تاریخ ارسال : شنبه 21 دی 1398 / 11:05|کد خبر : 2362

خبر » "راسخون جهاد و شهادت" وخاطرات شهدای سازمان پیشمرگان مسلمان کرد

"راسخون جهاد و شهادت"  وخاطرات شهدای سازمان پیشمرگان مسلمان کرد

به گزارش پیشمرگ روح الله،  کتاب "راسخون جهاد و شهادت" در دو جلد به معرفی زندگی نامه و خاطرات شهدای سازمان پیشمرگان مسلمان کرد شهرستانهای سقز  و بانه پرداخته است.

 

 

روزهای شیرین در تاریخ تمام ملت ها جز با فداکاری و ایثار به دست نیامده است.ایران اسلامی نیز از جمله این ملت هاست که سالهای سال زیر چکمه های طاغوت و استبداد شاهنشاهی زندگی شرافت مندانه را به کام مردم تلخ کرده بود اما با روی کار آمدن حق و با ایثار و از خودگذشتگی مردمانی بیدار عرصه بر باطل تنگ شد و در نهایت به هزیمتشان انجامید.

 

 

کتاب راسخون جهاد و شهادت گنجینه ای است ارزشمند که به سبکی متبحرانه و با اقتباس از پرونده های فرهنگی شهدا در معاونت فرهنگی و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران کردستان ، زندگینامه و خاطرات (84 تن از شهدای شهرستان سقز و115 تن از شهدای شهرستان بانه) در اختیار خواننده قرار گرفته است.

 

 

نویسنده در مقدمه این دو کتاب به جایگاه رفیع شهدا در نزد پرودگار سبحان با استناد به آیه کریمه169 سوره آل عمران (ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون) اشاره می کند که همانا شهدا را مرده مپندارید بلکه آنان زنده اند و نزد پرورگارشان روزی داده می شوند.

 

 

آری شهدای خطه کردستان شهدایی بودند که مردانه در برابر گروهک های ضد اسلام و انقلاب سینه سپر کردند و غریبانه و مظلومانه به شهادت رسیدند و با خون سرخشان نهال نوپای انقلاب اسلامی را آبیاری کردند.

 

 

 وقتی که از امنیت پایدار در ایران اسلامی سخن به میان می آید، ناخودآگاه نام مردان و زنانی در اذهان تداعی می شود که در استان کردستان در عرصه ایثار و فداکاری پیشگام شدند و بی گمان در این میان پیشمرگان مسلمان کرد و خانواده های آن ها از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند. پیشمرگانی که با اهداء جان و مالشان با خدای خود معامله کردند، زخم زبان ها شنیدند و اهل و عیالشان را به گروگان گرفتند، اما لحظه ای از یاری انقلاب اسلامی دست برنداشتند.

 

 

شهرستان های سقز و بانه از جمله شهرهای مرزی ایران بود که بیشتر از هر جای دیگری با عوامل استکبار بودند. این دو شهر از جمله خطوط قرمزی بودند که  ضد انقلاب آنجا را نا امن کرده بود، اما دلاور مردان سازمان پیشمرگان مسلمان کرد در این دو شهر به خوبی درخشیدند و همه و همه در کنار یکدیگر و دوشادوش هم جنگیدند و یکی پس از دیگری عاشقانه جام شهادت را در سر کشیدند تا امنیت و اقتدار امروز را برای ما به ارمغان بیاورند. امنیتی که ثمره درختی است که شهدا با خونشان آبیاری کردند.

 

 

در مظلومیت شهدای سازمان پیشمرگان مسلمان کرد شهرستان های سقز و بانه همین بیان کافی است که پیکر پاک شهدای این سازمان بعد از شهادت در ساختمانهای اداری و مراکز نظامی به خاک سپرده می شد چراکه در آن روزها با توجه به شرایط بحرانی جنگ و درگیری امکان دفن پیکر شهدا در قبرستان های عمومی و گلزار شهدا را نمی داد و پیکر مطهر شهدا پس از ماه ها با نبش قبر به گلزار شهدا و یا زادگاه شهدا منتقل می شد.

 

 

کتاب راسخون جهاد و شهادت(در دو جلد)  به قلم محمد سلیمانی توسط انتشارات فاتحان به چاپ رسیده است که جلد اول آن با عنوان راسخون جهاد و شهادت به زندگی نامه شهدای پیشمرگان مسلمان کرد بانه در 240 صفحه و جلد دوم با عنوان راسخون جهاد و شهادت به زندگی نامه شهدای پیشمرگان مسلمان کرد سقز در 256 صفحه پرداخته است و در قطع رقعی است.

 

 

علاقه مندان می توانند جهت تهیه این کتاب به مرکز حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سپاه بیت المقدس کردستان و یا اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران کردستان مراجعه کنند.

 

 

 قابل ذکر است که کتاب "راسخون جهاد و شهادت"با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان بسیج مستضعفین در اجلاسیه نهایی کنگره پیشمرگان مسلمان کُرد در اردیبهشت ماه سال 1394رونمایی شد.

 

 

انتهای پیام/