تاریخ ارسال : شنبه 9 آذر 1398 / 08:32|کد خبر : 2261

خبر » اینجا مریوان شهر هزار شهید /مردم مرزدار کردستان حامی اقتدار و امنیت

اینجا مریوان شهر هزار شهید /مردم مرزدار کردستان حامی اقتدار و امنیت

یکی از زیباترین و خیره کننده ترین مناطق غرب ایران و استان همیشه زیبا و سربلند کردستان، شهرستان مریوان است. به گزارش پیشمرگ روح الله،

 

این شهرستان در ۱۳۰ کیلومتری شهرستان سنندج قرار گرفته است و دقیقا در مرز کشور عراق و ایران است.

 

از سنندج تا مریوان راه طولانی ای نیست، اما از آنجا که یکی از پر پیچ و خم ترین جاده های کشور، همین جاده است، دو سه ساعتی طول می کشد تا آن را طی کنی. جاده ای زیبا که مشابه آن را در جاده های شمال دیده ای و هر چه به مریوان نزدیک تر می شوی بر زیبایی آن افزوده می شود. درخت های به هم پیچیده ای که همه سطح آن کوه های بلند را فرا گرفته اند و آن گاه که تو از جاده به آن ارتفاعات می نگری تازه می فهمی که پاکسازی آن مناطق صعب العبور عجب کار سختی بوده است.

 

 

در میانه راه، روستای زیبا و تاریخی «نوگِل» قرار دارد که حسب ادعا، قرآنی با قدمت تاریخی بیش از هزار سال را در مسجد جامع خود جای داده و اینک گردشگرانی را به خود جذب کرده است.

 

پیروزی انقلاب اسلامی در مریوان

 

مردم کردستان همزمان و هم گام با مردم سراسر کشور، علیه رژیم ستم شاهی به پا خواستند و اقشار و گروه های مختلف مردم با حضور در صحنه های مبارزه، پیوند و هم بستگی خود را با مردم ایران و نهضت اسلامی به اثبات رساندند.

 

حادثه 23 تیرماه سال 1358 مریوان

 

مردم مریوان در طول دوران مبارزه برعلیه رژیم پهلوی همگام بامردم سایر نقاط کشور مردم مریوان در طول دوران مبارزه برعلیه رژیم پهلوی همگام بامردم سایر نقاط کشور تطاهرات کرده بودند؛  آنان هنوز شیرینی و حلاوت پیروزی انقلاب را نچشیده بودند که گرفتار گروهک های ضدانقلاب شدند. گروهک ضدانقلاب دمکرات به عنوان مسئول اصلی حادثه 23 تیرماه مریوان به دنبال ایجاد رعب و وحشت در بین نیروهای وابسته به انقلاب بودند.

  

بعد از پيروزي انقلاب اسلامي مريوان از نخستين شهرهاي كردستان بود كه با تكيه بر نيروهاي بومي و با هدف دفاع از انقلاب و اسلام در دو جبهه پيچيده و سخت با دشمنان نبرد كرد.

 

 

اوایل تابستان 1358 عده ای از افراد مسلمان مریوان از جمله شهیدان عبدالله طرطوسی، دارا کهنه پوشی، محمد صالح رشیدی، حسین پیر خزرانی، حسین حیدری، رشید نادری(عبدالله بدخشانی)، اقبال خضری، محمد ناهیدی، سید محمد کهنه پوشی و... اقدام به تأسیس دفتر سپاه در مریوان نمودند. هر چند تعدادشان بسیار کم بود، اما فعالیتشان بسیار گسترده بود و در زمانی کوتاه عرصه را بر گروهک ها تنگ کردند.

 

 

درگیری نابرابری بین صدها مهاجم و تعداد محدودی پاسدار بومی(25 نفر) درگرفت. گروهک ها که از قبل برای تصرف دفتر سپاه نقشه کشیده بودند، پس از به شهادت رساندن تعدادی از پاسداران، دفتر سپاه را اشغال کردند.

 

طبق گفته برخی شاهدان، مهاجمان در حمله به دفتر سپاه بهترین فرزندان ملت مسلمان کرد را به سبوعانه ترین شکل ممکن به شهادت رساندند.

 

 

شهداي 23 تيرماه سال 58 مريوان در همان اوايل انقلاب اسلامي مخلصانه و شجاعانه فرمان بنيان‌گذار انقلاب اسلامي را لبيك گفتند و براي حفظ ارزش‌هاي اسلام و انقلاب اسلامي جان خود را فدا كردند. در چنين روزي هشت نفر از پيشمرگان مسلمان كرد اين شهرستان در درگيري با عوامل ضد انقلاب به شهادت رسيدند.

