تاریخ ارسال : چهارشنبه 17 بهمن 1397 / 21:49|کد خبر : 2014

خبر » برگزاری شب خاطره با محوریت شهید «محمد امین رحمانی» در سنندج

برگزاری شب خاطره با محوریت شهید «محمد امین رحمانی» در سنندج

به گزارش خبرنگار پیشمرگ روح الله، مراسم شب خاطره با محوریت شهید «محمد امین رحمانی» توسط حوزه هنری کردستان و به مناسبت دهه فجر در سنندج برگزار شد.

 

 شهید رحمانی  اول چهارم تیر ماه سال 1331 در روستای کلاته  از توابع شهرستان سنندج  دیده به جهان گشود و از همان اوایل  پیروزی انقلاب اسلامی و با توجه به حضور گروه های معاند و فریب به عنوان پیشمرگ مسلمان به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمده و در همان ابتدا با تشکیل گردان ضربت حضرت رسول اکرم (ص) فرماندهی این گردان را برعهده می گیرند .

 

یکی از ویژگی های شهید رحمانی استعداد بالا در طراحی نظامی بوده است و نحوه فرماندهی وی در نبردهای صورت گرفته مثال زدنی است .

 

 شهید محمد امین رحمانی بارها توسط گروه های ضد انقلاب مورد سوءقصد قرار گرفته و جراحات زیادی را نیز در این سوء قصد ها برداشتند اما هیچگاه این اقدامات نتوانست او را در مسیری که انتخاب نموده بود بازدارد تا سرانجام در تاریخ 6 تیرماه 1363 در سن 32 سالگی در حالیکه فرزند خردسالشان را درآغوش داشتند در مقابل درب منزلشان ترور و به شهادت می رسند .

 

شب خاطره شهید رحمانی در فضایی معنوی و متفاوت از دیگر برنامه های روتین برگزار شد و برای اولین بار در استان کردستان خبری از سخنرانی مسئولان و مدیران در این مراسم نبود و سالن ۲۰۰ نفره مجتمع نور تبلیغات اسلامی استان کردستان بالغ بر ۳۵۰ نفر را در دل خود جای داده بود تا خاطرات، ایثارگری ها و رشادت های این مرزدار رشید را بشنوند.

 

در سالن برگزاری مراسم جایی برای سوزن انداختن نبود، از خانواده شهید محید امین رحمانی گرفته تا خانواده ها معظم شهدا و ایثارگران کردستانی و مسئولان و همرزمان شهید برای شنیدن این خاطرات آمده بودند.

 

جمع زیادی در سالن حضور داشتند، چهره هایی از مردم محلی و مردم اطراف روستاهای کلاته محل زادگاه شهید رحمانی نیز در لابه لای جمعیت دیده می شدند. مراسم سر وقت آغاز شد و پس از تلاوت کلام الله مجید نوبت به سرود جمهوری اسلامی ایران رسید و پس از آن مجری برنامه روی سن برنامه قرار گرفت و بدون دعوت از مسئولان و مدیران به دعوت از یکی از برادران شهید رحمانی رفت.

 

حاج اسماعیل رحمانی برادر شهید رحمانی به بیان خاطراتی از این رزمنده پرداخت و گفت: خاطراتی که نقل قولی از دوستانش بود، وی انگیزه های فکری داشت که به ذهن هیچکس خطور نمی کرد.

 

وی به هیچ عنوان آماده نبود با رژیم شاهنشاه همکاری کند سپس وی را به کامیاران و تویسرکان تبعید کردند سپس وی را تهدید به سوء قصد کردند اما او گفت که ؛ من حاضرم جانم را برای آرامش این مردم اهدا کنم.

 

بعد از آن کلیپی از زندگی شهید که بخشی از رشادت های آن شهید را بازگو می کرد پخش شد و بدنبال آن فیلمی برای اولین بار از صحبت های شهید در خصوص وضعیت کردستان در سال های ۱۳۶۰، ۱۳۶۱، ۱۳۶۲ و سال های بعد از آن به نمایش گذاشته شد.

 

بعد از آن نوبت به یکی از سرداران دوران دفاع مقدس در استان کردستان رسید.

 

سردار احمد ربیعی فرمانده شهید رحمانی نیز می گوید: بعد از پیروزی انقلاب در ۲۳ بهمن بعضی از سران گروهک ها که از غرب و شرق تغذیه شدند در سنندج اعلام موجودیت کردند و با هدف تجزیه کشور یک سری حوادثی رخ داد و خدا را شکر توفیقی به مادا که بعنوان مهاجر برای دفاع از میهن اسلامی در کردستان حاضر شویم.

 

وی گفت: هیچ شناختی نسبت به جغرافیای منطقه و ارزش های حاکم بر منطقه نداشتیم اما فرماندهانی با ما بودند که توفیقاتی بزرگی را کسب کردیم.

 

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به نقش پیشمرگان مسلمان کرد در دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: شهید محمدامین رحمانی فرمانده لایق پیشمرگان مسلمان کرد و حر زمان بود.

 

ربیعی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اوایل انقلاب افزود: شهید بروجردی و فرماندهان کردستان با اعتماد به نیروهای پیشمرگ مسلمان کرد مسیر را برای حماسه‌آفرینی این بزرگواران فراهم کردند.

 

وی ادامه داد: بهتر است که مسوولین اعتماد به مردم بکنید مشکلات حل می شود چرا که فرماندهان با اعتماد کردن به جوانان بحران های زیادی را پشت سر گذاشتند.

 

اولین پایه سازمان پیشمرگان مسلمان کرد در سنندج گذاشته شد تا اینکه زمستان ۵۹ شهید محمد امین رحمانی همواره در کنار مهاجرین و انصار بودند و جوانان بسیجی را توجیه می کرد.

 

حق طلبی ویژگی اصلی شهید رحمانی بود چرا که انسانی که حق طلب است با یک بینش حق را برمی گزیند .

 

شجاعت و دلاوري عجيبي داشت؛ از هيچ موقعيتي نمي‌هراسيد؛ در سخت‌ترين شرايط زماني و مكاني هم مغلوب دشمن نمي‌شد. نيروهاي ضدانقلاب با شنيدن نام او به لرزه مي‌افتادند و حتي خود آنها نيز به اين امر معترف بودند. 

 

این فرمانده‌ي شجاع زندگاني خود را وقف اسلام و نظام اسلامي كرد.

 

در پایان این مراسم از خانواده این شهید بزرگوار و از علی کلوندی نویسنده کتاب زندگینامه شهید رحمانی تقدیر به عمل آمد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/