تاریخ ارسال : شنبه 10 اسفند 1398 / 10:24|کد خبر : 2495

خبر » یادمان شهدای تمرچین نامی آشنا در در ادبیات مقاومت ایران

یادمان شهدای  تمرچین نامی آشنا در در ادبیات مقاومت ایران

به گزارش پیشمرگ روح الله، «تمرچین» نام روستایی در بخش مرکزی شهرستان پیران شهر است.که فداکاری‌های فرزندان ایران زمین درآن رخ داد. منطقه ی تمرچین و «حاجی عمران» نامی آشنا در ادبیات مقاوت ایران در منطقه‌ی شمال غرب است. یادمان شهدای حاج عمران در دامنه‌ی ارتفاعات مرزی این منطقه است.

 

 

حاج عمران نام پادگانی است در 12 کیلومتری مرز ایران و عراق(در کشور عراق) که در جاده مواصلاتی پیرانشهر-رواندوز(عراق) واقع شده است، این  پادگان درعملیات والفجر2 به تصرف رزمندگان اسلام درآمد و آزاد شد. عملیات های والفجر2، کربلای7، کربلای2،عملیات قادر،وهمچنین حملات دشمن درمراحل مختلف دفاع مقدس، از مهم ترین رویدادهای این منطقه است.

 

 

«علیرضا موحددانش» فرمانده تیپ10 سیدالشهداعلیه السلام، حجة الاسلام ردانی پور، محمود کاوه فرمانده تیپ ویژه‌ی شهدا، حسن آبشناسان  فرمانده لشکر23  همگی در این منطقه به شهادت رسیده اند.

 

 

وضعیت قبل از شروع جنگ تحمیلی:


منطقه شمال غرب با توطئه بیگانگان از بدو پیروزی انقلاب اسلامی به صحنه درگیری نیروهای مسلح ج.ا.ا با گروهک های ضدانقلاب تبدیل شده بود لیکن ارتش عراق در تهاجم سراسری اولیه، خط حد شمالی را در منطقه نوسود قرار داده و شرایط منطقه اجازه گسترش عملیات به منطقه کردستان را نداده بود لیکن پس از گذشت مدتی، جنگ به این منطقه نیز گسترش یافته و انجام عملیات های متعدد منجر به حضور دائمی یگان هایی از دو طرف در مواضع حساس و قلل مهم منطقه و محورهای وصولی گردید.وضعیت هنگام شروع جنگ تحمیلی :
همزمان با آغاز جنگ از سوی رژیم بعث، عملیاتی در منطقه حاج عمران انجام نشد بلکه جنگ بعدها به این منطقه کشیده شد.


 
وضعیت حین جنگ تحمیلی :
ارتفاع 2519 متری در منطقه عمومی حاج عمران همراه با ارتفاعات واراس، شهداء، نصر و گردمند از عوارض حساس و کلیدی منطقه محسوب شده و عمدتاً دید بسیار مناسبی را به همه جهات نسبت به منطقه حاج عمران فراهم ساخته و کنترل حرکات را به طرف منطقه مذکور، آسان می نمود. در این میان ارتفاع شهدا وضعیت حساس تری را دارا بود لذا عملیات های متعددی در این منطقه اجرا و ارتفاعات منطقه بارها دست به دست گردید.یادمان شهدای تمرچین ( حاج عمران)
وضعیت موجود یادمان:
یادمان حاج عمران در دامنه ارتفاعات بر مزار شش شهید گمنام والامقام احداث شده است.

 

 

علت عملیات در این منطقه:      

مخالفین و...به پادگان حاج عمران رفته بودند که عقبه‌ای امن برای منافقین بود. آنها راحت می‌آمدند تا اشنویه و سردشت و...را ناامن می‌کردند و مصیبت می‌شد.

 


عراق در 59/6/31 عملا به جنوب ایران حمله کرد و در غرب، پشت مرز ایستادند که با منافقین همراه شوند؛ وقتی دیدند موفق نمی‌شوند، آمدند ارتفاعات مرزی را گرفتند. ارتفاعات تمرچین، در خط رأس بین مرز ایران و عراق است و «قمطره» هم در عرض اینجاست. عراقی‌ها درپیران شهر از ارتفاعات کله قندی و کدو، رزمنده‌ها را زیر نظر داشتند و صدمه می زدند. شهر را که دیگر مردم خالی کرده بودند، به توپ بسته بودند و کاملا ویران شده بود.

 


ده عملیات در این منطقه انجام شد،که سه عملیات آن بسیار مهم بود. چند عملیات با ضد انقلاب انجام شد. علی رغم موانع مین‌گذاری شده، و زیر تیر توپخانه و کاتیوشا و بمباران هواپیما بودند، رزمندگان ما با سلاح ها و بارهای سنگین، به سختی عملیات می‌کردند. الان کارشناسان دنیا می‌گویند: این کارها عملی نیست و جزء محالات است؛ اما چون کار آنها برای خدا بود، و به وظیفه‌ی خود عمل می‌کردند، خداوند هم آنها را یاری می‌کرد. چون خداوند وعده فرموده که:«ِإن تنصرالله،ینصرکم.» می‌دانستند شهید می‌شوند، اما می‌آمدند برای یاری دین خدا جهاد می‌کردند. این ها قصه و افسانه نیست.

 


عملیات والفجر2: اولین عملیات در این منطقه در 62/4/29 برای سرکوبی دشمن و تصرف ارتفاعات تمرچین و پادگان حاج عمران، که ـکار مشترک ارتش و سپاه بود_ انجام شد.

 

دو سه ماه زودتر بچه های اطلاعات برای شناسایی و فراهم کردن امکانات با سختی‌ها و مشقات زیاد، زمینه را برای عملیات آماده می‌کردند. بیشتر شهدای گمنام از این طیف هستند، زیرا تا جایی که امکان داشت جلو می‌رفتند و پیشتاز و خط شکن بودند. سپس به دست دشمن می‌افتادند. 

 

 

 

انتهای پیام/