تاریخ ارسال : دوشنبه 21 دی 1394 / 09:11|کد خبر : 67

خبر » نامگذاری خیابان شهید آیت الله نمر، اقدامی برای بازخوانی مجدد جنایات رژِم آل سعود است

نامگذاری خیابان شهید آیت الله نمر، اقدامی برای بازخوانی مجدد جنایات رژِم آل سعود است

 

تغییر نام یک خیابان به نام یک شهید، اقدامی است در جهت ماندگار کردن آن شهید بزرگوار؛ در واقع با تغییر نام خیابان بوستان به آیت الله شهید شیخ نمرهیچ سندی به نام آن شخص و بازماندگانش ثبت نمی شود و فقط نام این شهید بزرگوار بر روی تابلویی ثبت می شود که با دیدن آن، جنایات رژیم آل سعود در ذهن مردم زنده می شود.


 

به گزارش پیشمرگ روح الله، بعد از جنایت عربستان سعودی در به شهادت رساندن آیت الله شیخ نمر، خیابان مقابل سفارت عربستان به نام خیابان شهید آیت‌الله نمر تغییر نام داد؛ اما این اقدام بسیار مناسب و به جای شهرداری تهران مورد اعتراض وزارت امور خارجه ایران قرار گرفت.

 

رئیس کمیته نامگذاری شورای شهر تهران در گفت و گو با فارس اظهار داشت: وزارت امور خارجه طی نامه ای درباره تغییر این نام به شورای شهر اعتراض کرده و از مدیریت شهری درخواست کرده که این خیابان به نام قبلی خود یعنی بوستان شناخته شود.

 

قابل ذکر است، دو فوریت طرح نامگذاری خیابانی به نام "شیخ نمر" یک شنبه هفته قبل در شورای شهر تصویب شده بود و بر همین اساس بررسی‌ها برای نامگذاری خیابانی به نام "شیخ نمر" نیز آغاز شده بود، اما عصر همان روز مردمی که جلوی سفارت عربستان تجمع کرده بودند، به صورت خودجوش نام خیابان را تغییر دادند.

 

نکته جالب این داستان اعتراض وزارت امور خارجه به این نامگذاری است. شاید اعتراض وزارت امور خارجه به این تغییر نام بی ربط به مسئاله برجام نباشد. شاید وزارت امور خارجه که مسئول اجرای برجام می باشد و تا امروز تمام تعهدات خود در برجام را مو به مو انجام داده است و منتظر اجرای تعهدات طرف های غربی است؛ این اعتراض ـ نامگذاری خیابان به نام شیخ نمر ـ را نیز اقدامی در جهت اجرای برجام می داند.

 

البته پیش از اعتراض وزارت امور خارجه ایران به این تغییر نام، «ضاحی خلفان» معاون رئیس‌پلیس امارت دبی در امارات عربی متحده، به نام‌گذاری خیابان بوستان به نام آیت الله شهید شیخ نمر واکنش نشان داده بود.

 

در تهران تعداد 25 خیابان به نام های خارجی و نزدیک به هشت خیابان به نام افراد خارجی شاخص که مبارزات آزادی خواهانه ای داشته اند ثبت شده است. نام هایی هم چون؛ بزرگراه محمدعلی جناح، خیابان خالد اسلامبولی، خیابان احمد قصیر، خیابان فتحی شقاقی، خیابان بابی ساندرز، خیابان پاتریس لومومبا، خیابان سیمون بولیوار و خیابان حجر بن عدی زینت بخش خیابان های تهران بوده اند. نام هایی که در میان آن ها افراد غیر مسلمان نیز دیده می شوند.

 

تغییر نام یک خیابان به نام یک شهید، اقدامی است در جهت ماندگار کردن آن شهید بزرگوار؛ در واقع با تغییر نام خیابان بوستان به آیت الله شهید شیخ نمرهیچ سندی به نام آن شخص و بازماندگانش ثبت نمی شود و فقط نام این شهید بزرگوار بر روی تابلویی ثبت می شود که با دیدن آن، جنایات رژیم آل سعود در ذهن مردم زنده می شود. مانند خیابان خالد اسلامبولی که با اقدام انقلابی خود، خط بطلانی کشید بر خیانت های انور سادات که نقش بارزی در اجرای قرارداد کمپ دیوید داشت.

 

البته وزارت امور خارجه پیش از این به شهادت شیخ نمر هم واکنش نشان داده بود، ولی این واکنش وزارت امور خارجه در تغییر نام خیابان بوستان به نام شهید آیت الله نمر نمود بیشتری داشته است.