تاریخ ارسال : شنبه 3 اسفند 1398 / 11:23|کد خبر : 2476

خبر » عملياتی در تاريخ پنجم اسفند 1364 با رمز يااللَّه

عملياتی در تاريخ پنجم اسفند 1364 با رمز يااللَّه

به گزارش پیشمرگ روح الله،  عمليات والفجر9 اولين عمليات از سلسله نبردهاي مربوط به استراتژی تعقيب دشمن در جبهه های شمالی، در منطقه چوارتا از استان سليمانيه عراق بود كه با طراحي و فرماندهی سپاه پاسداران در سه محور با رمز مبارك « يا الله يا الله يا الله» و با هدف پيش روي در شرق سليمانيه و به منظور كاستن فشار دشمن در جبهه فاو در ساعت 23:45 دقيقه پنجم اسفند ماه سال 1364 با حضور يگان هاي سپاه و بسيج صورت گرفت.

 


اين درحالي بود كه پس از عدم دستيابی به اهداف مورد نظر درعمليات بدر ( جزاير مجنون ) در سال 63، شهر سليمانيه عراق به عنوان هدف دوم پس از بصره، از سوي طراحان نظامي برگزيده شد.

 


برهمين اساس، با فراهم آوردن مقدمات عمليات در اين منطقه، اولين حركت كه قرار بود در تابستان 1364 انجام شود، به دليل حضور هوشيار دشمن، به فصل زمستان موكول شد.

 


با فرا رسيدن زمان موعود، شروع عمليات والفجر 8 نيز شرايط بهتري را براي انجام عمليات موردنظر فراهم كرد؛ چرا كه تصور مي‌شد با تجمع اغلب يگان‌هاي عراق در جبهه جنوب، رزمندگان خودي با انجام عمليات والفجر 9 موفق خواهند شد اولين گام را به منظور آماده‌سازي منطقه براي عمليات بعدي بردارند.

 


در حالي كه هنوز عمليات غرور آفرين والفجر 8 هنوز ادامه داشت عمليات ديگري طرح ريزي شد و به تعدادي از لشكرهاي ديگر سپاه و بسيج كه در فاو به عنوان نيروهاي پشتيباني حضور داشتند دستور رسيد تا مهياي عملياتي جديد و انتقامي در جبهه ديگركشور باشند.

 

 

 شروع عملياتي كه كاهش فشار دشمن بعثي درفاو را بدنبال داشت


مضاف به اينكه تصور مي‌شد عمليات والفجر 9 بتواند فشار سنگين دشمن در منطقه عملياتي والفجر 8 را نيز كاهش دهد.
نكته حائز اهميت دراين عمليات، همزماني اين عمليات با عمليات والفجر 8 بود، يعني درحالي كه توان اصلي سپاه در منطقه فاو درگير بود، يگان هاي تازه تاسيس سپاه عمليات والفجر9 را انجام دادند و توانستند در تهاجم خود كاملاً موفق باشند و چنانچه نيروهاي پدافندي جايگزين آن ها قادربه حفظ منطقه مي شدند ، نيروهاي ايران در منطقه سليمانيه به موقعيت ممتازي دست مي يافتند.

 


اين عمليات نشان داد كه در صورت گشودن جبهه هم زمان عليه ارتش عراق، توان دشمن تجزيه مي شود و قادر نخواهد بود در دو جبهه مجزا و به طور هم زمان به مقابله برخيزد.

 

 

عملياتي در منطقه كوهستاني و صعب العبور
منطقه عملياتي والفجر 9 با دو جاده از دهانه شيلر و منطقه چومان به شهرهاي مريوان و بانه متصل مي‌شود. منطقه مزبور كوهستاني، صعب‌العبور و داراي زمستان سختي است وتوسط دو رودخانه «زاب صغير» و «گوگه سور» به سه قسمت شمالي، مياني و جنوبي تقسيم شده است.

 


مهمترين شاخص اين منطقه، شهر چوارتا است كه تا سليمانيه كمتر از 15 كيلومتر فاصله دارد. اين شهر به همراه ارتفاع «سارسير» از موقعيتي كليدي برخوردار است؛ به طوري كه از اين نقطه مي‌توان به سمت سليمانيه، سيد دكان، مائوت و ... مانور كرد.

 

 

طراحي عمليات

از آنجايي كه منطقه عملياتي به سه منطقه مجزا قابل تقسيم بود، سه محور براي انجام عمليات در نظر گرفته شد. پيشروي در محور اول (جناح راست) نهايتاً به ارتفاعات كوخ نم‌نم و در محور دوم (جناح چپ) نيز به قله ناصر و يال‌هاي شاخ كوهان منظور شده بود.

