تاریخ ارسال : چهارشنبه 23 دی 1394 / 08:56|کد خبر : 74

خبر » بیست و هشتم دیماه؛ روز ایثار و مقاومت ملی مردم کردستان

بیست و هشتم دیماه؛ روز ایثار و مقاومت ملی مردم کردستان

 

ساعت 3 و 57 دقیقه بعد از ظهر روز 28 دیماه سال 1365، هواپیماهای رژیم بعث عراق بر روی آسمان شهر سنندج ظاهر شدند و سکوت و آرامش مردم بی دفاع را در هم شکستند و در کمال بی رحمی 18 نقطه از شهر مقاوم سنندج را آماج بمب و راکت قرار دادند.


 

به گزارش پیشمرگ روح الله، دشمن که تاب ایستادگی در برابر پایمردی آزادمردان مؤمن و جان بر کف را نداشت، به ناجوانمردانه ترین شیوه های هجوم و حمله متوسل می شد و به مدد حامیان مرتجع و مستکبر خویش، فجیع ترین جنایات جنگ را به یادگار گذاشت. در حالیکه دفاع ملت مسلمان ایران به لحاظ بین المللی مشروع و قانونی بود.

 

دشمن بعثی از یک سو با تبلیغاتی گسترده شعار صلح طلبی را در بوق و کرنا کرده بود و از سوی دیگر هیچ حریم و مرزی برای آزمندی ها، جاه طلبی ها و بی رحمی های خویش نگاه نمی داشت. بیمارستان ها، مساجد، مدارس، کلیساها، مراکز اموزشی، اماکن عمومی، کشتزارها و کارخانه ها آماج حملات پیاپی موشکی و هوایی قرار می گرفت و دردهای فراوانی را بر دل و دیده مردم بر جای می گذاشت.

 

در این میان استان کردستان که خود یکی از استان های مرزی جنگ زده بود، از این حملات وحشیانه در امان نماند. شهرها و روستاهای استان کردستان در طول هشت سال دفاع مقدس همواره زیر آماج توپخانه و سلاح های سنگین و دوربرد دشمن قرار داشت و در مجموع 935 شهید و 662 جانباز نتیجه این بمباران ها در کردستان بود.

 

روز 28 دیماه سال 1365 مردم شهید پرور شهر سنندج با تقدیم بیش از 220 شهید گلگون کفن که بیشتر آنان را شیر زنان و کودکان خردسال تشکیل می داد و هم چنین تقدیم بیش از 123 جانباز، حماسه ای خلق کردند که تاریخ کردستان آن را در دل خود ثبت و ظبط نموده که بر اثر گذشت زمان هیچ گاه فراموش نخواهد شد. روزی که به عنوان « روز ایثار و مقاومت ملی مردم کردستان» نام گرفت.

 

در آن روز عقربه های ساعت، ساعت 3 و 57 دقیقه بعد از ظهر را نشان می داد که هواپیماهای رژیم بعث عراق؛ ناتوان از مقاومت در برابر رزمندگان سپاه اسلام؛ بر روی آسمان شهر ظاهر شدند و سکوت و آرامش مردم بی دفاع را در هم شکستند و در کمال بی رحمی 18 نقطه از شهر مقاوم سنندج را آماج بمب و راکت قرار دادند و ظرف چند ثانیه تعداد کثیری از مردم غیور سنندج را به خاک و خون کشیدند.

 

پس از گذشت 29 سال از جنایت رژیم بعث عراق در شهرستا سنندج، هنوز هم بوی عطر شهادت از محله های چهار باغ(2 نقطه)، بلوار 28 دی، امام زاده پیرمحمد، میدان نبوت، خیابان شهیدان نمکی(2 نقطه)، خیابان فلسطین، خیابان اکباتان(3 نقطه)، منازل مسکونی جنب پادگان، محله تقتقان و آپارتمان های ادب به مشام می رسد.

 

مردم همیشه در صحنه شهرستان سنندج، در این روز یک بار دیگر وفاداری خود را به نظام مقدس جمهوری اسلامی به اثبات رساندند، تا جایی که این روز به عنوان« روز ملی مقاومت کردستان» در تاریخ این مرز و بوم به ثبت رسید. امروز شاید با هلاکت عامل و بانی این جنایت ضد بشری(صدام) اندکی از زخم های این فاجعه التیام یافته باشد، اما سنندج یاد و خاطره زنان، مردان و کودکانی را که آن روز مظلومانه به شهاد رسیدند را هیچ گاه فراموش نخواهد کرد.