تاریخ ارسال : شنبه 2 تیر 1397 / 12:09|کد خبر : 1944

خبر » "شهید ‌ورمقانی"؛ سردار بی‌ادعایی که تاب زمینی بودن نداشت+تصاویر

"شهید ‌ورمقانی"؛ سردار بی‌ادعایی که تاب زمینی بودن نداشت+تصاویر

 "شهید حاج هوشنگ ورمقانی"، سردار خوبی‌ها در بی‌ادعایی، بی‌ریایی و مردم‌داری سرآمد و یگانه زمان بود و تاب زمینی بودن نداشت.

-------------------------------------------------------------------------

 

به گزارش پیشمرگ روح الله، گرفتن عنان قلم در کف و تقریر حماسه‌آفرینی و رشادت شهدا اگر سخت‌ترین کار در دنیا نباشد، بی‌گمان می‌تواند یکی از سخت‌ترین کارها باشد حال اگر نوشتن درباره یکی از شهدای بی‌ریای کردستان باشد، کار به مراتب سخت‌تر خواهد بود.

باید یادآور شد که ناب‌ترین تعبیر درباره کردستان و شهدای گلگون کفن این خطه را مقام معظم رهبری در سفر تاریخی خود به استان کردستان در اردیبهشت معطر 88 مطرح کرده و در دیدار پرشور خانواده‌های صبور و سرافراز شهیدان و جانبازان استان کردستان عطر شهادت را شمیم بهشتی جاری در سراسر ایران خواندند و فرمودند: «شهیدان استان کردستان مظلوم‌تر از دیگر شهدا هستند همچنان که خانواده‌های آنان نیز علاوه بر صبر و استقامت در فراق عزیزانشان، در مقابل فشارهای روحی و سیاسی ضد انقلاب ایستادگی مضاعف کردند و با روسیاه کردن دشمنان و ایادی آنان، رتبه بالایی را در امتحان بزرگ الهی ملت ایران نصیب خود ساختند».

اما مظلومیت شهدای کردستان تنها به سال‌های دفاع و مقدس محدود نشد و این مظلومیت با ناشناخته ماندن این شهدا همچنان ادامه دارد و یکی از مظلوم‌ترین این شهدای سرافراز، بدون تردید «سردار بی‌ادعای کردستان شهید حاج هوشنگ ورمقانی» است.

هر چند خانواده و برخی از هم‌رزمان این فرزند دلاور کردستان در حد بضاعت و توانایی خود تلاش کرده‌اند تا گوشه‌هایی از زندگی و شیوه سلوکش را برای مردم بازگو کنند اما به راحتی می‌توان دریافت که این کارها هیچ‌گاه نتوانسته حق مطلب را درباره این سردار رشید سپاه اسلام ادا کند.

همه کسانی که توفیق همراهی با شهید حاج هوشنگ ورمقانی را در جبهه داشته‌اند و تمامی کسانی که این شهید والامقام را از نزدیک می‌شناسند بر این نکته اتفاق نظر دارند که سردار خوبی‌ها در بی‌ادعایی، بی‌ریایی و مردم‌داری سرآمد و یگانه زمان بود.

ماندگار شدن نام و یاد شهید حاج هوشنگ ورمقانی در میان عامه مردم کردستان از هر قشر و گرایشی و با هر دیدگاهی نشانه‌ای است از توفیق وی در مسیر الهی که در پیش گرفت و خداوند هم پاداش این بنده صالحش را با شهادت داد.

هرچند با پایان یافتن جنگ بسیاری از درهای باغ شهادت بسته شد اما این درها برای آنهایی که شور شهادت در سر دارند هیچ‌گاه بسته نمی‌شود ولو اینکه این شهادت با دعای پدر در سفر حج برای فرزند رقم بخورد!

دست‌نوشته شهید: «پدر عزیزم دعا کنید خداوند سال 75 را سال شهادت من قرار دهد اگر دعا نکنید مدیون هستید»

آری! سردار شهید حاج هوشنگ ورمقانی مأموریت دنیای خود را در سال 75 تمام شده می‌بیند، جنگ هم تمام شده است، پدر شهید ورمقانی عازم زیارت خانه خداست که شهید نامه‌ای به دستش می‌دهد و از او می‌خواهد که نامه را در مدینه و در کنار مرقد مطهر پیامبر اسلام(ص) باز کند و حاجتش را از خداوند طلب کند.

شهید ورمقانی در آن نامه نوشته بود: «پدر عزیزم دعا کنید خداوند سال 75 را سال شهادت من قرار دهد اگر دعا نکنید مدیون هستید امام و رهبر عزیز و شهدا را فراموش نکنید التماس دعا» و دقیقاً یک ماه پس از بازگشت پدر شهید از خانه خدا، سردار حاج هوشنگ ورمقانی به کمین بیش از هفتاد نفر از گروهک‌های ضد انقلاب می‌افتد و در یک درگیری شجاعانه و پس از 45 دقیقه نبرد مردانه از خاکیان جدا می‌شود و به افلاکیان می‌پیوندد.

