تاریخ ارسال : سه شنبه 6 اسفند 1398 / 11:32|کد خبر : 2487

خبر » یادمان خانم شیخان مریوان محور عملیاتی والفجر 4 و 9

یادمان خانم شیخان مریوان محور عملیاتی والفجر 4 و 9

به گزارش پیشمرگ روح الله،  یادمان دفاع مقدس خانم شیخان مریوان در جنوب دره شیلر و در 22 کیلومتری شمال غرب مریوان و 5 کیلومتری شرق شهر پنجوین عراق و در ناحیه شمالی ارتفاعات قوچ سلطان و در مرز باشماق واقع شده است. این نقطه یادمانی به شهر پنجوین عراق و منطقه عملیاتی والفجر 4 و والفجر 9 مسلط است.

 

 

انقلاب اسلامی ایران با تمام انقلاب های دنیا تفاوت دارد و آن هم این است که انقلاب اسلامی ایران تنها انقلابی است که به شرق و غرب وابسته نبود، بلکه به خاطر اتحاد و هم دلی تمام اقشار مردم و رهبری عالمی دینی به وقوع پیوست و تمام دنیا را تحت تأثیر خود قرار داد.

 

 

مخالفان انقلاب اسلامی ایران خیلی زود سر برآوردند و ضدیت خود را با مبانی اسلامی و انسانی انقلاب اعلام کردند و در مناطق مختلف کشور و به طرق مختلف سلاح به دست گرفتند و در برابر انقلاب اسلامی ایستادند. استان کردستان از جمله نقاطی بود که مورد توجه گروهک های ضد انقلاب قرار گرفت و به اشغال نیروهای مسلح ضد انقلاب درآمد.

 

 

بعد از اشغال کردستان به دست گروهک های ضد انقلاب، تعدادی از مردم کردستان که نمی توانستند این وضعیت را تحمل کنند به کرمانشاه مهاجرت کردند و بعد از مدتی به کمک شهید محمد بروجردی سازمان پیشمرگان مسلمان کرد را تأسیس کردند و برای بازپس گیری کردستان سلاح به دست گرفتند و به مصاف کفر رفتند.

 

 

همزمان با آغاز عملیات پاکسازی کردستان از لوث وجود گروهک های ضد انقلاب، جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان وارد شهر مریوان شد و فرماندهی سپاه این شهرستان را عهده دار شد. حاج احمد در طول مدتی که در شهر مریوان مستقر بود موجی از اتحاد و هم دلی را میان رزمندگان سپاه اسلام و مردم بومی منطقه ایجاد کرد. نفوذ حاج احمد در اعماق جان مردم باعث شد که اهالی مریوان ایشان را برادر احمد خطاب نمایند.

 

 

در حالی که مردم کردستان در حال جنگ با دشمنان داخلی بودند، جنگ تحمیلی نیز آغاز شد و یکی از نقاطی که بسیار مورد توجه مزدوران بعثی قرار داشت ارتفاعات قوچ سلطان بود. ارتفاعات مشرف به مریوان از یک سو و دره شیلر از طرف دیگر از جمله نقاطی بود که مورد توجه نیروهای بعثی قرار داشت و توپخانه بعثی با تمام توان روستاهای مرزی را از این نقاط مورد هدف قرار می داد.

 

 

وجود بخشی از دشت شیلر در خاک ایران، موقعیت خاصی را از جنبه نظامی در منطه ایجاد کرده بود. از یک سو گروهک های ضدانقلاب با استقرار در دره شیلر به آسانی وارد خاک ایران در محدوده شهرهای بانه، سقز، دیواندره و مریوان می شدند و از طرف نیروهای نظامی ایران برای تشکیل خطوط دفاعی مجبور بودند منطقه گسترده ای را تحت پوشش قرار دهند و در خطوط طولانی پدافندی مستقر شوند. این در حالی بود که با اجرای عملیاتی موفق در دره شیلر، بسیاری از مشکلات برطرف می شد. به همین منظور عملیاتی با نام والفجر 4 دراواخر مهرماه سال 1362 با رمز یا الله در منطقه طرح ریزی شد.

