تاریخ ارسال : پنجشنبه 24 دی 1394 / 11:15|کد خبر : 80

خبر » حاج میکائیل حمه گلانی؛ اسطوره و الگوی مروت و مردانگی کردستان

حاج میکائیل حمه گلانی؛ اسطوره و الگوی مروت و مردانگی کردستان

 

اولین کلمه ای که با یاد و نام حاج میکائیل حمه گلانی در ذهن تداعی می شود؛ غیرت و مردانگی ایشان است. این ها همه شهرت و آوازه غیور مرد کردی است که اسطوره و الگوی مروت و مردانگی بوده است.


 

به گزارش پیشمرگ روح الله، حاج میکاییل حمه گلانی از زمره فرماندهان شجاع و نامدار سال های دفاع مقدس است که با سوختن و ساختن سهم بسزایی در برقراری امنیت کردستان داشته و بارها تا مرز شهادت پیش رفته است.

 

قله های سر به فلک کشیده کردستان گواه صادقی بر حماسه سازی و رشادت ها ایشان و همرزمانش می باشد. اولین کلمه ای که با یاد و نام حاج میکائیل در ذهن تداعی می شود؛ غیرت و مردانگی ایشان است. این ها همه شهرت و آوازه غیور مرد کردی است که اسطوره و الگوی مروت مردانگی بوده است.

 

حاج میکائیل سال 1357 به ندای رهبر و مقتدای خود لبیک گفت و به عنوان پیشمرگ مسلمان کرد، وفاداری خود را به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ثابت کرد.

 

حاج میکائیل! چون بزرگ طایفه و سالار عشیره اش بود، حرفش بر روی چشم همه مردم جای داشت و با یک اشاره ایشان تمام جوانان طایفه، مشتاقانه عضویت در سازمان پیشمرگان مسلمان کرد را قبول کردند، تا جان خود را در راه آرمان های امام خمینی(ره) فدا کنند.

 

بیش از ده ها شهید از طایفه حاج میکائیل تقدیم انقلاب شده است و همواره خانواده های پیشمرگان مسلمان کرد، راضی و خوشنود از اینکه جوانان خود را برای دفاع از اسلام و انقلاب تقدیم کرده اند.

 

فرماندهی که در سال های نه چندان دور و در کوران نبرد کردستان، در بین مردان دلیر سازمان پیشمرگان مسلمان کرد، اسم و رسمی داشت و نام و آوازه اش لرزه بر اندام منافقین و گروهک های ملحد ضد انقلاب می انداخت.

 

تأمین امنیت جاده بین تونل های محور کامیاران بر عهده پیشمرگان این بزرگوار بوده است. در بسیاری از نبردها، لحظه های که او و پیشمرگانش وارد صحنه می شدند، نتیجه نبرد عوض می شد و پیروزی از آن رزمندگان سپاه اسلام بود.

 

زمانی که بیش از ده ها نفر از نیروهای کومله، روستای دولاب را محاصره کرده بودند و تعداد زیادی از مردم روستا را به شهادت رسانده بودند، حاج میکائیل از اولین کسانی بود که همراه و هم قدم با مردم روستای دولاب و هم چنین تعدادی از پیشمرگانش در زمستان بسیار سرد و برفی کردستان، از کوه های صعب العبور گذشتند و به یاری مردم روستای دولاب شتافتند و دشمن را به سختی شکست دادند و روستا را آزاد کردند.

 

حاج میکائیل از اولین کسانی بود که همراه نیروهای تحت امرش، خود را به دولاب رساند و همزمان سردار تمییزی، حاج حسن رستگار پناه، حاج اکبر آقا بابایی، شهید افیونی، شهید داریوش چاپاری و محمدرضا امامی فرمانده وقت سپاه سنندج خود را به جمع مردم روستای دولاب رساندند و از این پیروزی و حماسه مردم مقاوم دولاب به نیکی یاد کردند.

 

دشمن که نمی توانست در نبرد رویاروی ایشان را شکست دهد، چند بار اقدام به ترور ناموفق ایشان کرد. دو برارد، دو برادر زاد، یک پسر و بیش از ده نفر از بستگان حاج میکائیل به دست ضد انقلاب به شهادت رسیدند، اما حاج میکائیل هرگز در مقابل دشمن عقب نشینی نکرد و حتی با کسی که به جانش سوءقصد کرده بود، آن چنان مهربان رفتار کرد که آن شخص به جمع پیشمرگان مسلمان کرد پیوست.