تاریخ ارسال : شنبه 13 بهمن 1397 / 09:42|کد خبر : 2011

خبر » شهیدان نمکی و زندانی شدن در مساجد سطح شهر سنندج

شهیدان نمکی و زندانی شدن در مساجد سطح شهر سنندج

به گزارش پیشمرگ روح الله، سال 1355 بود که شهید رحمت الله نمکی کم کم فعالیت های انقلابی اش را آغاز کرد. دل خوشی از رژیم نداشت و به کمک برادرانش کتاب خانه کوچکی در منزل برای اهل خانه درست کرده بود و این مسئاله باعث شده بود اعضای خانواده اش نسبت به مطالعه کتاب علاقمند شوند و اطلاعات خوبی در زمینه های مذهبی و سیاسی به دست آورند.

 

شهید نمکی دوستانی داشت که با خودش هم فکر بودند و جلسات مشترکشان را گاهی در منزل و گاهی هم در بیرون از خانه برگزار می کردند و بیشتر بحثشان درباره اوضاع مملکت و ظلم و ستم رژیم ستم شاهی به مردم مظلوم و محروم بود.

 

شهید رحمت الله نمکی بعد از مدتی به اتفاق تعدادی از دوستانش کتابخانه مسجد جامع شهر سنندج را در سال 1355 راه اندازی و تعدادی کتب دینی و مذهبی را در کتاب خانه جمع آوری می کند. مدت زمان زیادی نمی گذرد که همین کتابخانه پایگاهی می شود برای روشنگری جوانان سنندجی.

 

کتابخانه مسجد جامع شهر سنندج

 

با گذشت زمان نهضت اسلامی به اوج خود می رسد و رحمت الله به همراه برادران و تعدادی از هم فکرانش اعلامیه های حضرت امام خمینی(ره) را با زحمت زیاد از تهران و سایر شهرها تهیه و شبانه به صورت مخفیانه در سطح شهر توزیع می کنند.

 

شهیدان نمکی مسجد را به عنوان اولین پایگاه انقلابی خود انتخاب کرده بودند و بعد از پیروزی انقلاب، زمانیکه به اسارت گروهک های ضدانقلاب درآمدند بازهم در مسجد زندانی شدند. گروهک های ضدانقلاب مساجد سطح شهر سنندج را به عنوان بنکه (پایگاه نظامی) خود انتخاب کرده بودند.

 

اردیبهشت ماه سال 1359 همزمان با آغاز عملیات پاکسازی شهر سنندج، برادران شهید نمکی به اسارت نیروهای کومله در می آیند. مادر شهیدان نمکی همان روز چادر سر می کند و برای یافتن فرزندانش به طرف مقرهای نظامی نیروهای ضد انقلاب حرکت می کند. در آن روزها نیروهای ضدانقلاب به خاطر شلوغی شهر و آغاز عملیات پاکسازی سنندج، یکی یکی سنگرها و مقرهای خود را تخلیه و عقب نشینی می کردند.

 

نیروهای ضد انقلاب برادران نمکی را به اتفاق تعداد دیگری از زندانیان به مسجد امین منتقل می کنند. چند روز بعد و به دلیل پیشروی رزمندگان سپاه اسلام، نیروهای ضد انقلاب مجبور می شوند زندانی ها را در مسجد هژاره در محله جورآباد نگهداری کنند.

 

برادران شهید نمکی در طول مدتی که در دست نیروهای کومله اسیر بودند، در بنکه ها و مساجد سطح شهر که دیگر در دست نیروهای ضدانقلاب بود، زندانی می شوند. مساجد سطح شهر که یک روز پایگاه جوانان انقلابی بود، امروز به مقر امنی برای نیروهای ضد انقلاب تبدیل شده بود.

 

برادران شهید نمکی و دوستان انقلابی اشان همانگونه که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در مساجد گرد هم جمع می شدند و اعلامیه ها و سخنرانی های امام خمینی(ره) را چاپ، تکثیر و در سطح شهر توزیع می کردند، حالا بعد از به ثمر رسیدن انقلابشان در همان مساجد سطح شهر در چنگال نیروهای ضدانقلاب زندانی بودند.

 

دیگر خبری از کتابخانه مسجد جامع شهر سنندج که یک روز کتب دینی و مذهبی در آن ها دیده می شد نبود و به جای آن کتاب های کومونیستی و ضد دینی گردآوری می شد. مردم سطح شهر دیگر اجازه نداشتند برای برپایی نماز جماعت وارد مساجد شوند و اگر کسی هم به مسجد می آمد باید پای صحبت های ضد دینی نیروهای ضدانقلاب می نشست.

 

برادران شهید نمکی

 

انتهای پیام/