چکیده‌ای از زندگی سردار شهید ورمقانی

آنچه در ادامه می‌خوانید چکیده‌ای از زندگی سردار شهید حاج هوشنگ ورمقانی است، باشد که همه ما خاضعانه از درگاه احدیت طلب کنیم ما را به گونه‌ای هدایت کند که فردای قیامت در برابر همه آنانی که برای اعتلای نام میهن جان در طبق اخلاص گذاشتند روسفید باشیم و یادمان باشد که تکریم عملی خانواده این شهدای گرانقدر کم‌ترین کاری است که همه مسئولان و مردم باید خود را مکلف به انجام آن بدانند.

سردار شهید حاج هوشنگ ورمقانی فرمانده قرارگاه استانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کردستان، در سال 1338 در روستای «ورمقان» از توابع شهرستان سنقر دیده به جهان گشود و تا پایان تحصیلات مقطع متوسطه در این شهرستان زندگی کرد.

وی در اوایل سال 1358 برای خدمت بهتر به قشر ضعیف و آسیب پذیر مناطق روستایی و محروم کردستان در جهاد سازندگی شهرستان قروه مشغول به خدمت شد و خدمت مقدس سربازی خود را هم در لشکر 28 پیاده کردستان گذراند و در این مدت به خاطر ایثار و شجاعتی که در راه مبارزه با گروهک های ضد انقلاب از خود نشان داد، موفق به دریافت مدال رشادت و لیاقت از دست فرمانده وقت لشکر شد.

شهید ورمقانی با داشتن بصیرت و آگاهی کامل از وضعیت بحرانی استان کردستان و حس هم نوع دوستی در آن روزهای سال 1360 به عضویت رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان قروه درآمد و در همان آغاز ورود به عنوان فرمانده گردان ویژه نیروهای اعزامی از شهرستان قروه در نبرد با رژیم بعث عراق، بخشی از جبهه قصر شیرین را تحویل گرفت.

وی مدتی نیز به عنوان مسئول گزینش سپاه شهرستان قروه منصوب شد که در جذب جوانان این شهرستان به نهاد مردمی سپاه خدمات ارزنده‌ای به مردم منطقه ارائه کرد و پس از آن فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بخش دهگلان را بر عهده گرفت که مردم منطقه هنوز هم از خدمات ارزنده آن فرزند برومند کردستان در این منطقه به نیکی یاد می‌کنند.

شهید ورمقانی در سال 1361 ازدواج کرد که ثمره این ازدواج سه فرزند پسر و یک فرزند دختر است که فرزندان ایشان نیز در تداوم راه پدر بزرگوارشان و ارتباط صمیمی و خدمت به جامعه، الگو هستند.

سردار دلاور کردستان با صداقت و جلب اعتماد مردم منطقه در سال‌های 61 الی 63 بیش از یکصد روستای منطقه را پاکسازی کرد و امنیت منطقه را به وسیله خود مردم و ایجاد پایگاه‌های مردمی برقرار کرد که این اقدام وی مورد تقدیر فرماندهان وقت سپاه قرار گرفت.

وی در سال 1364 بنا به درخواست فرمانده تیپ بیت‌المقدس به آن یگان مأموریت یافت و تا پایان جنگ تحمیلی به عنوان جانشین ستاد و فرمانده پایگاه این تیپ در جبهه‌های جنوب و جزیره مجنون در کمال خلوص و شجاعت به مبارزه پرداخت که یادآوری ویژگی‌های شخصیتی ایشان از زبان تعدادی از روحانیون اهل سنت کردستان که در این دوران همرزم شهید بودند، شنیدنی است.

شهید ورمقانی در سال 1368 برای گذراندن دوره دافوس به دانشگاه امام حسین(ع) در تهران رفت که در آن دوره هم به عنوان دانشجوی ممتاز انتخاب شد.

وی هیچ‌گاه وارد دسته بندی‌های سیاسی نشد و در سال 1371 به سمت مسئول بازرسی و فرمانده یگان ویژه قرارگاه استانی شهید شهرامفر منصوب شد و در سال 1373 به‌عنوان پاسدار شایسته و در سال 1374 به‌عنوان پاسدار نمونه نیروی زمینی سپاه معرفی شد.

حاج هوشنگ ورمقانی که برای برقراری امنیت در منطقه شب و روز نداشت و مردم این خطه از سرزمین نیز، هیچ‌وقت تلاش‌های این سردار بی‌ریا را فراموش نخواهند کرد، غروب جمعه اول تیرماه سال 75 در محور قهرآباد سقز در کمین نیروهای ضد انقلاب می‌افتد و پس از 2 ساعت مبارزه شجاعانه، به همراه یکی از همرزمانش به فیض عظیم شهادت نائل می‌شود تا نام او برای همیشه، تاریخ افتخاری برای مردم مظلوم کردستان شود.

