تاریخ ارسال : سه شنبه 27 اسفند 1398 / 11:05|کد خبر : 2535

خبر » شهدای هنرمند استان کردستان را بیشتر بشناسیم

شهدای هنرمند استان کردستان را بیشتر بشناسیم

به گزارش پیشمرگ روح الله، 7 شهید هنرمند استان کردستان هم‌چون ستارگانی تابناک بر تارک سترگ افتخارات این استان می‌درخشند. شهدایی که برای دفاع از حیثیت و آرمان نظام مقدس اسلامی٬ از جان عزیزی خویش گذشته‌اند.

 

«شهید حاج سعید توفیقی»

این شهید والامقام تا پایان مقطع ابتدایی درس خواند و به فراگیری دروس حوزوی پرداخت. به خاطر علاقه‌ای که به خدمت در نظام داشت به استخدام ژاندرمری درآمد و با مشاهده ظلم و ستم رژیم پهلوی خدمت در ژندارمری را رها کرد و به صفوف انقلابیون پیوست. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عضویت سازمان پیشمرگان مسلمان کُرد درآمد و مسئول اطلاعات آن سازمان شد.

مسئول بسیج اصناف سنندج، فرماندهی گردان ضربت حضرت رسول «ص»، مسئول رسیدگی به شکایات مردم در فرمانداری سنندج از مسئولیت‌های دوران عمر با برکت حاج سعید بود، وی هنرمندی با ذوق و احساس دارای آثاری زیبا و دل‌انگیز و نقاشی‌های چشم‌نواز بود که از روحیه عرفانی و معنوی ایشان سرچشمه می‌گرفت.

«شهید حاج سعید توفیقی» این فرمانده دلاور در نهایت در «هفتم مهرماه سال 1369» در مقابل درب منزل خود توسط عوامل کور دل ضد انقلاب ترور و روح بلندش آسمانی شد.

 

«شهید غلامرضا نریمان»

شهید غلامرضا نریمان در بهار سال 1332 در خانواده‌ای متدین در روستای چهل امیران از تابع شهرستان بیجار دیده به جهان گشود، دوران جوانی غلامرضا همزمان در اوج‌گیری نهضت اسلامی بود. پیروزی این مبارزات سبب تحول و دگرگونی عظیمی در روحیه این جوان دلاور خطه کردستان شد و او راعاشقانه به صحنه دفاع از دستاوردهای نهضت کشاند، به طوریکه تمامی امکانات خود از جمله هنر و عکاسی را به طبقه اخلاص گذاشت و صرف این راه نمود.

این شهید والامقام و عکاس متعهد هنرش را در خدمت انعکاس ارزش‌های والای انقلاب و حرکت‌های بزرگ مردم در حمایت و پاسداری از آرمان شهیدان قرار داد.

غلامرضا نریمان با تشکیل سپاه پاسداران شب و روزش را در جهت تثبیت این نهاد مقدس و خنثی‌سازی حرکت‌های کور ضد انقلاب و گروهک‌ها در شهر و روستاهای کردستان صرف کرد. با آغاز جنگ تحمیلی همچون تمامی یاران صدیق و رزمندگان دردمند انقلاب اسلامی مشتاقانه در جبهه حضور یافت.

«شهید غلامرضا نریمان» «17 تیرماه سال 1367» در ارتفاعات غرب کشور بر اثر اصابت ترکش خمپاره مجروح و سپس به جوار رحمت حق‌تعالی شتافت. این رزمنده شهید در فرازی از وصیتنامه‌اش اینچنین نوشته «اگر دنیا از یزید لبریز شود پشت به سالار شهیدان نکنیم، امام را تنها نگذارید و جبهه‌ها را پر کنید و همواره از حق مظلوم و مستمند دفاع کنید».

 

«شهید فریدون نعمتی»

«شهید هنرمند فریدون نعمتی» در سال 1341 در شهرستان قروه متولد شد، در دوران کودکی در مسجد امام رضا(ع) به یادگیری و تلاوت قرآن می‌پرداخت. تا پایان دوره متوسطه و اخذ دیپلم در رشته اقتصاد در تلاش برای کسب علم و معرفت بود.

بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی فریدون به یادگیری آموزش نظامی در سنگر مسجد و پایگاه مقاومت پرداخت. علاقه بسیاری به عکاسی داشت و علاوه‌بر عکاسی به صنایع‌دستی و هنری نیر علاقه بخصوصی داشت و به کوهنوردی و دوچرخه سواری عشق می ورزید، صله رحم ار خصایص بارزش بود و همیشه به دیدار اقوام می‌رفت و بچه‌های آنها را نصیحت و تشویق به پاکی و خوبی می‌کرد.

«شهید هنرمند فریدون نعمتی» با آغاز جنگ تحمیلی و در سال 61 به خدمت  مقدس سربازی اعزام و در تیپ 58 تکاور ذولفقار به انجام خدمت سربازی مشغول شد و بعد از آن به جبهه‌های جنوب شتافت. این سرباز فداکار اسلام در مورخ «15 اسفندماه سال 63» در عملیات والفجر یک به درجه رفیع شهادت نایل گردید و روح بلندش آسمانی شد.

 

«شهید فارس خالدی»

شهید فارس خالدی در سال 1326 در یکی از روستاهای مرزی پاوه به نام کمینه در میان خانواده‌ای دیندار پا به جهان هستی گذاشت. نبود امکانات تحصیلی او را از درس و مدرسه محروم کرد و شهید فاضل فقط توانست تحصیلات خود را تا پایان دوره ابتدایی ادامه دهد و با پدرش به کار دامداری و کشاورزی مشغول شود.

