تاریخ ارسال : دوشنبه 6 اردیبهشت 1395 / 09:12|کد خبر : 372

خبر » شهید حسن مدنی فرد علمدار و مالک اشتر سپاه و پیشمرگ کرد مسلمان

شهید حسن مدنی فرد علمدار و مالک اشتر سپاه و پیشمرگ کرد مسلمان

 

شهید حسن مدنی فرد علمدار میدان عشق و رزمنده ای پر صلابت، یکی از مالک اشترهای سپاه علی زمان بود. جغرافیای کلمات برای توصیف مجاهدی الهی همچون شهید حسن، بسیار محدودتر از آن است که بتواند حق معرفی این مرد خدایی را ادا کند.


 

به گزارش پیشمرگ روح الله به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سپاه بیت المقدس، علمدار میدان عشق و رزمنده ای پر صلابت، شهید حسن مدنی فرد یکی از مالک اشترهای سپاه علی زمان بود. جغرافیای کلمات برای توصیف مجاهدی الهی همچون شهید حسن ،  بسیار محدودتر از آن است که بتواند حق معرفی این مرد خدایی را ادا کند .

 

حسن مردی بود آسمانی از تبار سلمان فارسی با اعتقادی متاثر از عشق علی (ع) غیرتی بر گرفته از ارادت علوی و الگو گرفته از علمدار کربلا که جبهه ها به وسعت تمامی مرزهای درگیر جنگ و فراتر از آن  سیاناو - سه راه حزب الله -  چناره  و گله -  ساوجی -  و شکلان -  آلمانه -  دزلي -  سروآباد - قله قوچ سلطان-  جاده بسطام ، ميسر مريوان ، سقز- خشكلان – ژاورود - پايگلان - كوماسي و كلاترزان ... با قدمهای استوارش مانوس هستند ، رزم ایشان فقط به مرز داخل محدود نشده بلکه  در عملیات كاني مانگاه در كردستان عراق ،كوخلان كردستان عراق و آزادسازی منطقه طویله و بیاره عراق بارها و بارها تا مرز شهادت پیش رفت اما تقدیر وی را هدایت کرد تا ماموریتهای سنگین دیگری را انجام دهد و در وانفسای آن زمان به عنوان یکی از بازوان توانمند نظام مقدس جمهوری اسلامی مسیری را که شهید بروجردیها – ابوعمارها - قهاریها- متوسلیانها طراحی کرده بودند ادامه دهد . شهید حسن مدنی فرد به معنای واقعی جمع اضداد بود ایشان در عین سکوت بسیار پرخروش ، در نهایت تواضع ، بسیار قاطع ، با وقار اما بی قرار بودند هیچگاه از مرگ باز نمی ایستاد ، از مرگ نمی هراسید بلکه مرگ را خسته کرده بود .تاکتیک های دفاعی اش  را بر اساس الهام و ارشادهای قرآنی ایجاد می کرد . در پذیرش مسئولیت هیچگاه عقب نشینی نمی کرد ، او جواب سالهای پرالتهاب ، اضطراب و خانه به دوشی در مریوان را با شهادتش پایان داد و در سخت ترین شرایط نبرد، در صعب العبورترین منطقه به جدال با معاندین نظام رفت و به آرزوی دیرینه اش یعنی شهادت رسید شهادتی که پیامبر اعظم (ص)آن را بالاترین مقام عنوان کرده است.

 

شهیدحسن مدنی فرد فرزند شهید توفیق مدنی فرد متولد 1/7/1332 در خانه ای باصفا و آغشته به عشق و نور الهی و ولایت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در روستای بلکر از توابع شهرستان مریوان به دنیا آمد.

 

در سن سه  سالگی دیدگانش از  وجود مهر و عاطفه مادری محروم شد و پدرش زیر سایه حق ، با کار فروشندگی فرزندش را چون شیر بزرگ کرد . از همان زمان طفولیت که نوای روحانی اذان و اقامه را در گوش خود با تمام احساس لمس کرد زمینه مبارزه با نفس را در وجود خود فراهم نمود . پدر و مادر وی انسانهایی آزاده در مسیر ولایت و تبعیت از امامت و عامل و معتقد به اصول و فروع دین بودند.

 

دوران کودکی خود را در روستای بلکر و بعد از فوت مادرش مجبور به ترک وطن و عزیمت به شهر مریوان شد . پس از مهاجرت به شهر مریوان حسن در آنجا ثبت نام نمود و به منظور فراگیری درس مشغول تحصیل شد. دوران ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان را تا مقطع سوم دبیرستان با کسب نمرات بالا به اتمام رساند . اما به علت فقر مالی که خانواده ش با آن دست و پنجه نرم می کردند به ناچار مجبور به ترک تحصیل شد و با تلاش شبانه روزی ضمن کمک به والدین خود در مسجد محله همراه پدر به کسب علوم قرآنی پرداخت . از آنجا که برای حرکت و مبارزه به دنبال حجت شرعی  بود ضمن مشورت با بعضی افراد صاحب نظر در شهربانی استخدام ، نه به عنوان نظامی ارتش طاغوت بلکه تحت عنوان یک نظامی مکتبی آن هم با نیت خدمت به میهن اسلامی  وکسب رضای حق تعالی به خدمتش ادامه داد و درحفظ آرامش شهر نقش بر جسته ای داشت.

