تاریخ ارسال : یکشنبه 20 بهمن 1398 / 10:03|کد خبر : 2440

خبر » تظاهرات های منسجم مردم کردستان علیه حکومت پهلوی

تظاهرات های منسجم مردم کردستان علیه حکومت پهلوی

به گزارش پیشمرگ روح الله،  کردستان تداعی کننده وقایعی است که در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در این نقطه از ایران اسلامی روی داده است. تاریخ کردستان برگ های زرین فراوانی را در شیرازه افتخارات خود نهفته دارد که نشأت گرفته از رشادت، شهامت، ایثار و از خودگذشتگی مردم این خطه از ایران اسلامی است.

 

 

مردم کردستان همزمان با مردم سراسر ایران اسلامی، علیه حکومت پهلوی قیام کردند و پیوند و همبستگی خود را با نهضت اسلامی و مردم به پاخاسته ایران اسلامی به اثبات رساندند. هسته اولیه مبارزه با رژیم پهلوی از سال 1355 در کردستان شکل جدی تری به خود گرفت و تعدادی از جوانان انقلابی که بعدها مسئولیت کمیته انقلاب اسلامی و سازمان پیشمرگان مسلمان کرد را عهده دار شدند، نسبت به توزیع اعلامیه و نوارهای کاست امام خمینی(ره) در سطح شهرها و روستاهای استان کردستان اقدام می کردند.

 

 

 

مردم کردستان در ماه های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی همگام با مردم سراسر کشور با شرکت در راهپیمایی ها و تظارهات های مردمی شعار انقلاب اسلامی را سر می دادند. نقطه اوج و شکوه تظاهرات مردم کردستان، برپایی نماز جماعت در خیابان های سطح شهر بوده است؛ به طوریکه به خاطر ازدحام جمعیت و فشار مردم انقلابی، نیروهای شهربانی و ژاندارمری عملاً از صحنه کنار می رفتند.

 

 

 

در روز نهم آبان ماه سال 1357 بالغ بر 50 هزار نفر که از روستاهای دور و نزدیک خود را به شهر سنندج رسانده بودند در تظاهرات ضد رژیم پهلوی شرکت کردند و صحنه های زیبایی از خروش انقلابی مردم کردستان علیه حکومت ستم شاهی را به نمایش در آرودند.

 

 

مسجد امین واقع در خیابان شهدای سنندج، نقطه آغاز حرکت های انقلابی مردم سنندج به حساب می آمد. در واقع مردم حرکت خود را از این مسجد آغاز می کردند و با سر دادن شعارهای انقلابی به طرف میدان آزادی حرکت می کردند و با برپایی نماز جماعت در این نقطه مراسم را به اتمام می رساندند و روز بعد دوباره همین حرکت تکرار می شد.

 

 

در این میان نقش برجسته و حساس علما و روحانیون استان کردستان در روشنگری و هم چنین انسجام بخشی به تظاهرات مردمی علیه حکومت پهلوی غیر قابل انکار است. علما و روحانیون استان به خاطر داشتن ارتباط با روحانیون انقلابی شهر قم و هم چنین آگاهی از اوضاع و شرایط کشور، به افشاگری بر علیه حکومت ستم شاهی می پرداختند و همین امر باعث زنده شدن روحیه عدالت خواهی در مردم کردستان می شد.

 

 

هم چنین با توجه به روحیه دینی مردم استان کردستان، حضور ماموستاها و علما در هدایت و راهبری مردم دارای نقش پر رنگی بوده است. اولین شهید استان کردستان ماموستای شهید ملا محمد رشید علومی می باشد که سال ها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و در راه مبارزه با رژیم ستم شاهی توسط جلادان ساواک به شهادت رسید.

 

 

امام خمینی در پیامی تاریخی در روز چهاردهم آبان ماه سال 1357 خطاب به مردم کردستان می فرماید:

 

«ما از همت بزرگ فرزندان کرد اسلام و از جوانان برومند آرادیخواه و استقلال طلب آن سامان تشکر و تقدیر می کنیم. ما و شما در صف واحد در مقابل طاغوت بپا خاسته و از کیان اسلام وکشور بزرک اسلامی دفاع می کنیم و با ایثار خون جوانان عزیز، درخت رشد ملت را آبیاری می کنیم».

 

 

نحوه اداره کشور در زمان حکومت پهلوی باعث شده بود مردم کردستان در فقر و محرومیت به سر ببرند و نسبت به تهیه ضروری ترین کالاهای مورد نیاز خود نیز با مشکل مواجه باشند. اما عنایت امام خمینی(ره) نسبت به زدودن غبار فقر از چهره استان کردستان هیچ گاه فراموش نمی شود؛ آنجا که امام (ره) به وزیر وقت نفت دستور می دهد که درآمد یک روز نفت کشور جهت رفا حال مردم و عمران و آبادانی به کردستان اختصاص دهید و یا در پیامی به نماینده جهاد سازندگی می فرمایند:« برای رسیدگی به وضع عمرانی کردستان به آن خطه بروید و از احتیاجات برادران کرداطلاع پیدا کرده و گزارش تفصیلی از کار این گروه را بدهید».

 

 

انتهای پیام/