تاریخ ارسال : دوشنبه 20 آبان 1398 / 10:03|کد خبر : 2222

خبر » مناطق یادمانی کردستان هنوز سرشار از عطر و بوی شهداست

مناطق یادمانی کردستان  هنوز سرشار از عطر و بوی شهداست

به گزارش پیشمرگ روح الله،  اردوهای راهیان نور دانش آموزی از اواسط آبانماه شروع شده است و در این میان دانش آموزان با شور و هیجان خاصی راهی مناطق یادمانی استان کردستان می شوند.

 

استان کردستان به دلیل داشتن مرزهای مشترک با کشور عراق و هم چنین چندین سال درگیری با حزب بعث عراق و گروهک های ضد انقلاب، بیش از 3.000 نقطه یادمانی دارد و در این میان هفت یادمان در این استان ساماندهی شده اند و میزبان کاروان های راهیان نور می باشد.

 

سال های نه چندان دور حماسه و ایثار در هشت سال دفاع مقدس سرشار از فداكاری های بزرگ و مجاهدت های خاموش رزمندگان سرافراز اسلام در رویارویی با گروهك های ضد انقلاب و دشمن غاصب بعثی در مناطق عملیاتی شمالغرب كشور است، مناطقی كه با تقدیم شهدای بی شمار تبدیل به قطعه ای از آسمان شده اند.

 

مناطق حماسی جبهه شمالغرب (كردستان و آذربایجان غربی) دوران دفاع مقدس سرشار از عطر و بوی خوش لحظه های وصال هستند و هنوز هم می توان لحظه به لحظه مقاومت، استقامت و مردانگی شهیدان والامقامی همچون محمود كاوه (فرمانده تیپ ویژه شهدا)،علی صیاد شیرازی (فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهداء)،ناصر كاظمی (مهتاب كردستان)،محمد بروجردی (مسیح كردستان)،مهدی زین الدین، حاج احمد متوسلیان، مصطفی چمران،ولی اله فلاحی،احمد كاظمی،امیرحسین شهرام فر، حاج حسین خرازی،عباس ورامینی، مصطفی ردانی پور و علیرضا موحد دانش را در گوشه و كنار این جبهه های حق علیه باطل دید و حضور آنان را به عنوان راست قامت انقلاب اسلامی در این مناطق حس و لمس كرد.

 

در ادامه بنا به آغاز اردوهای راهیان نور سعی شده كه با توضیحی مختصر در مورد جغرافیایی مناطق عملیاتی شمالغرب كشور گوشه ای از فداكاری ها، حماسه ها و مردانگی رزمندگان اسلام در استان كردستان به صورت مختصر و مفید روایت شود.

 

 سنندج:
سنندج مركز استان كردستان است، این شهر از شمال با دیواندره، از شرق با قروه، از جنوب با كامیاران و از غرب با سروآباد و مریوان همسایه است.
در اردیبهشت سال 1359 «باشگاه افسران» سنندج در محاصره 2 هزار نفر از نیروهای ضد انقلاب و تجزیه طلب قرار گرفت كه بعد از تحمل 22 روز اسارت و گرسنگی از سوی 40 تا 50 نفر از رزمندگان اسلام، بالاخره عملیات پاكسازی سنندج در پنج محور انجام شد و محاصره ی باشگاه افسران در هم شكست.
مزار مطهر پنج شهید و شقایق عاشق كه از شبنم اشك حضرت زهرا(س) جان گرفتند و با خون حسین (ع) در مناطق عملیاتی شلمچه(عملیات كربلای 5)، طلائیه (عملیات خیبر) و فكه(والفجر مقدماتی) جاودانه به همراه پیكر پاك و مطهر شهیدان عدنان مردوخی از پیشمرگان مسلمان كُرد و محمدرشید احمید از درجه داران ارتش جمهوری اسلامی ایران كه در تاریخ هشتم اردیبهشت 1359 براثر مقاومت دلیرانه در مقابل ضد انقلاب به شهادت رسیدند در این مكان مقدس قرار دارد.
همچنین«بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس كردستان» هم، در این مكان مستقر است.