 


همچنين، در محور سوم (جناح مياني) كه محور اصلي عمليات بود، مي‌بايست ارتفاعات موبرا، مامخلان و پلنگه سور تصرف مي‌شد.

 


در اين ميان، قرارگاه رمضان مأموريت داشت ضمن انجام شناسايي، كار انتقال نيروها به منظور انجام ديده‌باني روي عقبه‌هاي دشمن و انجام عمليات انهدامي روي پل‌هاي ارتباطي، قرارگاه‌هاي فرماندهي و توپخانه‌هاي دشمن را به عهده گيرد و نيز جاده‌ها را ناامن سازد.

 


رزمندگان اسلام توانستند در دو مرحله به اهداف مورد نظرهمچون ارتفاعات كوخ نم نم ، ناصر ، ماماخلان ،موبرا ، پلنگه سور و قله كاژال پير (كچل) كه از بلندترين قلل منطقه است دست يابند.

 


لشكر قدس گيلان هم در اين عمليات با 3 گردان رزمي و يك گردان ادوات از محور سوركوه در گروهاي 22 نفره به سوي دشمن هجوم بردند و سنگرهاي دشمن را منهدم كرده و با ادامه درگيري و انجام عمليات ايذايي ، توان رزمي دشمن تحليل رفت و نيروهاي درگير نيز در محورهاي ديگر شدت هجوم خود را افزودند و به هدف نهايي خود رسيدند.

 

اهداف عمليات


انجام يك مرحله عمليات از مراحل پيش‌بيني شده براي تصرف شهر سليمانيه عراق؛ آماده‌ سازي منطقه براي عمليات بعدي، به جلو كشاندن عقبه‌ها و كاهش فاصله خودي با دشمن كاهش از فشار دشمن در جبهه فاو نيروهاي سپاه اسلام متشكل از
قرارگاه نجف اشرف با تيپ‌‌هاي مستقل بني‌اكرم (ص)، حضرت ابوالفضل (ع)، شهيد بروجردي، قدس و ويژه شهدا سپاه پاسداران هدايت عمليات را بر عهده داشت.

 


همچنين، 2 گردان توپخانه از سپاه و 2 گردان توپخانه از ارتش وظيفه پشتيباني آتش را بر عهده داشتند. قرارگاه تاكتيكي رمضان نيز با مأموريت تعيين شده، تحت امر قرارگاه نجف بود.

 


دشمن بعثي هم با لشكر 34 پياده تابع سپاه يكم ، تيپ‌هاي 105 و 504 پياده مسؤوليت پدافند از منطقه را به عهده داشت. قرارگاه اين لشكر در چوارتا بود و تيپ 105 در منطقه عمومي گامو و تيپ 504 در منطقه عمومي چوارتا مستقر بودند. با شروع عمليات والفجر 9، يگان‌هاي حمايتي ديگري نيز وارد منطقه شدند.

 


 

نتايج عمليات والفجر9


مناطق آزاد شده ؛ چند پاسگاه مرزي بخشي از ارتفاعات كانا، شله كوران، تنگه سور، موبرا، ماخلان، كاني ماران، سرو ارتفاعات 1470 و 1489
 

 

تجهيزات منهدم شده دشمن؛ يك فروند هواپيما، يك فروند بالگرد، 20دستگاه تانك، 90دستگاه خودرو زرهي سبك و سنگين ، 10 قبضه ضد هوايي، مقدار زيادي سلاح سبك و نيمه سنگين


يگان‌هاي منهدم شده دشمن؛ 3 گردان از تيپ 504، يك تيپ، يك گردان كماندويي گردان 94 توپخانه، گردان 4 تانك تيپ 703.

 

 

پايان عمليات والفجر 9 در تاريخ 9 اسفند سال 64
 

دشمن در اين عمليات بيش از 1500 كشته و زخمي بر جاي گذاشت و تعداد 134نفر از آنان نيز به اسارت نيروهاي ايراني درآمدند.

 


در اين عمليات منطقه گسترده ايي از كردستان عراق به تصرف ايران درآمد و شهر سليمانيه در زير ديد و آتش توپخانه رزمندگان ايراني قرار گرفت . اما طي هفته هاي بعد به دليل پاره ايي مشكلات از جمله بمب باران شيميايي چند روستاي كردنشين از سوي عراق ، نيروهاي ايراني به مواضع اوليه خود بازگشتند.

 

 

انتهای پیام/