 

در سال 1353 در سن 27 سالگی با دختر عموی خود خدیجه داربرزین که ایشان یکی از زنان رزمنده درآن زمان بود. ازدواج کرد و از ثمره این ازدواج دو فرزند پسر به نامهای امید و هیوا  - امید کارمند گمرک و هیوا کارمند بانک ملی است که از ایشان به یادگار مانده است .که در زمان شهادت فرزندان شهید پنج ساله و یک ساله بودند.

 

پس از خاتمه خدمت سربازی در شهربانی در کرمانشاه با آگاهی از جلسات انقلابیون تلاش مستمر خود را در راه به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی در کنار مردم انقلابی  مریوان و دیگرمبارزان یک دل و یک صدا شروع کرد به گونه ای که در طول این مدت چندین بار توسط عمال رژیم طاغوت دستگیر و متحمل شکنجه های روحی و جسمی بسیار شد.

 

حسن فردی با تقوا و پرهیزکار بود . با چهره ای خندان  و خوشرو ، فردی شجاع از مقلدین حضرت امام (ره). در خدمات رسانی به فقرا و محرومان پیشتاز بود به طوری که قبل از انقلاب برای کمک رسانی به مردم روستا های دور افتاده و محروم می رفت و در رفاه و آسایش مردم محروم می کوشید.

 

درکلاسهای عقیدتی سیاسی شرکت فعال داشت و به فراگیری احکام دینی علاقمند بود . وی در جهت ترقی و پیشرفت دین مبین اسلام گام های موثری برداشت و لحظه ای از تبلیغ و ترویج دین اسلام غافل نماند . تشویق مردم به مسلح شدن در برابرضدانقلاب از اقدامات او با همت دیگر همرزمانش بود .

 

با اوج گرفتن جریانهای نهضت اسلامی به رهبری امام راحل (ره) برای مبارزه با رژیم طاغوت  بارها و بارها تا سر حد شهادت در مبارزه با طاغوت پیش رفت.

 

با ظاهرشدن نشانه  های پیروزی مردم به رهبری امام عزیز سر از پا نشناخته و پس از 6 سال خدمت از سال(52 تا58  )به عنوان مامور شهربانی مریوان تبریز و کرمانشاه از شهربانی استعفا داد و به صف مبارزین پیوست و هر کجا که احساس نیاز می کرد به عنوان کسی که آموزش های نظامی را در دوران خدمتش در شهربانی و مراکز آموزشی فرا گرفته بود حاضرمی شد . سرانجام دوران ستم شاهی ظلم و بی عدالتی ازکشور اسلامی رخت بر بست و انقلاب اسلامی به پیروزی رسید و ایشان با شناختی که از جریان های فکری و سیاسی داشت در مقابله با منافقین و ملی گراها که در آن زمان برای مبارزه با نظام نو پای اسلامی قد علم کرده بودند از هیچ کوششی فرو گذاری نکرد.

 

بعد از پیروزی انقلاب کردستان از گروهکهای ضدانقلاب پر شده بود و او نیز بنا به دستور حضرت  امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه هیچ سربازی حق ندارد بند پوتین های خود را باز کند تا زمانی که کردستان پاکسازی شود  همراه با دیگر همرزمانش مبارزات شبانه روزی خود را شروع کرد و لحظه ای از این هدف متعالی دور نشد . و همراه مردم به حراست از شهر پرداخت. در همان اوایل انقلاب موضع آشکاری در برابر ضدانقلاب داشت بعد از درگیری با ضدانقلابیون که کنترل شهر مریوان را به دست گرفته بودند همراه دیگر همرزمانش که نمی توانستند دست استکبار را که از آستین ضد انقلاب بیرون آمده بود تحمل نماید به ناچار به کرمانشاه مهاجرت کرد و در تاریخ 1/3/59 وارد سازمان پیشمرگان مسلمان کرد شد. بعد از انقلاب به علت وجود عناصر ضدانقلاب مجبور به ترک دیار و مهاجرت به تهران و کرمانشاه  شد.