سردار رجبی: "شهید ورمقانی" در شناخت دشمن، ولایت‌مداری و اخلاق بهترین بود

فرمانده سپاه بیت‌المقدس استان کردستان نیز به ویژگی‌های شهید ورمقانی اشاره کرد و اظهار داشت: شهید ورمقانی دارای تحصیلات عالیه بود و می‌توانست میدان رزم و مبارزه با اشرار و ضدانقلاب را انتخاب نکند اما با تکیه بر بصیرت الهی که از آن بهره‌مند بود بهترین راه را انتخاب کرد و به همراه سایر همرزمان شهیدش با نثار خون پاک‌شان این امنیت و اقتدار را برای کشور و استان کردستان به ارمغان آورد.

سردار محمد حسین رجبی شهید ورمقانی را یکی از هزاران شهید مظلوم کردستان عنوان کرد و با اشاره به اینکه هر شهید ویژگی‌های خاص خود را دارد، افزود: هر چه ما درباره آنها بگوییم در حد بزرگواری آنها نیست.

وی گفت: سردار شهید حاج هوشنگ ورمقانی در شناخت دشمن، ولایت‌مداری و اخلاق بهترین بود و از نظر آمادگی فردی و آماده نگه داشتن افراد تحت امرش سرآمد هم بود و اینها از ویژگی‌ها این سردار رشید کردستان است.

فرمانده سپاه بیت‌المقدس استان کردستان با اشاره به اینکه سردار شهید ورمقانی در برخی موضوعات منحصر به فرد بود، آمادگی را از ملزومات یک رزمنده در هر رده و عنوانی دانست و تصریج کرد: شهید ورمقانی از معدود افرادی بود که همواره کوله‌پشتی و سلاح سازمانی‌اش را آماده در کنار خود داشت و در هر لحظه آماده رویارویی با دشمن بود.

چه چیزی شهید ورمقانی را به یک فرمانده خاص مبدل کرده بود؟

وی با اشاره به اینکه شهید ورمقانی دوره‌های تخصصی آموزش علمی و نظامی را در دانشگاه فرماندهی و ستاد (دافوس) گذرانده بود، گفت: در زمان دفاع مقدس خدمت دوره دیدگان دافوس در گردان رزم و آن هم یک گردان رزم نامنظم زیاد مرسوم نبود، اما شهید ورمقانی با آمادگی بالای بدنی، شناخت کافی از دشمن و علاقه به مبارزه همواره در خط مقدم حاضر بود و این ویژگی‌ها شهید ورمقانی را به یک فرمانده خاص تبدیل کرده بود.

سردار رجبی با یادآوری این امر که شهید ورمقانی در دوران خدمت خود مسئولیت ستادی هم داشت، افزود: با همه شرایط سختی که در آن دوران وجود داشت، این شهید والامقام گردان نامنظم تحت امر خود را هم به‌خوبی مدیریت می‌کرد.

نمونه‌هایی از مظلومیت شهدای کردستان

وی با اشاره به دوران سخت پس از پیروزی انقلاب و هشت سال دفاع مقدس در کردستان اظهار کرد: این استان شهدای مظلوم فراوانی از اقشار مختلف دارد که نمونه آنها شهیدی از مریوان است که ضدانقلاب با موزائیک سر میارکش را از بدنش جدا کرده است و هم‌اکنون هم سفیانی‌ها ادامه‌دهنده راه همان کسانی هستند که آن جفاها را در حق مردم مظلوم کردستان روا داشتند.

فرمانده سپاه بیت‌المقدس استان کردستان به شهیدی اشاره کرد که ضد انقلاب پیکر مطهرش را با قرآن‌هایش آتش زدند و گفت: در  کردستان سرافراز شهیدی داریم که روز بعد از ازدواجش به فیض عظیم شهادت نائل شده است و همه اینها به ما یادآوری می‌کند که فرصت یاد کردن از شهدا را برای خود مغتنم بدانیم و قدرشناسی از شهدا را در عمل اثبات کنیم.

وی تاکید کرد: همه کسانی که از نعمت امنیت و آسایش در این کشور و به‌ویژه استان کردستان بهره‌‌مند هستند، نباید لحظه‌ای فراموش کنند که همه آنچه دارند به برکت خون مطهر شهدا حاصل شده و قدرشناس بودن از شهدا کم‌ترین وظیفه ما است.

فرمانده سپاه بیت‌المقدس استان کردستان خاطر نشان کرد: همه باید به هوش باشند که شهیدان وظیفه خود را به‌خوبی و درستی انجام دادند و عزیزترین سرمایه‌شان که جان‌شان بود را تقدیم کردند و حالا گاهی اوقات ما در فضایی بدون یاد آنها زندگی می‌کنیم که این امر به هیچ وجه سزاوار و پسندیده نیست.

انتهای پیام/