 

مریوان در دوران دفاع مقدس

 

استان کردستان نیز در دوران دفاع مقدس ۳۵۶ بار مورد بمباران رژیم بعثی عراق قرار گرفت و در اثر تجاوز رژیم بعثی به خاک میهن در این استان طی جنگ تحمیلی ۲۶ هزار شهید تقدیم نظام جمهوری اسلامی شدند که پنج هزار و ۴۰۰ تن از آنان بومی کردستان هستند و حدود ۲۰ هزار و ۶۰۰ تن از آنان به عنوان شهدای مهاجر از سایر نقاط ایران شناخته می‌شوند.

 

 

مردم مریوان با تقدیم هزار و 74 شهید در صف مقدم شهرهای استان کردستان برای مبارزه با گروه های ضدانقلاب و مقابله با تهاجم ارتش عراق قرار داشتند. این شهر در دوران جنگ 119 بار هدف خملات هوایی عراق قرار گرفت که در این حملات 310 نفر شهید و هزار و 278 نفر مجروح شدند.

 

 

در ابتدای ورودی شهر مریوان با تابلوی یادمان شهدای والفجر4 و سردری که باید از زیر آن عبور کنی مواجه می شوی و از همان ابتدا متوجه خواهی شد که با شهری پر از خاطرات ایثار و فداکاری مواجه شده ای. کمی جلوتر و در محلی بزرگ، گلزار شهدای شهر مریوان قرار دارد که تعدادی از شهدای سال های مختلف این منطقه را در خود جای داده است.

 

وجب به وجب این منطقه، خاطراتی از ایثار و شهادت است  که جا داشت در ابتدای این شهر نیز تابلوی ورودی خرمشهر نصب شود که: با وضو وارد شوید.

 

میدان 23 فروردین، یادآور شهدای مظلوم سپاه در حمله ضدانقلاب است. مرکز شهر، میدانی قرار دارد که عنوان «میدان شهید فهمیده» را به خود گرفته است. در قسمتی از شهر، روبه روی بیمارستانی که به بیمارستان «الله اکبر» معروف است بر روی تابلویی بزرگ، عکسی از رهبر معظم انقلاب قرار دارد که سر مجروحی را بر بالین گرفته اند.

 

بعد از درفول  یکی از شهرهای دارای بیشترین بمباران دوران جنگ تحمیلی در کشور شهر مریوان بود.

 

چندین عملیات بزرگ دوران دفاع مقدس از جمله والفجر 4، والفجر 9، ولفجر 10، و عملیات محمد رسول الله در شهر هزار شهید شهر مریوان انجام شد.

 

 

با گذشت 40 سال همچنان شهدا ماندگار هستند و همچنان با اقتدار و عظمت از آنها یاد می شود؛ شهیدان ما برای خدا و بخاطر تحقق عدالت و آرمانها و ارزش های والای انسانی و الهی از هستی خود دست کشیده اند و هدفی غیر از خدای متعال نداشته اند.

 

 

مردم غیور و شرافتمند و با فرهنگ مریوان در طول چهل سال از انقلاب اسلامی همواره ثابت کرده اند در خدمت اسلام، نظام و انقلاب هستند و خواهند بود.

 

در نقطه صفر مرزی ایران، مریوان سر افراز از زن و مرد، پیر و جوان علیرغم اینکه گرفتاری و مشکل اقتصادی و توطئه های متعددی بر علیه این ملت شده است، همواره آماده اند چون نظام، امام و رهبرشان را دوست دارند.

 اکنون بعد از پشت سر گذاشتن تمام توطئه های دشمنان از جمله جنگ هشت ساله و اکنون نیز تحریم های ظالمانه چهل ساله ، با وحدت و یکپارچگی بار دیگر توطئه های آمریکا علیه ایران شکست خواهد خورد.

 

 

مردم مرزدار و همیشه در صحنه استان کردستان و شهرستان مریوان همواره حامی اقتدار، عزت و امنیت در طول تاریخ انقلاب بوده‌ و همواره ثابت کرده‌اند که  اجازه نمی‌دهند امنیت و آرامش آنها مورد تعدی وابستگان به استکبار قرار بگیرد.

 

 

انتهای پیام/