تاریخ ارسال : سه شنبه 13 اسفند 1398 / 10:42|کد خبر : 2503

خبر » زندگی نامه شهدای ورزشکار کردستان

زندگی نامه شهدای ورزشکار کردستان

به گزارش پیشمرگ روح الله،  استان کردستان یکی از استان های مرزی کشورمان است که سربازان و مردم این منطقه در هشت سال دفاع مقدس از خاک کشورمان دفاع کردند و پس از آن نیز به مبارزه با ضدانقلاب و گروهک های تروریستی پرداختتند.

 

 

در این میان ورزشکارانی نیز بودند که در حملات هوایی رژیم بعث عراق به کردستان و در مبارزه با اشرار و تروریست ها شهید شدند و دعوت حق را لبیک گفتند که در این گزارش به زندگی نامه کوتاهی از آنان پرداخته ایم.

 

 

ورزشکاران نقش تربیتی مهمی در جامعه ایفا کرده‌اند که حضور هزاران شهید ورزشکار در کشور و  39 شهید ورزشکار از استان کردستان ، موید نقش برجسته ورزشکاران در پیروزی انقلاب است.

 

 

شهید بختیار امینی

بختیار امینی در 29 بهمن ماه سال 1354 در شهر سنندج چشم به جهان گشود. بختیار سه سال داشت که انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید. بعد از پیروزی انقلاب برادر بزرگش که عضو کمیته انقلاب اسلامی بود توسط ایادی استکبار به شهادت رسید.او دارای اخلاقی بسیار خوب بود هرکه را که می دید آشنا یا غریبه برای سلام کردن پیش قدم می شد. از خصوصیات شاخص وی آن بود که هرچه را برای خود، برای دیگران نیز می خواست و تا آنجا که هر کاری از او بر می آمد برای رفع مشکل دیگران انجام می داد.نقل قول است که شهید بختیار در زمانی که شش سالگی در سفری که همراه با خانواده خود به مشهد داشت با چند خانواده مذهبی و انقلابی آشنا می شوند و با توجه به چهره زیبا و معصومانه بختیار پیشنهاد می دهند که نام بختیار را به روح الله تغییر  دهند و از آن به بعد بین خانواده های حزب اللهی به روح الله معروف شد.شهید بختیار امینی در میان رشته های ورزشی به فوتبال علاقه مند بود و در مقاطع ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان جزو تیم فوتبال مدرسه قرار می گرفت. بعد از اتمام تحصیل به عضویت تیم امیدان کشاورزی شهرستان سنندج درآمد و بعد از آن عضو تیم جوانان فرمانداری شد.شهید امینی برای دفاع از انقلاب اسلامی و ادامه دادن راه شهیدان انقلاب در تاریخ یکم آبان ماه 89 با زبان روزه در حین ماموریت به درجه رفع شهادت نائل آمد. از این شهید بزرگوار دو یادگار به نام های محمد بهداد و سوگند به جای مانده است.

 

 

شهید میثم محسنی فرد

 

در سال 1365 در شهرستان کامیاران متولد شد. وی در رشته های ژیمناستیک و وزنه برداری سرآمد بود و در زمستان 1375 توسط کمیته استعدادیابی هیات وزنه برداری کردستان شناسایی و تمرینات خود را در این رشته آغاز کرد طوری که پس از شش ماه تمرین به لحاظ دارا بودن استعداد بالای ورزشی در تیر ماه سال 1376 موفق به کسب عنوان قهرمانی مسابقات وزنه برداری در رده نونهالان کشور شد. شهید محسنی فرد بارها توسط رئیس فدراسیون وزنه برداری مورد تقدیر و تشویق قرار گرفت و در  طول سال های 76 تا 83 با کسب 34 مدال کشوری پر افتخار ترین وزنه بردار شهرستان کامیاران و استان کردستان بود. این موفقیت ها باعث شد که پنج بار به صورت رسمی از سوی فدراسیون به اردو تیم ملی وزنه برداری نونهالان، نوجوانان و جوانان دعوت شود. او در سال های 82 و 83 در قالب تیم حفاری خوزستان در مسابقات سوپر لیگ وزنه برداری باشگاه های کشور حضور داشت. شهید محسنی فرد در سال 85 در دانشکده افسری پذیرفته و مشغول به تحصیل شد و پس از گذارندن دوره های آموزشی موفق به کسب درجه ستواد دو گردید. او در 15 خرداد 87 در منطقه علی آباد قم در خلال برگزاری مانور ارتش بر اثر اصابت گلوله توپ به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

 

 

شهید بیژن گرامی

از ورزشکاران بنام شهر سنندج بود و ورزشکاران رشته فوتبال او را یکی از بازیکنان موفق این رشته ورزشی می دانستند. در بین جوانان از محبوبیت خاصی برخوردار بود و روز به روز در ورزش جایگاه بهتری پیدا می کرد. از همان کودکی در زادگاهش کرمانشاه با دنیای توپ و ورزش آشنا شد و در کنار تحصیل و علم اوقات فراغت خود را با ورزش پر می کرد. شهید گرامی تحصیلات ابتدایی را در کرمانشاه و سنندج به پایان رساند و در رشته تجربی مشغول به تحصیل بود که در پایه دوم متوسطه بر اثر بمباران هواپیما های رژیم بعث در سن 20 سالگی پیکر پاکش در بهشت محمدی سنندج به خاک سپرده شد.

 

 

شهید مهران مرادی

کوچک ترین فرزند خانواده در سال 1347 مصادف با شب بیست و دوم ماه مبارک رمضان در شهرستان قروه متولد شد.  او در رشته علوم انسانی تحصل کرد. زمستان سال 65 در چندین نوبت شهر قروه در کردستان مورد حمله هوایی هواپیما های رژیم بعث عراق قرار گرفت و یکی از حملات در دی ماه اتفاق افتاد حدود ساعت 3 بعد از ظهر با شکستن دیوار صوتی و انداختن چندین بمب خیلی از شیشه های ساختمان های شهر در هم شکسته شدند که از جمله آنها شکستن شیشه مدرسه تحصیل مهران بود. شهید مهران مرادی سرانجام در بیست و دوم بهمن ماه سال 65 توسط بمباران جنگده های عراقی شربت گوارای شهادت را نوشید و در کمال مظلومیت روح بلندش در آسمان به پرواز درآمد.

 

 

شهید فریدون نعمتی

در سال 1341 در شهرستان قروه چشم به جهان گشود. او دوران تحصیل خود را تا مقطع سوم متوسطه پشت سر گذاشت به سال چهارم تصاعد یافت اما بعد از آن تحصیل را رها کرد و در حرفه عکاسی مشغول به فعالیت شد. او از طریق ارتش جمهوری اسلامی به خدمت سربازی اعزام و در لشکر 58 به دفاع از کیان مهین اسلامی و مبارزه با ایادی خود فروخته استکبار پرداخت تا اینکه در بیست و هفتمین روز از فروردین ماه سال 1362 طی عملیات والفجر دو در منطقه شمال فکه بر اثر اصابت ترکش خمپاره به ناحیه سر شهید شد.

 

 

انتهای پیام/