وی دوران سربازی خود را در لشکر یکم قزوین سپری کرد، زمانیکه عناصر ضدانقلاب منطقه را تحت اختیار گرفتند، فارس در برابر آنها موضع گرفت و به علت مخالفت با اشرار گروهک‌ها به اسارت آنها درآمد که در خرداد ماه سال 1360 موفق به فرار شد؛ او در بهمن سال 1360 به عضویت سازمان پیشمرگان مسلمان کرد درآمد و صلاح دفاع از حق و حقیقت را بر دوش گرفت و مردانه ایستاد و در این راه متحمل صدمات فراوانی شد.

فارس خواننده‌ای توانا و چیره‌دست بود و هنوز آوازهای وی در سینه مردمان اورامانات محفوظ و ماندگار است. صدای خوش و خوانندگی در جمع خانواده آنها موروثی بود و هم‌اکنون برادر این شهید معزز به نام عثمان اورامی از خواننده‌های مشهور منطقه اورامانات و کردستان محسوب می‌شود، این آزاد مرد در شهریور ماه 1361 هنگام ماموریت در نزدیکی پاسگاه شهدا در منطقه تته بر اثر برخورد خودروی حامل ایشان با مین به کار گذاشته توسط ضد انقلاب، آسمانی شد و پیکر مطهرش را در گلزار شهدای مریوان به خاک سپردند.

 

«شهید مصلح مرادی»

هنرمند شهید مصلح مرادی در سال 1365 در میان خانواده‌ای مومن و متدین دیده به جهان گشود. تحصیلاتش را تا اول راهنمایی ادامه داد و به همراه پدرش به کار می‌پرداخت.

مصلح مرادی برای دفاع از باورهای دینی و انقلابی خود در سال 1389 به عضویت بسیج درآمد و همگام با نیروهای سپاه پاسداران سروآباد در راه دفاع از انقلاب اسلامی سربلند و بی‌مهابا تا زمان شهادتش به خدمت پرداخت، مسلح دستی توانا در هنرهای نمایشی داشت و در آثار نمایشی بیشماری که در شهر سروآباد به روی صحنه رفت به عنوان بازیگر حضور فعالی داشت و در کنار آن به‌عنوان مداح اهل بیت و نوازندگی دف در گروه‌های مولودی‌خوانی فعالیت بسیاری داشت و همه سروآباد او را به‌خوبی می‌شناختند.

شهید مصلح مرادی در راه دفاع از مردم سروآباد در سال 1394 در مقابل با گروهک‌های ضد انقلاب در نبردی قهرمانانه جان شیرینش را از دست داد و به خیل همرزمان شهیدش پیوست.

 

«شهید پیمان ویسی»

هنرمند شهید پیمان ویسی در سال 1357 در شهر کامیاران دیده به جهان گشود و تنها یک بهار از تقویم زندگیش طی نشده بود که دستان عجل او را از مهر و محبت مادر محروم کرد، وی از همان دوران کودکی به ورزش فوتبال علاقه‌مند شد و با تشویق مربیان به موفقیت‌های بسیاری رسید،

پیمان در نوجوانی به بازیگری نیز علاقه‌ای شدیدی داشت و در این زمینه بسیار موفق بود و بعد از اتمام خدمت سربازی هنر پیشگی و بازیگری را با جدیت بیشتری دنبال کرد. نمایش‌های طنز او برای همیشه ماندگار شد و بازی‌هایش لبخند برلبان مردم کامیاران می‌نشاند.

«شهید پیمان ویسی» در کنار بازیگری و ورزش چون در این آب و خاک و در سایه امنیت ایران اسلامی زندگی می‌کرد به نظام و خدمت در آن علاقه داشت و به همین سبب به استخدام سپاه پاسداران درآمد و به‌عنوان پاسدار به دفاع از مرز و بومش پرداخت که در نهایت در تاریخ 20 مرداد ماه سال 1394 در یک درگیری ناجوانمردانه از سوی گروهک ضد انقلاب پژاک به همراه چهار تن از همرزمانش بعد از مقاومت بسیار در ارتفاعات زرینه شاهو به فیض عظمای شهادت نائل آمد.

 

«شهید ماموستا ارکان قدیمی»

هنرمند شهید ارکان قدیمی در سال 1362 در روستای گوشخانی از توابع شهرستان سروآباد به دنیا آمد و پدرش ملا احمد امام جماعت روستای گوشخانی بود، تحصیلاتش را در مقطع کاردانی در رشته کامپیوتر ادامه داد. در تحصیل علوم دینی به مرحله‌ای رسیده بود که در اوج جوانی به ملا ارکان مشهور شد.

در اوایل مرداد ماه سال 1390 شهید ارکان برای دفاع از ارزش‌ها در کنار سایر مرزداران شجاع منطقه، لباس بسیجی بر تن کرد و در این راه خدمات بیشماری را در قالب محرومیت‌زدایی از منطقه به انجام رساند.

وی همچنین چندین سال مسئول بسیج هنرمندان شهرستان سروآباد و خود نیز از هنرمندان مطرح این شهرستان یود و آثار بسیاری در زمینه شعر و داستان از وی به یادگار مانده است.

در «21 تیرماه سال 1397» گروهک تروریستی پژاک ماموستا ارکان قدیمی را مظلومانه جلوی چشمان فرزند و همسرش به شهادت رساندند تا این اقدام ناجوانمردانه سندی بر جنایت‌های بیشمار گروهک‌های معاند در منطقه کردستان و مظلومیت مضاعف جوان مدافع انقلاب باشد. 

 

 

انتهای پیام/