 

جاده سنندج به مریوان:
در طول این جاده 125 كیلومتری سنندج به مریوان چند نقطه زیارتی و حماسی وجود دارد كه روستای «نگل» در 60 كیلومتری غرب سنندج، به دلیل وجود یك جلد كلام الله مجید بسیار زیبا كه با خط كوفی و تزیینات آب طلا بر روی پوست آهو نوشته شده و متعلق به صدر اسلام است، در منطقه شهره شده است.
روستای «قلعه جی» در 22 كیلومتری شهر مریوان، طی دو مرتبه در اسفند سال 66 و بهار سال 67 هدف بمباران شیمیایی دشمن بعثی قرار گرفته است.
نیروهای ضد انقلاب در پشتیبانی از دشمن بعثی در 15 كیلومتری جاده مریوان چندین مرحله به نیروهای رزمنده كمین زدند كه با فرماندهی حاج احمد متوسلیان و عثمان فرشته یكی از پیشمرگان كُرد مسلمان از سپاه مریوان این جاده آزاد شد.
سه راهی دزلی به مریوان كه یكی از مسیرهای عملیاتی لشكر محمدرسول الله(ص) و عملیات كربلای 10 می باشد به سه راهی حزب الله معروف شده است.

 

دزلی:
روستای دزلی در فاصله 29 كیلومتری شهر مریوان و 120 كیلومتری سنندج قرار دارد كه بعد از پاكسازی مریوان، ضدانقلاب پایگاه اصلی خود را به دزلی منتقل كرد.
در اواخر آذر1359، تعداد 200 نفر از نیروهای بومی و اعزامی تحت امر«حاج احمد متوسلیان»، شبانه به مواضع ضد انقلاب در این نقطه هجوم بردند و این روستا را پاكسازی كردند.
آنها با دور زدن تنگه دربند و دزلی كه از سوی ضد انقلاب تله گذاری شده بودتمامی نقاط حساس را گرفتند كه در نتیجه آن این روستا آزاد و شماری از سران حزب دمكرات كشته شدند.
مقام معظم رهبری در هفتم اردیبهشت 1360 به همراه گروهی عازم این روستا شدند؛ به محض خروج ایشان از روستا به واسطه ی گزارش جاسوسان، دزلی آماج بمباران هوایی عراق قرار گرفت و افراد زیادی در این واقعه به شهادت رسیدند. برای گرامیداشت یاد شهدای دزلی و حضور مقام معظم رهبری در این روستا، یادمانی احداث گردیده است.

 

دالانی و ته ته


دالانی ارتفاعاتی مرزی در 35 كیلومتری جنوب مریوان و 6 كیلومتری جنوب غربی روستای دزلی است. نزدیكترین شهرعراق به این ناحیه یعنی شهر خرمال و سید صادق عراق در 10 كیلومتری این ارتفاعات واقع شده است.
این منطقه در تاریخ 6 دی 1359 به همت نیروهای ارتش، سپاه و پیشمرگان مسلمان كُرد از دست ضد انقلاب خارج شد.
«ته ته» یكی از پیچیده ترین ارتفاعات مرزی است كه با همت شهید « حسینعلی قجه ای» در شرایط سخت زمستان از دست ضد انقلاب آزاد شد.
ارتفاعات دالانی و ته ته یكی از محورهای مهم عملیات های «والفجر 10» و «محمد رسول الله (ص)» بود.

 

مریوان:
منطقه مریوان مركز شهرستانی مریوان درغرب استان كردستان است. این شهر از شمال و غرب با عراق و از جنوب با شهر سروآباد ایران همسایه است.
مردم مسلمان كُرد مریوان از همان اول انقلاب به دفاع از انقلاب اسلامی پرداختند و در حادثه 23 تیر 1358 در حمله ضد انقلاب به سپاه مریوان 8 تن از آنان به شهادت رسیدند.
مریوان در تاریخ سوم تیر 1359 با حضور حاج احمد متوسلیان و نیروهای سپاه مریوان و پیشمرگان كُرد مسلمان از حضور ضد انقلاب پاكسازی شد.
دریاچه زریوار در فاصله 3 كیلومتری غرب این شهر قرار دارد كه در سمت شرقی آن و در نزدیگی سنگرهای رزمندگان اسلام مزار مطهر چهار شهید گمنام دفاع مقدس از اماكن زیارتی زائران جبهه های شمالغرب است.
مریوان 119 بار بمباران و 517 بار گلوله باران شد كه تعداد 700 نفر از مردم مسلمان كُرد به شهادت رسیدند.