 

 

عملیات با شرکت یگان های رزمی سپاه و ارتش در دو محور بانه و مریوان آغاز شد و بعد از سه مرحله پایان یافت و ضمن آزادسازی 300 کیلومتر مربع از مناطق اشغالی ایران، 700 کیلومتر مربع از سرزمین عای عراق نیز تصرف شد. در این عملیات پادگان گرمک عراق به کنترل رزمندگان سپاه اسلام در آمد و پادگان شهر پنجوین نیز زیر دید مستقیم رزمندگان سپاه اسلام قرار گرفت. هم چنین 18 هزار نفر از نیروهای بعثی کشته و در حدود 800 نفر نیز به اسارت رزمندگان سپاه اسلام درآمدند.

 

 

اجرای موفقیت آمیز عملیات والفجر 4، وضعیت خطوط نبرد را در منطقه بانه و مریوان به گونه ای رقم زد که مقدمات عملیات دیگری در این منطقه فراهم شود. یگان هایی از نیروهای زمینی سپاه با هدایت قرارگاه نجف اشرف پس از شناسایی های لازم، در حالی که عملیات والفجر 8 در جریان بود، عملیات والفجر 9 را در اوایل اسفندماه سال 1364 آغاز کردند تا ضمن کاستن از فشارهای بی وقفه ارتش بعث به نیروهای خودی در منطقه فاو، نیروهای بعثی مستقر در شهرهای شمالی عراق را در معرض تهدید قرار دهند. رزمندگان سپاه اسلام از سه محور وارد خاک عراق شدند و با تصرف 200 کیلومتر مربع از خاک عراق و 1500 نفر کشته  روی ارتفاعات موبرا و مامی خلان مستقر شدند.

 

عملیات های انجام گرفته شده در این منطقه

 

1

قوچ سلطان

27/09/59

لشکر 28 ارتش و سپاه مریوان

2

آفندی  قوچ سلطان

01/01/60

سپاه وارتش

3

پدافندی  قوچ سلطان

27/01/60

لشکر 28 ارتش و داوطلب سپاه

4

آفندی  قوچ سلطان

05/03/60

لشکر 28 ارتش وسپاه

5

پدافندی  قوچ سلطان

17/03/60

لشکر 28 ارتش 

6

سلمان

02/10/60

سپاه و ارتش

7

شهدای دولاب (مبارزه با ضد انقلاب )

06/01/61

 

8

والفجر 4

27/07/62

ارتش وسپاه

9

والفجر 9

05/12/64

سپاه

10

نصر 1

25/01/66

سپاه

11

بیت المقدس

22/01/67

سپاه

 

 

حزب بعث عراق در ایام جنگ تحمیلی از کوه های مشرف به شهر مریوان به عنوان پایگاه توپخانه استفاده می کرد و به این ترتیب مناطق مرزی ما را هدف قرار می داد و رزمندگان سپاه اسلام باید این ارتفاعات را پاکسازی می کردند تا مردم به راحتی بتوانند در خانه و کاشانه خود آرامش داشته باشند. حزب بعث برای اینکه از پیشروی رزمندگان سپاه اسلام در خاک عراق جلوگیری کند، تمام مناطق مرزی را مین گذاری کرده بود، به طوریکه حتی سال ها بعد از اتمام جنگ تحمیلی نیز بعضی مناطق مرزی آلوده می باشد و گروه های تخریب در حال فعالیت در منطقه می باشند.

 

 

این کوه های سر به فلک کشیده مدفن شهدای بسیاری است و امروز گروه های تفحص برای پیدا کردن پیکر مطهر شهدا در منطقه فعالیت می کنند و برای تفحص ابدان مطهر شهدا، وجب به وجب این خاک را زیر و رو می کنند تا پیکر مطهر شهدا را به میهن اسلامی بازگردانند.