تاریخ ارسال : سه شنبه 7 آبان 1398 / 14:28|کد خبر : 2201

خبر » ارادت اهل تسنن به امام رضا(ع) در سالروز شهادت حضرت ثامن‌الحج

ارادت اهل تسنن به امام رضا(ع) در سالروز شهادت حضرت ثامن‌الحج

به گزارش پیشمرگ روح الله، کردستان مظهر ارادت به پیامبر و خاندان مکرم آن حضرت است. کردستان استانی است که سنی و شیعه در کنار هم برادرانه زندگی کرده‌اند؛ بخش بزرگی از مردم کردستان از پیروان امام شافعی هستند که محبت به اهل بیت و امامان معصوم در بیان و رفتار و کردار آنان نمایان است.

 

پخت و توزیع نذری در ماه محرم و اربعین، روزه‌گرفتن در ایام تاسوعا و عاشورا و تجمع در مرقد امامزاده بی‌بی هاجره‌خاتون خواهر امام رضا در ایام ولادت و شهادت امام رضا، بیانگر ارادت و محبت کردهای اهل سنت به خاندان پیامبر و امامان معصوم است.

 

آئین‌های ویژه شهادت حضرت امام رضا(ع) از شب گذشته با حضور عاشقان و شیفتگان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در نقاط مختلف استان کردستان آغاز شده است.

 

یکی از نکات جالب توجه در برپایی آئین سوگواری شهادت امام رئوف(ع) حضور انبوه عزاداران در جوار مرقد خواهر گرامی امام رضا(ع)، بی‌بی هاجره خاتون(س) در سنندج است.

 

بر اساس روایات و مستندات موجود بی‌بی هاجره خاتون دختر حضرت امام موسی کاظم(ع) و خواهر گرامی امام رضا(ع) در جریان سفر به خراسان برای دیدار برادرش در کردستان رحلت کرده و در شهر سنندج به خاک سپرده شده است.

 

از آن زمان تاکنون حرم مطهر این امام‌زاده، به زیارتگاه و محلی برای طلب حاجت حاجت‌مندان از درگاه الهی تبدیل شده است و حتی بسیاری از بزرگان دینی این منطقه هم از قدیم‌الایام در جوار مرقد این امام‌زاده، در محله قدیمی سرتپوله شهر سنندج به خاک سپرده شده‌اند.

 

 ادبا، مشاهیر و بزرگان کرد زبان شافعی مذهب ارادت بسیار زیاد و خاصی به حضرت امام رضا(ع) داشتند و دارند به نحوی که در هر جایی که از ایشان یاد می کنند، به نام سلطان خراسان و سر آمد اولیا از حضرت نام می برند. 

 

کردهای اهل سنت جامعه ایران اسلامی همانطور که به اصحاب رسول اکرم(ص) ارادت خاصی دارند به اهل بیت آن حضرت نیز عشق می ورزند. 

 

مردم استان کردستان که بیشتر آنها سنی مذهب و پیرو امام شافعی هستند ارادت ویژه‌ای به پیامبر(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) داشته و در مناسبت‌های مذهبی به ویژه مجالس عزا حضوری چشمگیر دارند.