تاریخ ارسال : سه شنبه 20 اسفند 1398 / 09:50|کد خبر : 2513

خبر » سردار محمد جمال صالحي، شهيد پیشتاز عمليات هاي جنگي

سردار محمد جمال صالحي، شهيد پیشتاز عمليات هاي جنگي

به گزارش پیشمرگ روح الله،  شهيد محمدجمال صالحي در سال 40 در بيجار متولد شد، در سال 47 به مدرسه رفت و تا پايان سال دوم دبيرستان درس خواند.

 

وي در سال 54 مادرش و در سال 55 پدرش را از دست داد و در سال 58 به عضويت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بيجار درآمد و بعد از فراگيري آموزش هاي لازم همراه جمعي از برادران به جبهه سومار اعزام شد.

 

شهيد صالحي در دي ماه 1360 به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي شهرستان سقز منتقل شد و با توجه به مهارتي كه در كاربرد انواع سلاح هاي سبك و سنگين داشت، مدتي مسوول آموزش سپاه سقز شد و سپس مسووليت تخريب واحد عمليات آنجا را پذيرفت.

 

وي مدتي بعد به دادستاني انقلاب اسلامي شهرستان سنندج رفت و در اواخر سال 1361 مجددا به سپاه سقز بازگشت.

 

شهيد صالحي چند ماهي در ترابري كار كرد، سپس به واحد عمليات پيوست در همين راستا به خاطر شايستگي و شجاعت سرشاري كه از خود نشان داد به سمت فرمانده گردان جندالله سپاه سقز منصوب شد.

 

وي اسفند 1362 در يك درگيري با نيروهاي ضد انقلاب در يكي از مناطق سقز از ناحيه صورت مورد اصابت گلوله قناسه ضد انقلاب قرار گرفت و به شهادت رسيد.

 

شهيد محمد جمال صالحي و جوانان نسل اول انقلاب كه دوران خفقان و سركوب ستم شاهي را تجربه كرده بودند، پس از پيروزي انقلاب اسلامي با شروع جنگ عراق مجبور شد به جاي سازندگي كشور، خود را براي مقابله با جنگ ناخواسته دشمن آماده كنند.

 

وي در نهايت سادگي زندگي مي كرد و از تجملات دوري مي جست سمت ها را وسيله تكبر و خود برتربيني قرار نمي داد و در همه پست ها متواضعانه رفتار مي كرد.

 

وي در هنگام نبرد اعتماد به نفس و سخاوت عجيبي داشت، بيشتر حقوقي كه از سپاه مي گرفت به تهيدستان و محرومان مي داد يا صرف خيرات مي كرد.

 

در عملياتي كه منجر به شهادت او شد بيسيم چي گردان را كه تنها فرزند خانواده بوده است، مجبور مي كند از محل درگيري خارج شود.

 

شهيد صالحي هميشه در فكر شهادت بود و شهادت را عروسي خود مي دانست به طوري كه چند ساعت قبل از شهادت خود يك دست لباس تازه سپاهي را از تداركات سپاه سقز مي گيرد و مي پوشد.

 

وقتي يكي از دوستانش او را در لباس تازه مي بيند تعجب مي كند و از او علت را مي پرسد، شهيد جواب مي دهد كه امروز مي خواهم داماد شوم.

 

قاتل شهيد در خصوص شجاعت و مردانگي شهيد مي گويد: بعد از آنكه من جمال را مورد هدف قرار دادم، دوستانم خواستند كه جنازه او را تكه تكه كنند اما من اين اجازه را به آنها ندادم به دليل اينكه از شجاعت و دلاوري جمال خوشم آمد.

 

مزارشهيد محمد جمال صالحي در گلزار شهداي شهرستان بيجار است.

 

 

انتهای پیام/