گزارش » ماجرای یک عکس؛ فیلم عقاب‌ها و پیشمرگ های کُرد

 

جنگنده یدالله شریفی راد، خلبان نیروی هوایی ارتش ایران، در سال شصت، پس از عملیات با آتش ضد هوایی ارتش دشمن در کردستان عراق سقوط کرد. پیش‌مرگان کرد عراقی، با پذیرش خطرهای بسیار، شریفی را مخفی کردند.


 

به گزارش پیشمرگ روح الله، علیرضا محمودی روزنامه‌نگار در صفحه اینستاگرام خود با انتشارعکسی به ماجرای نجات یک خلبان نیروی هوایی ارتش در دوره جنگ‌تحمیلی توسط کردها اشاره کرد‌ه است. 

 

این روزها به ویژه بعد از ماجرای حمله‌های تروریستی به حرم و ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی حرف‌هایی بر ضد برخی قومیت‌ها منتشر شده‌است.
 
 
علیرضا محمودی در این  پست اینستاگرامی خود نوشته است : «جنگنده یدالله شریفی راد، خلبان نیروی هوایی ارتش ایران، در سال شصت، پس از عملیات با آتش ضد هوایی ارتش دشمن در کردستان عراق سقوط کرد. پیش‌مرگان کرد عراقی، با پذیرش خطرهای بسیار، شریفی را مخفی کردند و با کمک تکاوران ارتش او را به ایران باز گرداندند.
 
 
شریفی راد با لباس سفید متمایز از نجات دهندگانش است. ساموئل خاچیکیان کارگردان فقید سه سال بعد بر اساس این ماجرا ، فیلم عقابها را با بازی سعید راد و جمشید آریا ساخت. پرمخاطب ترین فیلم سینمای پس از انقلاب با داستانی از همکاری ایرانیان و اکراد در مقابل دشمن مشترک.
 
با سپاس از آقای سعید طاهری»
 
 
در همین حال یکی از فالوئرهای «علیرضا محمودی»  زیر این پست کامنتی گذاشته و نوشته است : «یدالله شریفی راد بعدها به جرم جاسوسی محاکمه و تبرئه و از ارتش اخراج شد و اکنون در کانادا در یک سوپر مارکت مشغول کار است. کتاب خاطرات یک میهن پرست به زبان انگلیسی توسط وی نوشته شده است».