 

 والفجر 4
در نوار مرزی مریوان در شمال و شمالغربی این شهر، دره شیلر كه یكی از مناطق مهم مرزی می باشد قرار دارد.
عملیات والفجر 4 از دو محور بانه و مریوان برای آزادسازی این مكان از سوی یگان های مانوری سپاه لشكر 8 نجف اشرف و عاشورا با فرماندهی شهید حاج احمد كاظمی و لشكر امام حسین(ع) و كربلا با فرماندهی شهید حاج حسین خرازی در سال 62 انجام پذیرفت كه این مكان آزاد شد و در ادامه عملیات لشكر 27 حضرت رسول(ص) تا ارتفاعات كانی مانگا پیش روی كرده و تلفات و خسارات سنگینی را به ارتش بعثی صدام وارد كرد.
در این عملیات تعدادی از فرماندهان لشكر 27 محمدرسول الله(ص) عباس ورامینی(رئیس ستاد) اكبر حاجی پور(فرمانده تیپ عمار)، مهدی خندان(معاون تیپ عمار)، علی اصغررنجبران(معاون تیپ سوم ابوذر)، ابراهیم علی معصومی(فرمانده گردان كمیل) و مجید زادبود(جانشین اطلاعات) به شهادت رسیدند و زمینه برای سلسله عملیات بعدی فراهم شد.
عملیات والفجر در زمانی انجام شد كه در محورهای جنوبی امكان عملیات وجود نداشت و این امر باعث انهدام یگان های عمده ای از ارتش عراق شد.

 

 قوچ سلطان:
ارتفاعات قوچ سلطان بر روی شهر پنجوین عراق و شهر مریوان ایران دید و تیر مناسبی دارد.
این منطقه در سال 1359 توسط ارتش بعثی صدام اشغال و از سوی نیروهای حاج احمد متوسلیان و شهید عبادت با انجام چندین مرحله عملیات انجام شد كه در اوایل سال 1360 طی یك عملیات متهورانه از دشمن بعثی پس گرفته شد و سرگرد رسول عبادت فرمانده تیپ ارتش جمهوری اسلامی ایران به شهادت رسید.
از مسیر منطقه قوچ سلطان عملیات های والفجر 4 و والفجر 9 و بیت المقدس 5 انجام گرفت.

 

بانه:
بانه شهرستانی در شمال غربی استان كردستان است، این شهر از شمال شرق با شهر سقز، از شمال غرب با شهر سردشت و در غرب با شهرهای استان سلیمانیه عراق از جمله «ماووت» همسایه است.
این شهرستان از جنوب (دره شیلر) با كشور عراق هم مرز است و دارای حدود 73 كیلومتر مرز با این كشور می باشد.
این شهر پس از سیاست های غلط هیات حسن نیت در اواخر سال 1358 از نیروهای سپاه تخلیه شد و به تسلط ضد انقلاب در آمد و پادگان بانه در محاصره ضد انقلاب قرار گرفت كه از فروردین سال 1359 نیروهای ارتش و سپاه كه در این پادگان بودند جوانمردانه مقاومت كردند.
بعد از آزاد سازی جاده سقز به بانه، شهر بانه نیز توسط یك گروه رزمی از ارتش و سپاه به فرماندهی شهید ان صیاد شیرازی و شهید محمد بروجردی در تاریخ 6 خرداد 1359 از دست و حضور ضد انقلاب آزاد و پاكسازی شد.

 

بمباران 15 خرداد:


در 15 خرداد سال 1363، مردم بانه به همراه تعدادی از رزمندگان اسلام، بعد از برگزاری راهپیمایی به مناسبت سالگرد 15 خرداد سال 1342، در پارك شهر آن روز و «پارك 15 خرداد» امروز بانه، اجتماع كرده بودند؛ مراسم به نیمه نرسیده بود كه بمباران دشمن شروع شد.
در پی این جنایت وحشتناك نزدیك به 590 نفراز شهروندان بانه و رزمندگان حاضر در راهپیمایی، شهید و حدود 400 نفر مجروح شدند.
بانه در طول جنگ تحمیلی حدود 77 بار بمباران شد و تعداد زیادی از مردم بی دفاع این شهر به شهادت رسیدند.

