تاریخ ارسال : شنبه 18 آبان 1398 / 12:35|کد خبر : 2219

خبر » در رفع مشکلات مردم پیش قدم بود/ از نخستین عالمانی که به مقابله باضدانقلاب برخاست

در رفع مشکلات مردم پیش قدم بود/ از نخستین عالمانی که به مقابله باضدانقلاب برخاست

به گزارش پیشمرگ روح الله، شهید ملا حیدر فهیم، اول اردیبهشت 1281 در روستای آویهنگ جزو منطقه ژاورود مریوان بود لیکن اکنون جزء بخش کلاترزان سنندج است . تحصیل را از کودکی در آویهنگ نزد پدرش ملا نظام الدین آغاز کرد ، سپس برای کسب دانش و معرفت به مناطق مختلف کردستان سفر کرد ، محضر استادانی چون ملا عبدالله کانی ، ملا عبدالله مهابادی ، ملا عبدالعظیم مجتهد و ملا حبیب الله روحانی کاشتری را درک کرد ، همچنین در شهر اربیل عراق نزد ملا عبدالله کافی تحصیل کرد. به زبان عربی تسلط کامل داشت و در زمینه اصول و فقه امام شافعی به مرتبه استادی رسید. اجازه نامه فقه و اصول او را عالم بزرگ ملا حبیب الله روحانی صادر کرد که در سال 1313 به تأیید وزارت معارف و اوقاف رسید . همان سال ازدواج کرد که حاصل این ازدواج سه پسر و سه دختر است. غیر از تربیت فرزندان خویش ، پنجاه سال به تدریس علوم دینی پرداخت شاگردان بسیاری را برای خدمت به دین و مردم پرورش داد که برخی از آنها منشأ خدمات بزرگ علمی و اجتماعی گشته اند.

 

سال 1335 به حج ابراهیمی مشرف شد، امرار معاش او از طریق کشاورزی و باغداری بود مردم را نیز به احیاء زمین های موات تشویق می کرد . از سال 1342 رسما با حکومت پهلوی به مقابله برخاست.  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به افشای ماهیت گروهک های الحادی و معاند پرداخت ، برای پاکسازی منطقه از لوث وجود گروهک ها تلاش بسیار کرد ، عاقبت گروهکای ضدانقلاب ، ملا حیدر فهیم را به هنگام خواندن نماز روز 24/7/1362 به اسارت بردند و نهایتا روز 8/8/1362 درمنطقه سارال روستای گوریچه ، ملا حیدر را در سن هشتاد و یک سالگی به شهادت رساندند و خود را روسیاه دو عالم ساختند. شهید ملا حیدر فهیم تا زمان دستگیری و شهادت امام جمعه و مدرس روستای آویهنگ بود.

 

تواضع و فروتنی از مشخصات بارز ایشان بود هیچگاه کبر و غرور در او راه نیافت و همواره بر لبانش تبسمی ملیح بود که نیازمند را به سوی خویش فرا خواند . کارهای روزمره اش را خودش انجام می داد و از واگذار کردن کارهایش به دیگران پرهیز می کرد . در کنار کارهای علمی و اعمال مذهبی ، به کشاورزی می پرداخت و مخارج زندگی اش را فراهم می ساخت ، انس با زمین و درختان استواری او را بیشتر می ساخت و او را نستوه و خستگی ناپذیر کرده بود . مردم را به تولید و احیاء زمین های موات تشویق می کرد . سرمایه های مردمی را در راه خیر هدایت می کرد، از کمک های مردمی پل و جاده می ساخت

 

در روزگار ستمشاهی ، در مقابل ظلم و ستم حکام محلی و خوانین ایستادگی کرد و فریاد بلند مردم بود. هنگامی که شاه اصلاحات ارضی را آغاز کرد ملا حیدر به تأسی از حضرت امام خمینی(ره) ، هویت آمریکایی این طرح را افشا کرد. ملا حیدر ، عوام فریبی های حکومت سلطنتی را برای مردم آشکار می کرد چنان که انقلاب به اصطلاح سفید شاه را انقلاب سیاه می خواند.

