تاریخ ارسال : سه شنبه 20 اسفند 1398 / 08:43|کد خبر : 2512

خبر » سردار شهيد محمد جمال صالحي فرمانده گردان جندالله سپاه سقز

سردار شهيد محمد جمال صالحي فرمانده گردان جندالله سپاه سقز

به گزارش پیشمرگ روح الله،  گرچه سن و سالی از عمرت نگذشته بود، ولی سرد و گرم روزگار را با تمام وجود چشیده بودی، ایمان راسخ، رشادت و شجاعت مثال‌زدنی و گام‌های استوارت تو را از دیگر هم سن و سالانت متمایز ساخته بود، درس مبارزه را در مسجد محل آموخته و مسجد اولین سنگری بود که در آن پا نهاد، در آغازین روزهای حماسه بااراده آهنین در جبهه سوار به‌خوبی درخشید تا جایی که یاران هم‌سنگرت به عزم راسخ و وجود لبریز از ایمانش به خدا غبطه می‌خوردند و باافتخار از وی سخن می‌گفتند.

 

 

 

شهید محمد جمال صالحی در سال 1340 در شهرستان بیجار زاده شد و در سال 1347 به مدرسه رفت و تا پایان سال دوم مقطع دبیرستان درس خواند. در سال 1354 مادر خود را از دست داد و در سال 1355 از نعمت پدر هم محروم شد.

 

شهید محمد جمال صالحی و جوانان نسل اول انقلاب که دوران خفقان و سرکوب ستمشاهی را تجربه کرده بودند، پس از پیروزی انقلاب اسلامی شرایطی را یافته بودند که می خواستند با تلاش شبانه روزی به آباد کردن کشور بپردازند اما با شروع جنگ توسط عوامل آمریکا در داخل کشور و بعد از آن ارتش متجاوز عراق، آنها مجبور شدند به جای سازندگی کشور به مقابله با جنگ ناخواسته دشمنان مردم ایران برخیزند.

 

شهید صالحی در سال 1358 به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان بیجار در آمد و بعد از آنکه آموزشهای لازم را فرا گرفت در آذر ماه سال 1359 همراه جمعی از برادران دیگر به جبهه سومار اعزام شد. پس از بازگشت، مدتی در سپاه بیجار ماند و در دی ماه 1360 به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان سقز انتقال یافت.

 

باتوجه به مهارتی که شهید صالحی در به کارگیری انواع سلاح های سبک و سنگین داشت، مدتی مسئول آموزش سپاه سقز شد و سپس مسئولیت تخریب واحد عملیات آنجا را پذیرفت. مدتی بعد به دادستانی انقلاب اسلامی شهرستان سنندج رفت و در اواخر سال 1361 مجدداً به سپاه سقز بازگشت.

 

شهید صالحی به خاطر شایستگی و شجاعت سرشاری که از خود نشان داد به سمت فرمانده  گردان جند الله سپاه سقز منصوب شد. در تاریخ 2/12/1362 در جریان درگیری با نیروهای ضد انقلاب در یکی از مناطق سقز از ناحیه صورت مورد اصابت گلوله قناسه ضدانقلاب قرار گرفت و به شهادت رسید. مزار مطهر شهید در گلزار شهدای شهرستان بیجار می باشد.

 

شهید محمد جمال صالحی در نهایت سادگی، زندگی می کرد و از تجملات دوری می جست. کمتر حرف می زد و بیشتر می اندیشید. در سلام کردن پیشی می گرفت و حتی منتظر نمی شد که کوچکتر ها نیز به او سلام کنند. وقتی پدر و مادر او در قید حیات بودند طوری رفتار می کرد که هیچ گاه، از او نرنجند و احساس نامهربانی نکنند.

 

 

سخاوت و بخشندگی عجیبی داشت؛ بیشتر حقوقی را که از سپاه می گرفت به تهیدستان و محرومان می داد یا صرف خیرات می نمود. بیش از اندازه شجاع و نترس بود. سعی می کرد که در تمام عملیات پیشتاز باشد. آنچنان غیور و شجاعانه به مصاف دشمن می رفت که انگار ترس برایش معنا ندارد.

 

 

شجاعت شهید؛ دلیلی برای جلوگیری از مثله کردن پیکرش

 

کسی که شهید صالحی را مورد هدف قرار می دهد، بعد از دستگیری می گوید: بعد از آنکه من جمال را مورد هدف قرار دادم؛ دوستانم خواستند که جنازه او را تکه تکه کنند. اما من این اجازه را به آنها ندادم و تنها دلیل من برای این کار آن بود که من از شجاعت و دلاوری جمال خوشم می آمد و راستش را بخواهید نتوانستم اجازه بدهم که آنها جنازه چنین انسان شجاعی را تکه تکه کنند.

 

 

شهید محمد جمال صالحی نفر اول از سمت چپ

 

انتهای پیام/