 

شهدای غریب سیرانبند:


سیرانبند نام روستایی مرزی در 24 كیلومتری جنوب شرقی بانه است كه در آن شهدای غریب و گمنام سیران بند همچون عقیق سرخ و زیبا خودنمایی می كند.
یادمانی زیبا و تاثیر گذار كه در وردی آن این جمله كه اینجا قدمگاه شهیدان است، با وضو وارد شوید چشم هر بازدید كننده ای را خیره كرده و جایگاه و قداست این یادمان حماسی را به آنان گوش زد می كند.
با دقت به فضا سازی پیرامونی این یادمان دفاع مقدس از سوی زائران بر در و دیوار این یادمان این جمله كه شهادت یك كلام بی بدیل است، شهادت عشق را تنها دلیل است را می توان مشاهده كرد.
در قسمت پایینی این یادمان كه در ارتفاع نسبتا' بلندی از سطح زمین قرار دارد، چشمه ای با آبی زلال، خنك و گوارا كه از كوه های بالای این یادمان جاری است كام تشنه هر زائری را خنك و گوارا می كند.


روایت این یادمان، قصه عشق، ارادت و اسارت است، روایان حاضر در این یادمان داستان این مكان مقدس و روحانی را اینگونه روایت می كنند: گروهك های ضد انقلاب كه 10 نفر از رزمندگان اسلام را به اسارت گرفته بودند و قصد داشتند آنها را از مرز این روستا عبور دهند؛ در هنگام گذر از مرز به دلایلی نا معلوم از ادامه راه باز ماندند و اسرا را در نزدیكی همین روستا به شهادت رساندند.


شهدای كه با نظاره به اسامی آنان خواهی فهمید كه آنان از پیشمرگان كُرد مسلمان و پاسداران انقلاب اسلامی به اسامی سید توفیق حسینی، محمد صالح احمدی، اقبال سعیدی، شكور اقبال سعیدی، عطاء الله حسینی، اسعد رضایی، محمود احمدی، فرهاد عباسی، هوشنگ گشكی، احمد كلاطیبه و حاج قاسم نصرالهی هستند كه مزار این شهدای غریب، در سیرانبند، از جمله نقاط زیارتی مناطق عملیاتی شمالغرب كشور است.
این یادمان در مجاورت دره شیلر و منطقه مرزی گرمه پنجوین عراق و در 24 كیلومتری جنوب شرقی بانه قرار گرفته است.

 

بوالحسن:
بوالحسن نام روستایی در 27 كیلومتری غرب شهر بانه و 12 كیلومتری رودخانه ی مرزی چومان است. این منطقه در سال 1362 توسط تیپ قدس سپاه و پیشمرگان كُرد از لوث وجود ضد انقلاب پاكسازی شد و نیروهای ارتش در این منطقه استقرار یافتند.
این مسیر یكی از محورهای اصلی عملیات «كربلای 10» بوده است.
در اغلب عملیات های برون مرزی انجام گرفته در ارتفاعات ماووت عراق (نصر4 و8 - بیت المقدس2 و3)، رزمندگان اسلام با عبور از این ناحیه و گذر از رودخانه «چومان»، توانستند به نقاط هدف خود، دسترسی پیدا كنند.
گذر از این مناطق صعب العبور و رودخانه چومان، فقط به اراده خداوندی و به واسطه حضور توانمند عزیزان جهاد سازندگی(با ساخت پل و جاده) میسر بود.
برای بازگشایی جاده مرزی بانه تا سردشت چهار مرحله اقدام شد و در سال 62 در عملیات بعثت توسط سپاه و ارتش بوقوع پیوست كه امیرحسین شهرام فر فرمانده دلاور ارتش در سه راهی زوار به شهادت رسید.

 

دارساوین:


دارساوین نام روستایی در 22 كیلومتری شهر سردشت (در جاده بانه به سردشت)؛ در مرز استان های كردستان و آذربایجان غربی است.
این منطقه به خاطر موقعیت خاص اقلیمی و جغرافیایی خود، محل بسیار مناسبی برای كمین عناصر ضد انقلاب بود به طوری كه در این روستا 52 نفر از پاسداران انقلاب اسلامی در سال 1358 و همچنین برادران شهید، زین الدین در سال 63، در همین مكان گرفتار كمین ضد انقلاب شده و به فیض شهادت نائل آمدند.
در این همین نقطه ستون نظامی شهید صیاد شیرازی كه برای پاكسازی جاده بانه به سردشت به این منطقه گسیل شده بود، برای چندمین بار گرفتار كمین ضد انقلاب شد و در نهایت عملیات با پیروزی رزمندگان اسلام به پایان رسید.
در سال 1359 ضد انقلاب باتمام توان و پشتیبانی رژیم بعثی صدام در جاده بانه به سردشت با نیروهای خودی درگیر شد كه پس از 30 شبانه روز نبرد سنگین توسط یگان های سپاه و ارتش این مسیر پاكسازی شد.

