تاریخ ارسال : دوشنبه 11 آذر 1398 / 09:23|کد خبر : 2266

خبر » شهیدی که ضدانقلاب سه بار وی را مورد سوءقصد قرار داد

شهیدی که ضدانقلاب سه بار وی را مورد سوءقصد قرار داد

به گزارش پیشمرگ روح الله، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات تروریستی در کشورمان آغاز شد، نخستین اقدام تروریستی بعد از انقلاب اسلامی در روز ۲۲ بهمن ماه سال ۵۷ در سنندج به وقوع پیوست.

 

مردم کردستان زخم های عمیقی از حوادث تروریستی برداشتند،بعد از تهران، بیشترین هدف های تروریستی در کردستان بود، بازماندگان شهدای ترور اسناد زنده جنایت های تروریستی هستند.

 

 استان کردستان شرایط خاص خود را دارد و به تعبیر مقام معظم رهبری در سفر تاریخی خود به کردستان در سال 88، «شهدای کردستان غریبانه‌تر و مظلومانه‌تر از شهدای دیگر استان ها به شهادت رسیده اند» و یکی از مصادیق بارز این مظلومیت و غربت شهدای ترور هستند که در دفاع از ملت و مبارزه با تروریست به شهادت رسیدند.

 

از ۲۲ تا ۲۹ بهمن ماه سال ۵۷، در مجموع ۱۱ اقدام تروریستی در کردستان انجام شد و از ۵ هزار و ۴۰۰ شهید این استان یک هزار و ۸۷۰ نفر در عملیات تروریستی یا در مبارزه با تروریسم به شهادت رسیدند.

 

یشترین آمار اقدامات تروریستی بعد از تهران مربوط به کردستان بود؛ حدود ۴۰ تن از علمای اهل سنت استان، ۵۰ کارمند، ۲۰ زن خانه‌دار، ۱۰۰ نفر کارگر،۲۰ نفر کودک، ۷۰ نفر معلم و دانشجو و دانش آموز و ۱۷۰ نفر از اصناف و اقشار مختلف در کردستان در عملیات تروریستی گروهک‌های ضد انقلاب به شهادت رسیدند.

مسعود غمیان یکی از این شدای ترور است.

 

مسعود فرزند محمد صالح متولد پنجم آبان ماه سال 1318، در شهرستان سنندج،  تا پایان کلاس ششم نظام قدیم به تحصیل ادامه داد. وی در کنار فراگیری علوم جدید به آموختن علوم دینی نیز همت گماشت و آن را نیک آموخت.

 

 مسعود غمیان پس از ترک تحصیل وارد بازار کار شد و در کنار پدر که از تجار بنام شهر بود مشغول به کار شد. وی به دیانت، تقوا، حسن سلوک و دستگیری از نیازمدان، مشهور بود و مردم برای حل مشکلاتشان به وی مراجعه می کردند. مسعود به خاطر ویژگی های شخصیتی اش دیری نپایید که به یکی از معتمدین شهر تبدیل شد.

 

وی در سال 1342 با افکار و اندیشه های بلند امام راحل آشنا گردید و از همان زمان بنیان فکرش را بر اساس اوامر پیر و مرادش خمینی کبیر، جهت داد و به دلیل انجام فعالیت های سیاسی بارها زندانی و شکنجه شد.

 

حاج مسعود غمیان به منظور عمق بخشیدن به باورها و اندیشه های سیاسی خود، سفرهای به خارج از کشور، ازجمله لبنان داشت و در آنجا با بزرگانی همانند شهید چمران و شهید منتظری آشنا شد و همکاری اش را با آن ها آغاز کرد.

 

وی در خیزش عمومی  مردم مسلمان ایران در سال 1357 جزو پیشقراولان این حرکت در سنندج بود و در این راه زحمات زیادی را متحمل شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی جزو اولین کسانی بود که کمیته انقلاب اسلامی را در شهر سنندج ایجاد کرد و به دفاع از انقلاب اسلامی پرداخت.

 

 با ورود گروهک ها به شهر سنندج، در برابر آن ها موضع گرفت و در یک نبرد عقیدتی و فرهنگی، افکار و اندیشه های ضد انقلاب را به چالش کشاند.

حاج مسعود به دلیل اذیت و آزار ضد انقلاب به کرمانشاه هجرت کرد.

 

ایشان در اوایل اردیبهشت 1359 قبل از پاکسازی شهر سنندج به عضویت سپاه پاسداران درآمد و دوشادوش دیگر برادران مهاجر و انصار خود به صورت شبانه روزی به دفاع از آرمان های انقلاب مشغول شد.

 

شهید غمیان چندین بار مورد حمله تروریستی گروهکهای ضد انقلاب قرار گرفت و ۳ بار مجروح گردید و در نهایت با ۶۰% جانبازی به علت مشکلات جسمی در خردادماه ۱۳۶۹ در حالی که پس از انجام فریضه نماز جمعه به منزل بازمی گشت ناجوانمردانه در حمله گروهکهای ضد انقلاب در مقابل درب منزل خود شربت گوارای شهادت را نوشید.

 

جای من مشخص است

 

حاج مسعود همیشه در روزهای دوشنبه و پنج شنبه  به زیارت مزار شهدا در بهشت محمدی می رفت. دو روز قبل از شهادتش همراه دوستش حاج شکرالله علیشاهی به گلزار شهدا رفته بود. پس از قرائت فاتحه دوستش خطاب به وی می گوید: حاج مسعود، این مزارها و این قبرهای آماده را نگاه کن، خدا می داند کی و کدام قبر نصیب ما می شود.

 

حاج مسعود به گوشه ای از گلزار شهدا نگاه می کند و می گوید: دوست عزیز نمی دانم کجا نصیب شما می شود، اما آن جا( به جایی که اشاره می کند) نصیب من خواهد شد لذا جای من مشخص است.

 

 دو روز بعد که حاجی به شهادت می رسد دقیقأ در همان نقطه ای که اشاره کرده بوده به خاک سپرده می شود.

 

همسرم به آرزوی دیرینه خود رسید

به گفته همسر شهید مسعود غمیان؛ همسرم جلوی در خودمان و جلوی چشم پسر 4 ساله‌ و دختر 6 ساله‌ام ترور و به شهادت رسید و  در راه خدا، دین و انقلاب جان خود را تقدیم کرد و به آرزوی دیرینه خود نیز رسید،

 

روحشان شاد و راهشان بردوام باد.

 

 

انتهای پیام/