 

و با دیگر همرزمانش به فرمان امام راحل به سوی کردستان برای پاکسازی منطقه از دست شیاطین آماده شد و در عملیاتهای پاکسازی شهرهای کردستان شرکت و نقش قابل توجه ای داشت که در پاکسازی کامیاران دو نفر از دوستانش جلو چشمش( شهید محمد داربرزین و محمد رستاد ) شهید شدند که داغ شهادت آنها تا آخرین لحظه زندگیش در یاد و خاطرش زنده بود.

 

حسن مدنی فرد به عنوان عضوی از اعضای سازمان پیشمرگان مسلمان کرد به عنوان یکی ازهسته های اولیه تشکیل دهنده پیشمرگان کرد مسلمان که تا آخرین لحظه شهادت در لباس مقدس پاسداری نام پیشمرگ مسلمان را بر زبان داشت و به آن افتخار می کرد مفتخر به پوشیدن جامه سبز پیشمرگان روح الله در اوج جوانی شد .

 

 همزمان با شروع فتنه و آشوب ایادی استکبار در مریوان به اتفاق تعدای از برادران پیشمرگ به منظور مقابله و رویارویی با ضدانقلاب و دفاع از حیثیت نظام از هیچ کوششی فرو گزاری نکرد و در جریان درگیری با ضدانقلاب  چندین بار مجروح گردید. او با لبیک به ندای امام عزیز برای نجات  مردم ستمدیده مریوان از چنگال کومله و دمکرات تا آخرین لحظات عمرش برای باز پس گیری شهر مریوان در کنار جاویدالاثرمتوسلیان به نبرد با ضدانقلاب پرداخت حضور درکنار حاج احمد متوسلیان نقطه عطفی در زندگی وی به حساب می آید. با توجه به اشتیاق و استقبال پیشمرگان و بسیجیان جان برکف مریوان در راستای حفاظت از دستاوردهای انقلاب و حراست از کیان اسلامی ، با توجه به درایت  و ذکاوت شهید که در طی مبارزات روز به روز بیشتر بر همه نمایان می شد به طوری که بنا به تشخیص فرمانده وقت و با توجه به تواناییهایش ایشان را به عنوان مسئول اطلاعات سازمان پیشمرگان مسلمان کرد معرفی کردند و با تجاوز رژیم بعثی به مرزهای مریوان در محور دزلی در آزادسازي روستاي دزلي با  توجه به اينكه كليه گروهك‌هاي ضدانقلاب در آنجا متمركز بودند به طور متناوب به منظور انجام وظیفه الهی و ادای تکلیف آنچه را که در توان داشت ارائه نمود . او یکی از افتخارات خدمتش را توفیق همسنگری با سردار جاوید الا ثرحاج احمد متوسلیان می دانست و موفق به کسب فیض و بهره گیری از فضائل اخلاقی و معنوی این اسوه  تقوا و اخلاق شد.

 

حسن در طول مدت تصدی مسئول اطلاعات خدمت صادقانه ای داشت . با توجه به حضور گسترده ضدانقلاب در مریوان و نا امن بودن و حساسیت خاص و  ویژه منطقه از  نظر جغرافیایی و صعب العبور بودن از نظر دستیابی به مراکز استانها استفاده از توان و تجربه و استعداد نیروهای پیشمرگ مسلمان منطقه تمامی حرکات ضدانقلاب را زیر نظر گرفت و با استفاده از اندوخته های انقلاب و جنگ موفق شد سازمان منسجم و پویا در واحد اطلاعات سازمان پیشمرگان مسلمان کرد را ایجاد نماید ثمره تلاشهای او انهدام مقر دمکرات در روستای سیاناو- انهدام مقرکومله درسه راه حزب الله- منهدم کردن مقرکومله در روستای چناره وگله- انهدام مقر گروهک رزگاری در روستای ساوجی- انهدام مقر كومله در روستاي آلمانه- انهدام مقر كومله در روستاي خشكلان و به هلاكت رساندن تعداد زيادي از آن‌ها- انهدام مقر كومله در روستاي پايگلان.....

 

رشادت و پایمردی جوانان رشید منطقه و استمرار عملیاتها بساط ضدانقلاب را برای همیشه در هم پیچید و امنیتی پایدار و آسایش همیشگی در منطقه حکم فرما گردید. او با همت عزیزان بومی پیشمرگان کرد مناطق و روستاهای آلوده را  از لوث وجود ضد انقلاب پاکسازی و با استقرار در محورهای عملیاتی افتخار شرکت در عملیات قوچ سلطان-   را پیدا کرد . و به عنوان یکی از فرزندان امام راحل و دوسداران واقعی انقلاب آنگونه که در خور شان و منزلت نظام مقدس جمهوری اسلامی بود با الگو گرفتن از شهید والامقام محمد بروجردی و حاج احمد متوسلیان عملیاتهای متعددی را بر علیه ضدانقلاب انجام داد و در کنار عملیاتهای کوچک با انجام عملیاتهای برون مرزی مانند عملیات   مين‌گذاري در جاده‌هاي نظامي كاني مانگاه در كردستان عراق- حمله به مقر ضدانقلاب در كوخلان كردستان عراق درخاک عراق  موفقیتهایی را به  ارمغان آورد که انجام این عملیاتها درتضمین امنیت پایدار منظقه بسیار موثر بود . در طول دوران تصدی فرماندهی اطلاعات پیشمرگان مریوان موفق شد با اعتماد به نفس و اتکا به قدرت لایزال الهی و با تاسی از سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) طی عملیا تهای انتحاری اقدام به دستگیری جاسوسان و هواداران ضدانقلاب‌ها در مريوان و یا انهدام گروه هایی ازحذب منحله دمکرات وکومله  درمنطقه نمود.

