیر کامیاران ـ سنندج در ایست بازرسی گروهک های ضد انقلاب توسط جاسوسان شناسایی می شود و طرز فجیعی به شهادت می رسد.

 

شهیدان محمد مهدی، محمدی هادی و محمد معروف شبلی نماد ایستادگی و مقاومت مردم کردستان در برابر زیاده خواهی های مزدوران استکبار جهانی هستند؛ این سه برادر جان خود را تقدیم انقلاب اسلامی کردند تا احدی زیر بار ظلم و جنایت مستکبران قرار نگیرد.