 

اخلاق نیکو و روح عدالت جوی وی همچنین آگاهی عمیق نسبت به مسائل دینی و اجتماعی سبب شده بود که مردم برای حل مسائل و مشکلاتشان به ایشان روی بیاورند. شاگردان بسیاری را پرورش داد که بسیاری ازآنان منشأ خدمات علمی و اجتماعی بزرگ بوده اند از آن جمله می توان از این بزرگان یاد کرد : مرحوم ماموستا ملا رسول ناصح ( شریفی) مدرس نامی سرخه توت ، مرحوم ماموستا ملا عمادالدین مردوخی ، شهید ملا مصطفی مردوخی ، مرحوم عبدالکریم مردوخی امام جمعه سابق شهر مریوان ، ماموستا ملا توفیق قربانی ، ماموستا ملا سعید بشیری ، ماموستا ملا محمد ابطحی و ماموستا ملا صالح امجدی علی آبادی.

 

یکی دیگر از ویژگی‌های شهید فهیم اجتماعی بودن او بوده در همه مشکلات در کنار مردم و در رفع مشکلات آنان پیش قدم بود.او ملجاء مردم محروم و فصل الخطاب دعاوی آنان بوده و به همین لحاظ مردم به او دیده احترام می نگریستند. شهید در امور خیریه مشوق مردم بود و در احداث جاده، مسجد، پل، حمام و سایر امور تلاش خداپسندانه‌ای داشت.

 

ملا حیدر فهیم در حاشیه کتاب هایش یادداشت های بسیاری به یادگار نهاده است که اگر صاحب همتی آنها را استخراج و گردآوری کند خود کتابی مفید خواهد شد و سبب ترقی و پیشرفت علوم دینی خواهد گشت.

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی وقتی برای خاموش کردن چراغ انقلاب، گروهک ها به اشاره بیگانگان و اسلام ستیزان در منطقه کردستان ظهور کردند ، ملا حیدر از نخستین عالمانی بود که به مقابله آنان برخاست و با تشریح افکار پست و خداستیز آنان ، مردم را از فتنه آنان آگاه ساخت و جوانان را از افتادن به دام و دامن آنان بر حذر داشت ، بدین جهت افراد ضدانقلاب، ملا حیدر را مانع بزرگی برای رسیدن به اهداف خود شمردند ؛ او را دستگیر کردند تا با فشار و شکنجه او را وادار کنند که دست از تبلیغ علیه آنان بردارد لیکن ملا حیدر به خواست آنان تن نداد و همچنان بر اسلام و آیین محمدی تکیه کرد و آنان را نومید ساخت ، بدین سبب بود که افراد ضدانقلاب به خشم آمدند و ایشان را به شهادت رساندند.

 

شهيد والا مقام  شهيد ملا حيدر فهيم نامي آشنا در كردستان است و نه تنها قبل از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي با تكيه بر تقوا و دانش خود رودر روي رژيم طاغوت ايستاد بلكه پس از انقلاب نيز با قرار گرفتن در صف مجاهدان كردستان به مصاف انديشه ها و ايدئولوژي هاي مادي و انحرافي ايستاد تا سرانجام به دست گروهك هاي ضد انقلاب به شهادت رسيد.

 

آرزوی وصال

ملا سید اشرف حسامی از شاگردان شهید ملا حیدر فهیم که چندین سال در محضر وی کسب فیض نموده و تا زمان شهادت ارتباط خود را با استادش هیچ وقت قطع نکرده بود نقل می کرد

: شهید ملاحیدرفهیم در صحبت هایش در جمع دوستان می گفت: همواره در زندگی سه آرزو داشتم ، آرزویم این بود با لباس روحانیت وخدمت به دین مبین اسلام وشریعت محمدی )ص( را به تن داشته باشم که خداوند این توفیق را نصیبم کرده است ودومین آرزویم زیارت خانه ی خدا بود که درمیان سالی به این آرزو رسیدم و آرزوی دیگر شهادت در راه خداست و مداوم می گفت گمان نمی کنم به این آرزویم برسم ولی خدا خواست ودر سن هشتاد ویک سالگی به آرزویش دست یافت.

 

انتهای پیام/