 

با توجه به اینکه شهرستان مریوان و حومه کاملا تحت کنترل ضدانقلاب بود با تعداد هجده نفر از همرزمان خود به عنوان نیروی داوطلبی درخواست فرستاده شدن به مریوان توسط شهید صیاد شیرازی که مسئولیت پرواز بالگردهای آن زمان به پادگان شهید عبادت مریوان را داشت اعزام گردیدند .

 

 شهید به مدت ده روز در پادگان جهت توجیه موقعیت و اطلاعات منطقه شروع به فعالیت نمود بعد از به دست آودن اطلاعات کامل از تعداد ضدانقلابیون با هماهنگی نیروهای ارتش در پادگان به شهر حمله نمود و مریوان را  از لوث دشمن پاکسازی نمود.

 

بعد از پاکسازی مریوان شهید به همراه همرزمان خود به سراغ ضدانقلابیون می رفت و لحظه ای دست از تعقیب آنان بر نمی داشت. و در اين راه متحمل سختي‌هاي فراواني شد . در تمام درگیریهای منطقه حضور چشم گیر داشت با آنکه بارها زخمی شد ولی هنوز زخمهای بدن التیام نیافته بود به میدان نبرد در قالب فرمانده ای توانا مراجعه می کرد. ضد انقلاب توان درگیر شدن رو در رو  با او  را نداشت و در هر عملیاتی که حضور داشت صددرصد  ضد انقلاب شکست می خورد.

 

شهیدمدنی فرد به خاطرحسن انجام وظیفه هميشه مورد تشويق و اهداء لوح تقدير از طرف فرماندهان سپاه پاسداران مي‌شد، تشويقي و لوح تقدير از طرف سردار صياد شيرازي- محمد بروجردي- سردار سالكي و ... .

 

از بارزترین خصوصیات شهید : فردی با تقوا ، پرهیزکار و چهره ای بشاش و خنده رو داشت . فردي متدين ، صادق و نيكوكار وحامی فقرا و نیازمندان بود . فردی منطقی و پیرو انقلاب و امام خمینی (ره) بود .

 

او حتي لحظه‌اي از عمرش را براي استراحت و خوش‌گذراني نگذاشت و هميشه در ميدان نبرد قهرمانانه بر دشمن يورش مي‌برد. سرانجام این مرد دلاور پس ازسالها رشادت در تاریخ 23/6/1360 ساعت 8 صبح جهت انجام ماموریت و شناسایی تعدادی از ضدانقلابیون که در تهران بودند با شش نفر از پیشمرگان و پاسداران به نامهای امین حکیمی نیا – امین مولودی- احمد صالحی- فایق افسانه پور- و رحمان سلیمانی و شهید فرجی در زمان حرکت از مریوان به مقصد تهران ساعت هشت صبح در روستای خانقاه رزاب از توابع شهرستان سروآباد در حین حرکت بر اثر تله انفجاری که توسط مزدوران ضدانقلاب حزب دمکرات در جاده کار گذاشته بودند به همراه دونفر ازهمرزمانش جرعه شهادت را نوشید و با بدنی تکه تکه به آرزوی دیرینه اش رسید و سیاهی ذلت و ننگ را بر دامن ضد انقلابیون مزدور نشاند.

 

پیکرش در قبرستان عمومی دارسیران شهرستان مریوان آرام گرفت.

 

فرازی ازوصیت نامه شهید

اینجانب حسن شهرت مدنی فرد فرزند توفیق به شماره شناسنامه 193 متولد1332 صادره از روستای بلکر از توابع شهرستان مریوان شغل پاسدار به خاطر اینکه مبدا اسلام  و مکتب اسلامی را قرارداده اند و حاضر شده ام که در راه اسلام شهید شوم انشا الله خداوند بزرگ شهادت را نصیب اینجانب گرداند و چون به لحاظ فقر مالی فاقد پس انداز وافر می باشم لذا از ده هزار تومان پس اندازم  مبلغ هزار تومان آن را به فقرا تقدیم نمایید و از پسرانم کسب تحصیل و دانش را دارم.