 

 

سقز:

 

شهر سقز در 187 كیلومتری شمالغربی سنندج و در مسیر اصلی سنندج به ارومیه قرار دارد.
این شهر سه استان مرزی را به هم متصل می كند و از حساسیت بالایی برخوردار است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گروه های ضدانقلاب دمكرات و كومله با فضای بوجود آمده به مراكز ژاندارمری و شهربانی حمله كردند، آنرا به سقوط كشاندند و مردم مسلمان را تحت فشار قرار دادند.
در انتخابات جمهوری اسلامی به رغم رای گیری مردم، ضد انقلاب صندوق های رأی را به آتش كشیدند و شهر را در اختیار خود درآوردند.
پس از فرمان امام(ره)برای تعقیب ضدانقلاب، نیروهای كمكی سپاه و ارتش در جهت جلوگیری از سقوط پادگان ارتش در پل ورودی شهر درگیر شدند و بیش از 50 نفر از نیروهای سپاه به شهادت رسیدند و شهر از اشغال گروهها خارج شد.

 


پس از دو ماه با روند حركت هیات حسن نیت، شهر به دست ضد انقلاب افتاد كه تا خرداد 1359 آنها تسلط داشتند و دوباره با درگیری شدیدی شهر آزاد شد و نیروهای سپاه در شهر و نیروهای ارتش در پادگان مستقر شدند.


در جریان درگیری سال 1358 فرمانده تیپ ارتش سرهنگ فراشاهی به شهادت رسید و در سال های 61تا 68به دلیل اهمیت استراتژیك شهر سقز و روستا های اطراف، فرماندهان سپاه این شهر، شهید حسینی، شهید مصطفی طیاره فرماندهان عملیاتی سپاه سقز، شهید حاج محسن زهتاب(محور سلامت)و شهید مهدی نمازی زاده(محور سقز- پوكان) و شهید سید منصور بیانیان (روستای آیچی)به شهادت رسیدند.
ضدانقلاب مرتكب جنایاتی از جمله شهادت مریم امین پور همسر پیشمرگ مسلمان كُرد و فرزند خردسال امام جمعه موقت سقز شد.
در اثر تلاش رزمندگان اسلام در شهر سقز با همكاری پیشمرگان مسلمان كرد به مرور زمان امنیت افزایش یافت و شهدای گرانقدری تقدیم انقلاب كردند.

 

 شهید محمد بروجردی:
شهید محمد بروجردی از پایه گذاران اصلی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود كه با شروع غائله كردستان، گویی سرنوشت فرزند رشید خطه بروجرد، در عرصه ای دیگر رقم خورد؛ عرصه ای كه در آن، از یك سو نبرد با چریك های فدایی و كوموله و حزب دموكرات و دیگر تجزیه طلبان بود و از سویی دیگر، خیانت عناصر دولت بنی صدر و كارشكنی هایی كه هر انسانی از ادامه كار مأیوس می كرد.


او به قدری تلاش و مبارزه كرد و از جان مایه گذاشت كه به بالاترین مقام دست یافت. این مقام، نه فرماندهی سپاه غرب و نه جانشینی قرارگاه حمزه سیدالشهداء و نه پایه گذاری تیپ شهدا بود؛ بلكه والاترین مقام را مردم مظلوم و زجر كشیده دیار كردستان به او دادند و آن، لقب (مسیح كردستان) بود.
محمد بروجردی در اول خرداد 1362 وقتی برای استقرار تیپ ویژه شهدا راهی مهاباد بود، در ساعت دوازده ظهر بر اثر انفجار مین در یكی از جاده های فرعی جاده مهاباد به نقده به شهادت رسید.
او در راه اندازی و سازماندهی پیشمرگان مسلمان كُرد نقش اساسی ایفا و در جهت امنیت منطقه در ابعاد مختلف تلاش كرد. توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی سرلوحه فعالیت های این شهید بزرگوار بود.

 

انتهای پیام/